Altan Çamoğlu; Farklı Bir Silah Olabilir!

Basketbol Gençler Ligi‘nde geçtiğimiz sezon Galatasaray Nef forması altında izlediğimiz 2005 doğumlu 1.97 boyundaki Altan Çamoğlu yakından takip edilmesi gereken isimlerden biri.

Altan Çamoğlu, aldığı süreleri verimli kullanmasıyla dikkat çekerken, ileride farklı rolleri başarıyla oynayabilecek potansiyelde.

– Giricek havası var

Ülkemizde bir dönem Fenerbahçe forması da giyen Gordan Giricek’i izleyenler için not düşelim. Altan’ın oyun tarzı biraz onu andırıyor. Pozisyon olarak da hem 2 hem 3 oynayacak potansiyelde olması benzer özelliklerinden biri. Elbette birebir onunla kıyaslamamak lazım.

– Doğru pozisyonu alıyor

Hücumda doğru pozisyonu alıyor. Hatta zaman zaman topla buluşamamasını çok sorun etmiyor ve o yine hazırda bekliyor. Alan paylaşımında takımına esneklik kazandırdığı aşikar. Onun dışa kaçarak aldığı pozisyonlar özellikle uzunlara pota altında daha rahat hareket alanı yaratıyor.

– Ritmini bulduğunda rahatlıyor

Altan, ritmini bulduğunda keskin bir şutöre dönüşebiliyor. Ama başa dönersek biraz Giricek gibi. Ritmini bulamadığında dış şutlarında sıkıntı yaşayabiliyor. Bu açığını içeriyi daha fazla kullanarak kapatabilir. Zaten zamanla dış şutu daha istikrarlı hale gelecektir. Yine de şutu ne kadar iyi olursa olsun, potaya daha fazla atak edip, serbest atış çizgisini de zorlamalı.

– Daha aktif kullanmalı

Oyun zekası ve pasör özellikleri aslında pozisyonuna göre oldukça iyi. Ama pasörlüğünü yeteri kadar kullanmıyor. Oysa geçen sene bazı maçlarında, tıpkı bir oyun kurucu keskinliğiyle, boştaki arkadaşını çabuk bulabiliyordu. Bu konuda biraz daha aktif olması onun oyununa çeşitlilik katacaktır.

– Enerjisi yüksek

Top çalma kabiliyeti gayet iyi, ki özellikle baskıyı inanarak yapıyorsa rakibini bunaltıp, o topu çalarak hızlı hücumu başlatabiliyor ve potaya korkusuzca gidiyor. Enerjisi yüksek bir oyuncu, mücadeleyi bırakmıyor ve sonuna kadar savaşın içinde kalıyor. Zamanla enerjisini daha doğru kullanmayı ve daha az yorulmayı da öğrenecek.

– Farklı bir silah olabilir

Biz, her ne kadar kendisini Giricek’e benzetsek de, rol modellerinden biri olan Marko Guduric’in yolundan gidebilir ve farklı bir silaha dönüşebilir. Günümüz basketbolunda pozisyon kavramları statik tanımından çıkarken, Altan’ın iki pozisyonu kıvırabilecek potansiyelde olması onun önündeki basamakları daha hızlı çıkmasına neden olacak.

Elbette her genç oyuncuda söylediğimiz gibi, Altan’ın önünde daha gideceği çok yol var. Şimdiden ne büyük beklenti içine girilmeli ne de onu aşağı çekecek yorumlardan kaçınılmalı. Sonuçta bunlar bizim çocuklarımız ve yakalayacakları başarılarla mutlu ve gururlu olacağız.

– İstatistikler

BGL’de geçtiğimiz sezon 23 maçta 26.5 dakika süre alan Altan Çamoğlu, 9.8 sayı-1.7 asist-3.4 ribaunt-1.4 top çalma ortalaması yakaladı.

Altan, Gelişim Koleji karşısında 22 sayıyla sezonun kendi adına en yüksek rakamına ulaştı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir