Anadolu Efes Altyapısı Alkışı Hak Etti

Anadolu Efes altyapısı uzun süredir ülke basketboluna değerli isimler yetiştirirken özellikle son yıllarda yine önemli işlerin altına imza atıyor.

BGL’de 2 şampiyonluğu bulunan Anadolu Efes, diğer yaş kategorilerinde de çizgisini bozmadan istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor. Erdal Bibo, Murat Mermi, Özcan Çakar ve ismini sayamadığımız birçok yönetici ve antrenör, bu yolda büyük emek harcıyorlar. Onların verdikleri mücadeleyi de bir kenara atmamak lazım.

BGL takımında yer alan Karahan Efeoğlu ve Mehmet Efe Demirel, bu sezon zaman zaman A Takım kadrosuna dahil oldu. BGL kadrosunda bulunan birçok oyuncu şu an genç milli takımlarda yer alıyor.

Anadolu Efes, bir anlamda genç milli takımlar seviyesinde de ana damarlardan biri konumunda.

Tolga Kay, en geç 1-2 seneye BSL seviyesine çıkacak ve adından söz ettirecek. Melih Tunca, BGL’de finalin MVP’si oldu ve ayakları yere sağlam basarak geliyor. Erbey Paltacı, rotasyona dahil olmasıyla mücadele ve direnç getirdi. Baha Korkmaz, Berkay Dönmez ve Deniz Gökpınar gibi enerjisi çok yüksek oyuncular da var…

U16 Türkiye Şampiyonası’nda ise 2007’li Kaan Onat, izleyen herkesi kendine hayran bıraktırırken, BGL’nin son dönemlerinde tuttuğu yüksek formu devam ettirdi. Kaan, çizgisini, duruşunu, çalışkanlığını ve karakterini bozmadığı takdirde, önümüzde 15 yıla damgasını vuracak guardların başında geliyor. Çok özel bir yetenek ve inanılmaz bir potansiyeli var.

Anadolu Efes’in altyapısında ismini tek tek yazamadığımız, genel olarak çok yetenekli ve potansiyelli oyuncular yer alıyor. Doğru ellerde ve doğru bir yapının içinde yetişiyorlar. Bunun değerini bilerek, basketbola odaklı ve çok çalışarak devam ederlerse istedikleri yerlere gelmeleri o kadar da zor değil.

Efes’in bir basketbolu kültürü var. Altyapısının bir duruşu ve felsefesi, bu zamana kadar bu hep böyle oldu. Elbette arada bu kültürün dışına çıkanlar olabilir ama sistem onları zaten dışarı atacaktır. Efes’i ve Efesli sporcuları değerli kılan, rakip camialara olan saygısıdır aynı zamanda.

Anadolu Efes altyapısı, bu sezon kazandığı ya da kaybettiği finallerle başarılı bir sezonu geride bıraktı. Emeği geçen tüm yöneticileri, idarecileri, koç ekibini ve sporcuları tebrik etmek boynumuzun borcudur.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir