Anıl Uyanık: Basketbola ve Gençlere Değer Veriyoruz

Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Balıkesir Büyükşehir Belediyespor‘un tecrübeli Genel Menajeri Anıl Uyanık‘la özel bir röportaj yaptık.

Koç koltuğuna Ozan Bulkaz’ın oturmasıyla birlikte son haftalarda yeniden çıkışa geçen Balıkesir’de Genel Menajer Anıl Uyanık hem kısa hem de uzun vadeli hedeflerinden bahsetti.

Son yıllarda basketbol kültürünün önemli derecede ilerleme gösterdiği Balıkesir’in farklı bir havası ve yapılanması var. Genç oyuncularla ilgili projelerine devam eden Balıkesir, kısa ve uzun vadede bunun meyvelerini almak için sağlam adımlar atıyor. GM Anıl Uyanık, gençlere sözde değil, özde değer verdiklerini ve birkaç yıl içerisinde bunun sonuçlarını herkesin göreceğinden bahsetti.

– Şartların sunduğu yolu izledik

Sezonun genel bir değerlendirmesini yapan Anıl Uyanık, konuyla ilgili ilk olarak şunları söyledi:

”Sezon başında istediğimiz planlamayı tam olarak yapamadık. Elimizdeki kontratlı oyuncuların durumu belirsizdi. Oyuncularımızın çoğuyla devam ettik. Genç oyuncularla birlikte rotasyonu oluşturduk. Reha Öz ve Sercan Dikme gibi iki tecrübeli kaptanla da yola çıktık. Mark Lyons ve Carlton Bragg’le de yabancıları oluşturduk. Biraz da şartların bize sunduğu yolu izlemiş olduk.”

”Açıkçası sezona kötü başlamadık, takım bir kimya yakalamıştı. İlk devredeki TED maçında Mark Lyons’ın elinin kırılması ve uzun süreli sakatlık yaşaması bizim için bir kırılma oldu. O dönem yaklaşık 6 maçı tek yabancıyla oynama kararı aldık. Lyons’ın dönüşünün uzamasıyla beraber, ekonomik şartları da gözönüne alarak, o dönem Mersin’den ayrılan TJ Washington’la kısa süreli bir kontrat yaptık. Birkaç maçı da onunla oynadık.”

– Ozan Bulkaz’la iyi bir enerji yakaladık

Ozan Bulkaz’ın gelişiyle birlikte iyi bir enerji yakaladıklarını vurgulayan tecrübeli yönetici, playoff umutlarının devam ettiğini belirterek konuyla ilgili sorularımızı cevaplandırdı:

”Ozan Bulkaz’ın gelişiyle birlikte, Mark Lyons’ın Mersin’le oynanan maçta atılması sonrası bir karar aldık ve oyuncuyla yollarımızı ayırdık. Ama şanslıydık ki karşımıza Kahlil Dukes fırsatı çıktı. Açıkçası benim geçtiğimiz sezon Samsun’da çok beğendiğim bir oyuncuydu. Ozan Bulkaz’ın gelmesi, Dukes’ün liderliği, Reha Öz’ün aramıza katılmasıyla iyi bir kimya yakaladık.”

”7 maçımız kaldı, şu anda playoff barajının bir galibiyet altında, düşme hattının da üstünde gözüküyoruz. Çok sıkışık bir sıralama var. Herkesin her pozisyonu alabilme ihtimali söz konusu. Benim güvendiğim 2 nokta var. Birincisi takımın enerjisi ve birlikteliği. İçeride çok pozitif bir hava var. Ozan abiyle birlikte takım farklı bir kimliğe büründü. Oyuncular çok istekli, özellikle Ümit, Reha ve Sercan üçlüsünün liderlik ettiği bir takımız. Tecrübeli oyuncularımız başta olmak üzere takımda müthiş bir sinerji var. Kalan 7 maçla ilgili oldukça umutluyum, ki bu maçların 4’ünü içeride oynayacağız.”

”Biz, normal şartlar altında kapalı gişe oynayan bir takımız. Balıkesir seyircisi takımını çok seviyor. Pandemi sürecinde bu anlamda en çok zarar gören takımlarından biriyiz.”

”TBL’nin en tecrübeli kulüplerinden ve en tecrübeli yöneticilerinden biriyim diyebilirim. Aynı zamanda GM’ler içinde kulüplerin temsilciliğini yapıyorum. Benim açımdan hiç alışık olmadığım bir tablo. Playoff barajı herhalde son 10 yılın en düşük seviyesinde olacak. Yüksek ihtimalle playoff’lara kalan son 2 takımı belki ikili, belki de üçlü averajlar belirleyecek.”

– Gençlere sözde değil özde değer veriyoruz

Balıkesir’in gerek altyapıya gerekse genç oyunculara önemli derecede değer verdiğini belirten Uyanık, uzun vadeli planlamadan bahsederek, konuyla ilgili geniş bir bilgilendirme yaptı:

”Burası artık kurumsallığını tamamen gerçekleştirmiş bir yer. Altyapısıyla birlikte organizasyonu belirli bir noktaya taşımış, markalaşmış bir kulüp. Saygınlığı olan bir kulüp. Elbette bu kulübün hedefi de BSL’ye çıkmaktır.”

”Özellikle 2019-20’de Mert Konuk ve Emre Tanışan’la başlayan bir süreç. O dönemde hem Mert hem Emre, Balıkesir’deki performanslarıyla kendilerini bir seviye yukarı attılar. Emre şu an Tofaş rotasyonunun değişmez bir oyuncusu. Mert’in çok büyük bir potansiyeli var ve fark yaratabilecek oyuncular arasında. Onların kırılma sezonu bence buradaki sezonlarıydı.”

”Bu sezon ekibimizde beraber gözlemlemeyi iyi yaptık. Ömercan Engin, Bartu Yılmaz ve hatta TB2L’den kariyerinde ilk kez TBL oyanayan Kürşat Özdemir olmak üzere buna Burak Can Dilmaç’ı da ekleyebiliriz, gençlerin hem sorumluluk aldığı hem de kendilerini gösterebileceği bir ortam yaratıyoruz. Bunu, şartları fırsata çevirmek olarak değil, bir proje olarak düşünebiliriz. Biz, devamlılığa da çok inanıyoruz. Takımımızın önümüzdeki yıllardaki omurgasında seviye atlamış gençlerin de bizle devam etmesini istiyoruz.”

”Altyapıya bakış açısı ekonomik nedenlerden değil, kulüplerin felsefesi olmalı. Biz, ürünlerini yeni yeni almaya başlayacağız ama bizim en büyük jenerasyonumuz 2005 doğumlulular. Bu sezon gençleri A Takım’la antremanlara çıkarmaya başladık. Biz, altyapıya sözde değil, gerçek anlamda değer veriyoruz. 2005, 2006, 2007, 2008 olarak devam ediyor. İki sene içinde A Takım seviyesinde bunun meyvelerini alacağız.”

– Balıkesir’de basketbol kültürü oluştu

Baketbolun artık Balıkesir’de farklı bir anlam ifade ettiğini söyleyen Uyanık, sözlerini şöyle sonlandırdı:

”Basketbol artık Balıkesir’de bir kültür haline geldi. Bizim de Karesi döneminden başlayan, şu anki belediye başkanımız Yücel Yılmaz önderliğindeki bu basketbol hareketi büyüyerek devam ediyor. Burada ciddi bir basketbol seyircisi var. Burada oynamak hem bizim hem rakipler için çok keyifli. Burada Gençlik Spor Müdürlüğü’ne de bir parantez açmak lazım. Bu salon belki de basketbola yapı olarak en uygun olanı.”

”TBL’de son yıllarda önemli kazanımlar elde edildi. Bütün maçlar canlı yayınlanıyor, iki maç ulusal kanalda ekranlara geliyor, lige bir sponsor bulundu. Ben açıkçası olaya pozitif tarafından bakmaktan yanayım. Son 3-4 senedeki kazanımlar bu ligi daha kaliteli hale getirdi.”

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir