Baha Korkmaz: Yüreğimi Ortaya Koymaya Çalışırım

Basketbol Gençler Ligi‘nde Anadolu Efes forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2004 doğumlu 2,06 boyundaki forvet Baha Korkmaz‘la özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla devam eden röportaj serimizin bu bölümünde Baha Korkmaz’a yer verdik.

Baha, bu sezon BGL’nin yanı sıra TB2L’de de boy gösteren oyuncular arasında yer aluyor. Sezonun belli bölümlerinde aldığı süreleri iyi değerlendiren genç oyuncu, hem yola nasıl çıktığını hem de kariyer hedeflerini anlattı.

Göçmen bir aileden gelen Baha’nın kendisi gibi basketbola hazırlanan bir kardeşi de (Behlül) var. Genç oyuncu, oldukça sıcakkanlı ve düzgün karakteriyle öne çıkarken, ayaklarının yere sağlam bastığını da hissettiriyor.

Basketbol camiasının yakından tanıdığı ve UPS’e büyük emekler veren Semra Demirer’in elinden tuttuğu Baha, daha sıkı çalışarak daha iyi noktalarda olmak istiyor.

Lafı fazla uzatmadan Baha’yla yaptığımız röportaja geçelim:..

7 yaşında basketbola başladığını belirten Baha, ”7 yaşında UPS Spor Kulübü’nün okul taramalarında beni keşfeden Semra Demirer hocamın davetiyle basketbola ilk adımımı attım.” dedi.

Son 2 yılın Euroleague şampiyonu Anadolu Efes’te olmasının heyecanını dile getiren genç oyuncu, ”Euroleague’de son 2 senenin şampiyonu, benim takımım Anadolu Efes olması çok gurur ve heyecan verici bi duygu. Tabii ki A takıma yükselmek için işimiz zorlaşıyor ama biz de genç oyuncular olarak daha çok çalışıp istediğimiz, hayal ettiğimiz yerlere ulaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

– Yüreğimi ortaya koymaya çalışırım

Fiziksel olarak gelişimine devam etmek istediğini belirten Baha, kendi gördüğü eksikleri ve hedeflerini şöyle anlattı:

”Öncellikle fiziğimi ulaşabileceğim en yüksek kuvvete ulaştırmak istiyorum. Bir solak olarak, sağ elimi sol elimden farksız olacak seviyeye getirmek istiyorum.”

”Yeri geldiğinde kısıtlı süreler alsam da, 1 dakika bile oynasam terimin son damlasına kadar savaşırım, hep yüreğimi ortaya koymaya çalışırım.”

”Uzun oyuncu olarak, uzun vadede hem penetre edebilen hem dışarıdan şut atabilen, yeri geldiğinde tam saha top sürebilen bir oyuncu olmayı hedefliyorum.”

– Hem 3 hem 4 numara oynayabilirim

Her iki forvet pozisyonunda da oynayabileceğini söyleyen Baha, her geçen üzerine bir şeyler kattığını belirtirken, BGL sezonuyla ilgili sorularımızı da cevapladı:

”Kendimi oyunun o anki durumuna göre 3 ve 4 numara pozisyonunun oyuncusu olarak görüyorum. Hücum tarafından daha çok savunma tarafı güçlü bir oyuncu olmak istiyorum.”

”Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum, tecrübe kazanıyorum. Sürekli kendimi geliştirip, geleceğin basketbolunda en iyi oyuncular arasında olmayı hedefliyorum.”

”Özellikle Euroleague maçlarını kaçırmadan izlemeye çalışırım. Tecrübeli oyuncuların maçın en heyecanlı bölümlerinde nasıl davrandıklarına çok dikkat ederim. Beğendiğim hareketleri ise antremanda çalışır, maçta denerim.”

”Basketbol Gençler Ligi’nde bu yıl ilk defa oynadım. Çok geliştirici bir lig, bana deplasman baskısını yönetmeyi öğretti ve oldukça fazla maç tecrübesi kattı.”

– İdolüm Adrien Moerman

Kariyer hedefleri arasında Anadolu Efes’in yanı sıra A Milli Takım’da da forma giymek olduğunu belirten genç oyuncu, Adrien Moerman’ı idol olarak gördüğünü söyledi ve şunları ifade etti:

”Anadolu Efes’te ve A Milli Takım’da 3 veya 4 numara pozisyonunda yüksek sürelerde oynayan bir oyuncu olmak kariyerim hedeflerim arasında.”

”İdol olarak aldığım oyuncu Adrien Moerman. Kritik yerlerde soğuk kanlı şutları ve savaşçı ruhu çok hoşuma gidiyor.”

”Shane Larkin’in oyun tarzinı beğeniyorum, onun haricinde Vasilije Micic, Luka Doncic ve Nikola Kalinic beğendiğim oyuncular arasında.”

– Saha dışı

Röportajı sonlandırmadan önce basketbol dışındaki hayatıyla ilgili ise genç oyuncu, ”Basketbol dışında ailem ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten, yüzmekten ve kitap okumaktan hoşlanırım.” dedi.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir