Batu Anlar; Heyecan Veriyor Hiç Çekinmiyor!

U16 Türkiye Şampiyonası‘nda Galatasaray Nef forması altında izlediğimiz 2008 doğumlu 1.89 boyundaki guard Batu Anlar dikkat çeken oyuncular arasında yer aldı.

Turnuvaya harika bir giriş yapan Batu, çok yönlü performansıyla öne çıkarken, potansiyel olarak umut veren gençlerden biriydi.

İzlemesi oldukça keyifli bir tarzı olan genç oyuncu, uzun vadede önemli mesajlar verirken, dikkatle takip edilmesi gereken biri olduğunu da ispatladı.

– Heyecan veriyor

Batu’nun ele avuca sığmayan bir enerjisi var. Aslında onu izlerken, sahada yaşadığı heyecan sizi içine çekiyor ve sanki onunla birlikte şuta kalkıyorsunuz. Bu kadar genç bir oyuncunun, henüz yolun çok başında size bu heyecanı verebilmesi çok önemli.

– Hiç çekinmiyor

15 yaşındaki bir oyuncudan biraz ‘tereddüt’ etmesini beklersiniz. Ancak Batu’nun ileride daha hızlı yol almasını sağlayacak en önemli özelliği, hiçbir şartta çekinmemesi ve inandığı şutu yollaması. Elbette zaman zaman kaçırdığı, ritmini bulamadığı anlar oluyor ama bu onu yolundan döndürmüyor. Özgüvenine alkış tutmamak elde değil.

– Eksiklerini görecek

Şutunun tam oturması ve belli bir istikrara kavuşması muhtemelen en az 2 yılını alacaktır. Hata yapa yapa, kaçıra kaçıra, en doğru noktaya gelecektir. Eksiklerinden mutlaka ders alması gerekiyor ama özgüvenini asla kaybetmemeli, böyle devam etmeli.

– Enerjisi pozitif

Bazı oyuncuların maç içinde yaşadığı düşüşleri çok yaşamıyor. Moralini kolay kolay bozmuyor ve hata yapsa da, bunu bir sonraki pozisyona taşımıyor. Takımı için enerjisini yukarıda tutuyor. Onun pozitif yanı, hem kendine hem de yanındakilere büyük güven verecektir.

– Çok yönlü

Şutundan çok bahsettik ama gözardı edilmemesi gereken bir diğer özelliği ise pasörlüğü. Asist rakamları oldukça tatmin edici. Sadece oynayan değil, aynı zamanda oynatan bir guard. Üstelik ribauntlara da çok sık giriyor ve bu da hızlı hücumların başlamasını tetikliyor. Bu anlamda çok yönlü bir silah haline gelebiliyor. Kısanın ribauntu alıp, oyunu doğrudan yönlendirmesi ve pas beklemeden zaman kazanması günümüz basketbolunda önemli bir yer tutuyor.

– Pes etmeden çalışacak

Batu’nun gelişimini dikkatle takip edeceğiz. Oyununu hangi noktaya taşıyacak ve kendine nasıl bir rol belirleyecek, hep beraber göreceğiz. Şu an için verdiği ilk izlenim, her iki guard pozisyonunda oynayabilecek, yeri geldiğinde 1’den, yeri geldiğinde 2’den süre alabilecek potansiyelde. İdolleri arasındaki Bogdan Bogdanovic gibi, her an çok çalışması ve asla pes etmemesi gerekiyor.

– İstatistikler

U16 Türkiye Şampiyonası’nda 7 maça çıkan Batu, 31.1 dakika süre aldı ve 11.2 sayı-5.2 asist-4.8 ribaunt-1.0 top çalma ortalamasıyla oynadı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir