Berat Berke Tunç; Kimliği Hücumundan Geçecek!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Beşiktaş forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2004 doğumlu 2.10 boyundaki Berat Berke Tunç kendine has tarzıyla öne çıkıyor.

Bundan 10-15 yıl önce pozisyonu açısından ‘aykırı’ gelebilecek özellikleri, günümüz basketbolunda bir uzunda ‘olmazsa olmaz’ kriterlerden biri haline geldi.

Uzunların gelişimi, kısalara göre biraz daha zaman alabilir, bu klişe olsa da değişmez bir gerçek. Berat’ın gelişimi de hem zaman alacak hem de dikkatle takip edilecek türden.

– Kabuğundan çıkmayı bekliyor

Gençler seviyesinde, özellikle de bu yaşlarda, daha çok savunmasıyla ayakta kalmaya çalışan, sertlikle süreleri zorlayan oyuncular gördük. Ama biz Berat’ı hücumda getirdiği esneklikle tanıdık. Bazı oyuncular, fiziksel özellikleri ve oyun yapısıyla kabuğundan tam olarak çıkacağı anı beklerler. Onlar, kabuklarını kırdıklarında potansiyellerini hızlı bir şekilde yukarı çekerler. Berat, tam olarak bu tanıma uyuyor.

– En iyisine devam etmeli

Bizdeki en büyük yanılgılardan biri, bir oyuncudan yapamayacağı şeyleri ısrarla isteyip, yaptığı iyi şeylerin üzerine giderek daha iyisini istememek oluyor. Berat’ın günü geldiğinde 10 şut atıp 8’ini kaçırması sorun değil, kaçırdıktan sonra aynı krediyle devam edip etmemesi önemli ve onun da bu özgüveni doğru yönetmesi… Berat, en iyi yaptığı şeyin üzerine koyarak devam etmeli ve hücumunu olabildiğince çeşitlendirmeli.

– Pasörlüğünü yukarı çekmeli

Onu izlerken kaçırdığı şutlara çok takılmıyorum. Zira doğru zamanda, doğru pozisyon alıyor ve doğru şutu kullanıyor. Zamanla ritmini ve yüzdelerini yukarı çekecektir. Bana göre asıl geliştirmesi gereken nokta, hücumda bu kadar aktif rol alabilecek bir uzun potansiyeline sahipken, pasör özelliklerini bir üst seviyeye taşıması.

– İki pozisyonu oynayabilir

Hem 4 hem 5 oynayabilecek potansiyele sahip. Günümüz basketbolunda bu 2 pozisyonu oynamak zaten zorunluluk haline geldi. Savunma direncini mutlaka yukarı çekmesi ve sertlik dozajını arttırması lazım. Çünkü hem altta hem üstte kalıcı olmanın şartı bu bizim ülkemizde.

– Kimliği hücumundan geçecek

Yine de Berat’ı ileride tanımlayacak olan kimliği hücumundan geçecek. Hücumu sadece şut atmak olarak düşünmeyelim, dışarı kaçarak oynamaya yatkın olması aynı zamanda kısaların potaya daha rahat atak etmesini sağlıyor ve rakip savunma ister istemez boşluk bırakabiliyor. Yukarıda söylediğimiz gibi, pasör özelliklerini de geliştirdiği takdirde günümüz basketbolunda ligin aranan uzunlarından biri haline gelebilir.

– Coğrafya kader olmasın

Bir zamanların meşhur Phoenix Suns takımını izleyenler bilir. Mike D’Antoni yönetimindeki Nash, Johnson, Richardson, Marion ve Stoudemire’lı kadro… Hücumdaki yüksek tempo, alan paylaşımı, pas trafiği, uzunların rolü ve verilen özgürlük… Birçok oyuncu o sistemde bambaşka seviyelere gelmişti. Berat’ı izlerken iç geçirmemek elde değil. Acaba o yıllarda NCAA’den NBA’e geçiş yapan bir genç olsaymış bugün onu nasıl anıyor olurduk, bilinmez.

Coğrafya kaderdir demeyeceğim, kaderini değiştirmek ve üzerine koyarak ilerlemek Berat’ın elinde…

– İstatistikler

Geçtiğimiz sezon BGL’de 17 maçta 19.0 dakika süre alan Berat, 6.2 sayı-5.2 ribaunt, TB2L’de ise 7 maçta 25.2 süre alarak 8.0 sayı-4.7 ribaunt ortalama yakaladı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir