BGL’de 3. Haftanın Öne Çıkanları

Basketbol Gençler Ligi‘nde heyecan tüm hızıyla devam ederken maçlar aynı zamanda TBF Youtube kanalından canlı olarak ekranlara geliyor.

Üçüncü haftayı geride bırakırken, öne çıkan performansları ve dikkat çeken oyuncuları sizler için derledik.

– Ozan Yılmaz’ın duruşu olması gerektiği gibi

Anadolu Efes’in 2003 doğumlu oyun kurucusu Ozan Yılmaz, son yıllarda çok fazla aranan ‘soğukkanlı yönlendirici’ tanımının içini doldurmaya başladı. Uzun vadeli düşünüldüğünde gelişimi Türk basketbolu açısından da değerli olabilir. Bu hafta 11, geride kalan 3 haftalık bölümde ise 7.6 asist ortalaması yakaladı. Üstelik çok fazla top kaybının yaşandığı BGL’de sadece ama sadece 1.6 top kaybı var, ki top çalma istatistiklerinde ise 2.3’ü yakalamış durumda.

– 2005’li Can Çevikel patlama yaptı

Tofaş’ın 2005 doğumlu oyuncusu Can Çevikel, 2’si üçlük olmak üzere 9-15 gibi yüzdeli bir oranla 23 sayıyla oynadı ve istatistik kağıdına aynı zamanda 7 asist, 5 ribaunt ve 5 top çalma ekledi. Can, sezon boyunca takip edilmesi gereken bir potansiyel olduğunu gösterdi.

– Melih Doğan çok başka bir hikaye

Türk Telekom’un 2003 doğumlu uzunu Melih Doğan çok farklı bir hikayenin kahramanı. Bir oyuncu düşünün henüz tam ritmini bulamamış hali bile double-double ortalaması yakalasın. Henüz beklediğimin altında gösterdiği performansı 16.0 sayı-10.6 ribaunt-3.3 asist. Daha ne bekliyorsun derseniz, BGL’nin Jan Vesely’si potansiyelinde olduğu için biz onu izlerken belki de asla tatmin olmayacağız.

– Kerem boş geçmedi Mustafa iyi değerlendirdi

Ted bu hafta rahat kazanırken rotasyonu da geniş tuttu. 2005 doğumlu Mustafa Danacı 20 dakikayı görünce araya 11 sayı-6 ribauntu sıkıştırdı. Yaklaşık 8 dakika süre alan Kerem Sarıaslan ise 8 sayıyı buldu ve her zaman olduğu gibi üçlük geleneğini de bozmadı, bir isabeti kısa süreye sığdırdı.

– Fenerbahçe’nin takım performansı iyi

Fenerbahçe’de 2004 doğumlu Melih Kurtay aldığı süreleri istikrarlı ve olumlu bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Emirhan Öztekin, Eren Deniz ve Yiğit Yancı gibi isimler bencillikten uzak, takım odaklı bir görüntü veriyor.

– Sayhan Yetkin’e dikkat

Fenerbahçe’de 2003 doğumlu Sayhan Yetkin, hem şut mekaniği hem de fiziksel olarak dikkat çekici bir gelişim içinde. Bazı oyuncular, fiziksel olarak size tam olarak ‘bu olur’ dedirtir. Sayhan’ın hem duruşu hem de yükselen şut grafiği ilerisi için umut verici ve takip edilesi.

– Koray Çekici bu lige fazla

Kişisel düşüncem, Gaziantep’in 2002 doğumlu uzunu Koray Çekici’nin BGL’nin üstünde, artık BSL’de en azından 5-6 dakika süreleri görmesi gerektiği yönünde. Ribaunt gücü ve saha görüşü çok iyi, eksik diyebileceğimiz noktası şutuna olan güveninde yaşadığı sorunlar. Ancak bu belki de aşılması şu an için en kolay konu.

– Ufuk’ta gelecek var

Gaziantep’te sezona iyi bir giriş yapan Ufuk Tan Ertan, geride kalan 3 maçta 15 sayı ortalama yakaladı. Daha iyi olabilir mi, olabilir. Potansiyel var mı, var. Temiz oynuyor, gösterişten uzak ve istikrarlı. Ne vereceğini biliyorsunuz, bu önemlidir bir oyuncu için. Elbette saha içi ve dışı eksikler olacak, bunu da zamanla kapatacaktır.

– İbrahim Yılmaz bu virajları sağlam alacaktır

BGL’nin hiç şüphesiz en umut veren guardlarının başında Gaziantep’in 2004 doğumlu oyuncusu İbrahim Yılmaz geliyor. Türk basketbolunun uzun vadede en az 10-15 yılını kurtaracak potansiyelde. Muazzam bir hücum yeteneği var, ki bunları yazdık. Sezona kendi standartlarının altında başladı ama önemli olan da buna rağmen bir şekilde skor yapmaya, yapamadığı anlarda diğer alanlara katkı vermeye devam edebilmesi. Büyük oyuncular, en kötü günlerinde bile bir şekilde katkısını belli noktaya çekebilenlerdir. İbrahim, genç yaşında bu virajları almaya başlıyor. Kötü başlayıp, iyi bitirdiğin sürece yıldızlara uzanırsın.

– Muhammet Ali Güneş pas geçmiyor

Büyükçekmece’nin 2003 doğumlu uzunu Muhammet Ali Güneş, bu hafta da 20 sayı-15 ribauntla double-double yaptı. 3 maç sonunda 21.6 sayı-12.3 ribaunt ortalaması var. Üç sayı çizgisinden de isabetler buluyor ki, modern basketbolda bu alandaki gelişimi onun adına belirleyici bir başka etken olabilir.

– Özgür Cengiz iyi sinyaller veriyor

Gelişim Koleji’nin 2005 doğumlu guardı Özgür Cengiz, geçtiğimiz sezon aslında bu zamanların sinyallerini veriyordu. Sezona beklenildiği gibi gayet iyi başladı. 3 maçlık periyotta 17.6 sayı-5.6 asist-2.6 ribaunt ortalaması var. Sahadaki enerjisi, oyuna olan tutkusu ve heyecanı gözlerinden okunuyor. Bu kadar enerji dolu ve tutkulu olduğunuz zaman zaten geriye gitme şansınız yok. Daime ileri atacağınız bir adımınız olacaktır.

– Tyron Efe Bourne böyle devam etmeli

Bahçeşehir Koleji’nde dikkat çeken isimlerden biri olan 2005 doğumlu Tyron Efe Bourne, geride kalan 3 haftalık bölümde çift haneleri gördü. Aslında daha önemlisi üç sayı çizgisinden çekinmeden şutunu yollaması. Çoğu genç oyuncunun yaşadığı ‘ya girmezse’ korkusunu yaşamaması ve güvenle denemeler yapması oldukça olumlu. BGL’de yakından takip edilmesi gereken oyuncular arasında yer aldığını not edelim.

Toplu Sonuçlar

FMV Işık Yalovaspor:64 Aliağa Petkim:70
Tofaş:120 Pusulam Koleji Merkezefendi:55
Anadolu Efes:91 Türk Telekom:79
Afyon Belediyesi:47 Ted Ankara:68
Fenerbahçe:79 Frutti Extra Bursaspor:60
Teşvikiye:72 Pınar Karşıyaka:75
Gaziantep Basketbol:67 Beşiktaş JK:49
Büyükçekmece:71 Gelişim Koleji:82
Tarsus Koleji:53 Galatasaray Nef:75
Bahçeşehir Koleji:59 Darüşşafaka:73

Puan Durumu

A Grubu
1. Anadolu Efes 3-0
2. Fenerbahçe Beko 3-0
3. Galatasaray Nef 3-0
4. Gelişim Koleji 2-1
5. Frutti Extra Bursaspor 1-2
6. Türk Telekom 1-2
7. Aliağa Petkim 1-2
8. Tarsus Amerikan Koleji 1-2
9. Büyükçekmece Basketbol 0-3
10. FMV Işık Yalovaspor 0-3

B Grubu
1. Tofaş 3-0
2. Gaziantep Basketbol 3-0
3. Beşiktaş JK 2-1
4. Ted Ankara Kolejliler 2-1
5. Darüşşafaka 2-0
6. Pusulam Koleji Merkezefendi 1-2
7. Pınar Karşıyaka 1-1
8. Teşvikiye 0-3
9. Bahçeşehir Koleji 0-3
10. Afyon Belediyesi 0-3

10 takımlı iki grubun yer alacağı BGL’de normal sezon müsabakalarının ardından A ve B gruplarında ilk 6 sırayı alan toplam 12 takım, final grubunu oluşturacak. Final Grubu’nda ilk 8 sırayı alan ekipler, playoff çeyrek finali, burada da rakiplerini geçen takımlar Dörtlü Final’de mücadele etmeye hak kazanacak.

Hazırlayan: Kemal Erdem
[email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

One thought on “BGL’de 3. Haftanın Öne Çıkanları

  1. İki ay önce kurulan Merkezefendi Denizli Basket takımını da değerlendirmenizi dilerdim. Atahan ALTIOK un aldığı süreyi ve performansını görmenizi isterim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir