BGL’de Şampiyonluğun En Büyük Favorisi Anadolu Efes

Basketbol Gençler Ligi‘nde playoff çeyrek final mücadeleleri 3 Nisan Pazartesi günü başlayacak.

Çeyrek ve yarı final serileri kazanılan 2 maç üzerinden oynanacak. Final ise tek maç olacak ve kazanan şampiyonluğunu ilan edecek.

Şampiyonluğun en büyük favorisi olarak ise Anadolu Efes öne çıkıyor.

Özcan Çakar yönetiminde kusursuza yakın bir basketbol oynayan ve 18’de 18 yaparak grubunu domine eden Anadolu Efes, tek bir oyuncuya bağımlı değil. Aksine her maç farklı bir yıldız çıkartabiliyor. Her maçın senaryosuna göre bir başrol belirliyor. Bir takımda herkes komutan ama aynı derecede herkes asker olunca, ortaya Anadolu Efes’in yarattığı dominasyon çıkıyor. Efes’in playoff sürecinde maç vermesi çok büyük sürpriz olur.

Galatasaray Nef, zaman zaman oldukça keyif veren bir basketbol oynarken, belki karşılarına başka bir takım çıksaydı bir şansı olacaktı. Ancak onların en büyük dezavantajı rakibinin Anadolu Efes olması.

Anadolu Efes’i en çok zorlaması beklenen takım ise finale çıkması halinde Gaziantep olacak. Efes, kadro derinliği ve rotasyon kullanımı açısından rakibine daha ağır basıyor ve bu da finalde onların en büyük avantajı olacak.

İlk turda ev sahibi olmamasına rağmen yarı finale kalma ihtimali daha yüksek takım Beşiktaş. Siyah-beyazlılar, belki diğer koldan gelmiş olsaydı muhtemelen finale kadar gidecek potansiyeli vardı. Anadolu Efes’le olası eşleşmeleri erken final gibi de olabilir.

Tofaş’ın maç içindeki inişleri çıkışları en büyük handikapları. Bu sorunu çözmeleri halinde bir şansları olacaktır. Pınar Karşıyaka, hücumda tıkandığı zaman üretmekte zorlanabiliyor. İlk turda bir sürpriz yapacaklarsa eğer bunu savunma sertliğiyle yapacaklardır. O sertliği 40 dakikaya yayabilirlerse, bir sürpriz yapabilirler ve belki de kendilerini bir anda finalde bulurlar.

Darüşşafaka ve Gelişim Koleji, playoff’ların kapalı kutusu gibi. Bu eşleşmeyi kestirmek biraz zor. Ancak son dönemlerdeki formuna bakarak Daçka’nın bir adım önde olduğunu söylemek lazım.

Playoff tahminleri:

Anadolu Efes:2 Galatasaray Nef:0
Tofaş:1 Beşiktaş:2
Darüşşafaka:2 Gelişim Koleji:1
Gaziantep Basketbol:2 Pınar Karşıyaka:1

Anadolu Efes:2 Beşiktaş:0
Gaziantep Basketbol:2 Darüşşafaka:1

Anadolu Efes:1 Gaziantep Basketbol:0

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir