BGL’nin Yükselen Değeri Empera Halı Gaziantep

Basketbol Gençler Ligi‘nde izlemesi en keyifli takımların başında Empera Halı Gaziantep‘in geldiğini söylemek yanlış olmaz.

A Grubu’nda 9 maçlık dönemi 7 galibiyet, 2 mağlubiyetle geçen ve 3. sıradan çeyrek finali garantiliyen Gaziantep’in gençleri, bizlere seyir zevki yüksek, oldukça keyifli performanslar izlettiler. Bu noktada, bu takımın oluşumuna katkı veren, yöneticisinden teknik ekibine kadar, herkesin hakkını teslim etmek gerekiyor.

– Takım görüntüsü verdiler

En azdan, en fazla süre alan oyuncusuna kadar, oyuna giren çıkan herkesin o an gösterdiği ‘istek’ çoğu takıma nasip olmayacak türdendi. Bu, bir takımın gerçek anlamda ‘takım’ olma yolunda attığı en önemli adımların başına gelir. Bu, aslında bir oyuncuya (istatistiklerin kazandıramayacağı bir şeyi) ‘takım oyuncusu’ olma kimliğini kazandırır. Gaziantep kadrosunda yer alan gençlerin bu turnuvadaki en büyük kazanımlarının başında belki de bu olgu gelecek.

– Koray’ın potansiyeli önemli seviyelerde

Birçok takımda tek bir oyuncuyu alıp öne çıkartmanız mümkün olabiliyor. Ancak Gaziantep takımının güzelliği, bu takımda birini öne çıkarmaya kalktığınız an, bir başkasına haksızlık ettiğiniz hissine kapılmak.

Bana göre uzun vadede çok net Euroleague potansiyeli olan ve fiziksel olarak ‘mobil uzun’ görevini layıkıyla yerine getirebilecek bir Koray Çekici var. İçinde fırtınalar kopsa da, bunu saha içinde dışa yansıtmayacak kadar da soğukkanlı, üstelik bu yaşlarda…

– Yetenek havuzu geniş

Dediğim gibi Koray diyorum ama Hüseyin Emre Yılmaz gibi ihtiyaç halinde ‘imdat kolu’ olarak devreye girebilecek bir potansiyeli de unutmamak gerekiyor. Gösterişsiz bir oyun tarzı var ve bu da zor olan şeyleri kolaymış gibi göstermesine neden oluyor. Oysa yaptığı birçok şey aslında çok zor…

İbrahim Ethem Yılmaz’ın enerjisini çok beğendim. Takımı bir anda farklı bir seviyeye çıkartabiliyor. Bu, o yaşlarda kolay yapılacak bir şey değil. Etki alanı çok üst seviyeye gelebilir.

Furkan Özkan’ın veteran tadında bir oyun olgunluğu var. İstese çok daha fazla öne çıkabileceği noktalarda, takımını komple öne çıkarmayı tercih edebiliyor.

Baran Erişik, uzun vadede her koçun mutlaka takımında görmek isteyeceği bir oyuncu profili çiziyor. Bazı oyuncular vardır, verilen görevi sorgular ve sorgularken birçok şeyi kaçırır. Baran, verilen görevi yerine getirme odaklı oyunuyla ‘o anı’ hiçbir ‘an’ kaçırmıyor.

– Her oyuncu elini taşın altına sokuyor

Özellikle üçüncü fanusta Emir Arda Sivas öne çıkan oyuncular arasında yer alırken, Mehmet Fatih Höyük de zaman zaman gösterdiği patlayıcı performanslarla uzun vadede önemli sinyaller verdi.

Jenerasyon olarak 2003-05 arasında yer alan Erdemalp Erdem, Ufuk Tan Ertan, Doğukan Orgun, Mert Kuday Kılıç ve Yunus Miran Nur gibi isimler de kısıtlı sürelerde ellerinden gelen gayreti gösteren gençler arasındaydı.

Yolun henüz çok başında olan bu gençler, zaman zaman hatalar da yapacaklar, zaman zaman düşüşler de yaşayacaklar. Önemli olan bu düşüşlere ve hatalara verecekleri reaksiyon olacak. Gençler, hayatımızın her alanında geleceğe umutla bakmamıza neden olan en önemli unsurlarımızın başında geliyor. Onlarla ilgili bir şeyler yazarken ya da konuşurken, biraz daha esnek davranmamız gerektiğini düşünüyorum.

Gaziantep, bize bu fanusta büyük bir ‘umut’ aşıladı ve umarım bu ilerleyen yıllarda hiç geri adım atmadan böyle devam eder.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir