Bilgehan Diril: Elit Bir Skorer Olmak İstiyorum

Basketbol Gençler Ligi‘nde geçtiğimiz sezon Gelişim Koleji forması altında önemli bir performans ortaya koyan 2001 doğumlu Bilgehan Diril‘le özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla yaptığımız röportaj serisine Bilgehan Diril’le devam ettik.

Gelişim Koleji’yle geçtiğimiz sezon 26 maçta süre alan genç oyuncu, 22.1 sayı-4.1 asist-4.4 ribaunt ortalama yakalarken, üç sayı çizgisinden %37.5 isabet oranı yakaladı. Skorer kimliğiyle öne çıkan Bilgehan’la hem kariyerini hem de hedeflerini konuştuk.

Lafı fazla uzatmadan sözü Bilgehan Diril’e bırakalım:

Basketbola başlama hikayesini anlatan Bilgehan, ”Babam eski futbolcu olduğu için küçük yaşlarda futbola eğilimim daha fazlaydı. Ve spor hayatıma futbol oynayarak başladım. Ancak futbol kursumun evimize uzak olması nedeniyle daha yakın konumdaki basketbola yöneldim. Zaman geçtikçe ailemin desteği ve koçlarımın yönlendirmeleriyle mevcut yeteneklerimi basketbolda da iyi bir şekilde kullanabileceğimi fark ettim.” dedi.

Türk basketbolunun son dönemlerdeki yükselişinin kendileri üzerindeki etkisine de değinen genç oyuncu, ”Biz gençler için hem olumlu hem olumsuz yönleri var. Avrupa’nın en iyi liglerinden biri ve birçok kaliteli oyuncuyu bünyesinde bulunduruyor. Bu durum gençler için dezavantaj yaratıyor gibi görünse de aslında daha çok çalışmaya itiyor ve iyi olma yolunda motive ediyor.” ifadelerini kullandı.

Elit Bir Skorer Olmak İstiyorum

Bilgehan’a kendinde gördüğü en büyük eksikliği, bize oyununu tarif etmesini ve modern basketboldaki değişimi sorduğumuzda şu cevapları aldık:

”Kendimde şu anda fiziğimi geliştirmeye odaklandım. Kuvvetlenip kas kütlesi kazanmak üzere çalışıyorum. Beni farklı kılan özelliklerimi de en üst seviyeye çıkarmak ve ayrışmak istiyorum.”

”BGL’de skorer özelliğim ve şutlarım ön plana çıkıyordu. Ancak gerçek hayatın A takımda başladığını biliyorum. Seneye için hedefim kendi yeteneklerimden ödün vermeden, iyi savunma ve kazanma hırsımı sahaya yansıtarak kredi kazanmak olacak. Koçtan krediyi kazandıktan sonra kendi yeteneklerimi gösterip, oyunda bulunduğum süre boyunca oyunun bana getirdiği pozisyonları en iyi şekilde değerlendirmek üzere çalışacağım. Özetle ilerde iyi bir savunmacı, takımını iyi yönlendiren, elit bir skorer olmak istiyorum.”

”Basketbola başladığımdan beri atletizmin öneminin farkındaydım ve bu yönümü geliştirmek üzere çalıştım. Modern basketbolda kısa beşler ve üç sayılık atışların daha çok kullanıldığını görüyoruz. Kendi açımdan değerlendirirsem, küçük yaşlardan beri oyun stilim bu yöndeydi, o yüzden adapte olduğumu ve avantajı kullanabileceğimi düşünüyorum.”

İdolüm Vassilis Spanoulis

BGL’nin gençlere kattığı şeylerle ilgili olarak 2001 doğumlu oyuncu, ”Ligin deplasmanlı olması, maç önü toplantıların yapılması ve kendimizin hangi seviyede olduğumuzu görebilmemiz açısından çok iyi oldu. Bizler için profesyonellik yolunca ön alıştırmak oldu diyebilirim.” dedi.

İdolünün Vassilis Spanoulis olduğunu söyleyen genç oyuncu, son yıllarda BSL’de, Euroleague’de ve NBA’de beğenerek izlediği oyunculara ise, ”Avrupa’da Shane Larkin ve Vassilis Spanoulis, NBA’de ise Trae Young ve Damian Lillard’ı beğeniyorum.” cevabını verdi.

BSL’de bu sezon izlediği en iyi yerli/yabancı beşini ve jenerasyonundan öne çıkardığı isimlere ise şöyle yanıt verdi:

Yerli Beş: Kartal Özmızrak, Melih Mahmutoğlu, Şehmus Hazer, Metecan Birsen, Muhsin Yaşar.

Yabancı Beş: Shane Larkin, Vasilije Micic, Luigi Datome, Amath M’Baye, Jan Vesely.

Jenerasyon: Ömercan İlyasoğlu, Mustafa Kurtuldum, Ekrem Sancaklı, İsmail Karabilen ve Ahmet Safa Yılmaz.

Süreci İyi Değerlendirmeye Çalıştım

Virüs sürecindeki çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Bilgehan, ”Bu süreci olabildiğince iyi değerlendirmeye çalıştım. Takım kondisyonerimden ve özel kondisyonerimden aldığım programları takip ettim. Son günlerde rutin antrenmanlar konsantre olmamı zorlamaya başlamıştı. Bu günleri antrenmanlarımı çeşitlendirerek aşmaya çalıştım.” dedi.

Genç oyuncuya, boş zamanlarını nasıl değerlendirdiğini sorduğumuzda ise, ”Antrenmanlardan kalan sürede ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Bunun dışında konsol oyunları oynayıp film izlemeyi seviyorum.” cevabını vererek röportajı sonlandırdı.

Röportaj: Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir