Biray Yener: TB2L’nin Misyonu Daha Farklı Bir Hale Geldi

Türkiye Basketbol İkinci Ligi‘nde Saray Spor forması giyen 1994 doğumlu şutör Biray Yener‘le yaklaşan eleme maçları öncesi özel bir röportaj yaptık.

TB2L’nin eleme turunda Nadir Gold İstanbul Basket’le eşleşen Saray Spor, ilk maçında 29 Mart’ta deplasmanda çıkacak. C Grubu’nda normal sezonu 8 galibiyet, 8 mağlubiyetle 6. sırada tamamlayan Saray Spor, eleme turu biletini kapmayı başarmıştı.

Sezonun dikkat çeken oyuncuları arasında yer alan Biray Yener, hem saha içinde hem dışında duruşu farklı oyuncular arasında yer alıyor. Sahada müthiş bir konsantrasyona sahip olan ve işine dört elle sarılan oyuncular arasında başı çeken Biray, saha dışında ise oldukça mütevazı ve aynı zamanda çok pozitif bir yapıda.

Lafı fazla uzatmadan Biray Yener’le yaptığımız röportaja geçelim:

– İlk hedefimize ulaştık

TB2L’de sezonun genel değerlendirmesini yapan Biray, konuyla ilgili şunları söyledi:

”Bizim takımın kuruluş amacı aslında ilk 6’ya girebilmekti. Şu an istediğimize ilk etapta ulaşmış durumdayız. Ama bu yeterli demek değil. Bir sonraki hedefimiz ise Son 16’ya kalabilmek. Nadir Gold’la eşleştik. Onlar da ne olursa olsun iyi bir İstanbul takımı. Şu an için odaklandığımız tek nokta bu eşleşmeyi geçebilmek.”

”Sezon içinde oyuncu grubunda değişimler yaşadık. Ben bu kadar değişimli bir sezon yaşadığımı hatırlamıyorum. Bu da ister istemez uyum sürecini uzattı.”

– Çok sıkı çalıştım

Bu yaz çok sıkı çalıştığını söyleyen 94 doğumlu şutör, koçunun ve takım arkadaşlarının kendisine güvendiğini, bunun da performansını olumlu etkilediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

”Dürüst olmam gerekirse bir önceki sezonu iyi geçirmedim. Bu sezonu aslında son bir kurşunum var diye düşündüm. Bu yaz transfer sürecinde oynayabileceğim bir takıma gitmek istedim. Burası da beni birinci guard olarak düşündü.”

”Normalde de çalışıyordum ama bu yaz çok sıkı idman yaptım. Kariyerimde belki de en çok çalıştığım yaz oldu. Koçun da bana verdiği bir kredi ve özgürlük vardı. Elimden geleni yapmaya çalıştım.”

”Şutu atarken hissettiğin rahatlıkla alakalı. Ben, o üçlüğü atarken kafamda herhangi bir soru işareti olmuyor. Hem koçumun hem takım arkadaşlarım bana bu rahatlığı veriyor. Kaçırsam bile çok fazla sorun olmayacağını bildiğim için o an tereddüt etmiyorum. Belki kendimi özgür hissetmezsem bu kadar iyi atamazdım.”

– İbrahim Yılmaz ve Koray Çekici başka seviye

TB2L’nin genel yapısı hakkında da sorularımızı cevaplandıran Biray, Gaziantep’in 2 genç oyuncusu 2004 doğumlu İbrahim Yılmaz ve 2002 doğumlu Koray Çekici’den övgüyle bahsederek sözlerine devam etti:

”TB2L’de müthiş bir çekişme var. Bu da basketbol açısından bence çok önemli. Sonuçta artık bölgesel lig yok ve TB2L’nin de misyonu daha farklı hale geldi. BGL’deki oyuncuların da burada yer alması ayrıca heyecan verici.”

”Şu an Çağdaş Bodrum bir adım önde görünüyor ama ne olacağı da hiç belli olmaz. Bizim grupta yer alan ve BGL oyuncularıyla oynayan Gaziantep Gelişim bence ligin üzerinde top oynuyor. Ben, onların iyi işler yapabileceğini düşünüyorum.”

”Ligde en dikkat çeken gençler arasında İbrahim Yılmaz ve Koray Çekici’yi söyleyebilirim. Koray, çok farklı bir oyuncu ve bana göre ligin en iyi 4 numarası diyebilirim. İbrahim, 2004 doğumlu bir oyuncunun yapabileceklerinin çok çok üstünde işler yapıyor. Çok farklı, şu an TBL’de bir takımda bile çok rahat oynar.”

– Şirketler Ligi sezonu

Şirketler Ligi’nde de boy gösteren Biray, basketbol dışında da çalışma hayatını sürdüren oyuncular arasında. Hem basketbolunu hem de diğer işini en iyi şekilde yapmaya gayret ediyor.

Biray, bu konulardaki sorularımızı ve efsanevi Şirketler Ligi performansını da anlattı:

”Çocukluğumdan beri çok yoğun bir temponun içindeyim. Bu yoğunluk hep vardı. Şirketler Ligi’nde de oynuyorum. Aslında onlara da teşekkür etmem lazım. Şirket, bize bu konuda çok kolaylık sağladı. Çok destek oldular basketbol hayatımıza. Evden çalışma düzenine döndük. Bu da aslında basketbola devam etmemizde çok önemli etken oldu.”

”Şirketler Ligi’nde bir önceki sezon iptal olmuştu. Bu sene çok istekliydik. KPMG’de Özgün Çamkuşu hem koç hem oyuncu olarak görev aldı. Bana da saha içi ve dışında çok yardımcı oldu. Açıkçası abilik yaptı diyebilirim.”

”Finaldeki rakibimiz Ekol’de de TB2L’de oynayan oyuncular vardı. Salona epey seyirci gelmişti, ilk devreyi 14 sayı geride kapattık, artık her şey bitti demiştik. Soyunma odasında bir an geldi ve bu maçı kazanacağımızı düşündük. O an kendi kendime bu maçı ne yapıp edip, elimden gelen her şeyi vererek oynamam ve kazanmamız lazım dedim. İlk devre 6 sayıdaydım, ikinci devre 39 sayı atmışım. Onu da maçtan sonra öğrendim.”

– Ligin üçlük kralı

Saray Spor’da sezonun dikkat çeken isimlerinden biri olan Biray Yener, özellikle dış şutlardaki başarılı performansıyla öne çıkarken, bu alanda ligin de en çok üç sayı isabeti bulan oyuncusu konumunda.

Geride kalan 16 maçta toplam 50 üç sayı isabeti bulan Biray, %39.6’lık bir oran yakaladı ve 16.7 sayı ortalaması tutturdu. 94 doğumlu şutör, bir maç dışında çıktığı 15 maçın tamamında üç sayı isabeti yakalamayı başardı.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir