Cem Cevizci; Tavanı Yüksek Engelleri Aşarak İlerleyecek!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Pınar Karşıyaka forması altında izlediğimiz 1.88 boyundaki 2005 doğumlu guard Cem Cevizci potansiyeliyle göz dolduran oyuncular arasında.

Bu sezon gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken Cem, gelişimine yüksek perdeden devam ederken, hem saha içindeki cesur yapısı hem de özgüveniyle önemli bir aşama kaydediyor.

Cem Cevizci, önümüzdeki yıllarda adından daha sık söz ettirecek guardlardan biri.

– İzlemesi keyifli

Sezonun izlemesi keyifli oyuncuları arasında yer alan Cem, aslında birçok hücum silahını içinde barındırıyor. Hem içeriden hem dışarıdan skor üretebilmesi, ihtiyaç anında devreye girebilmesi ve bir an bile çekinmemesi onu öne çıkartan en önemli özellikleri arasında. Zaman zaman şutunda yaşadığı istikrar sorunlarını aştığı anda, ki bunun için önünde uzun bir zaman var, her takımın kadrosunda görmek isteyeceği bir guard türüne evrilebilir.

– Joker guard

Cem’i aslında ne tam 1 ne de tam 2 olarak değerlendirmek biraz hata olur. Mevcut yapısıyla modern sistemlerde 1.5 görevini yerine getirecek potansiyeli var. Yeri geldiğinde 1 numaradan oyunu yönlendiren, yeri geldiğinde 2 numaradan ceza kesen bir oyuncu gibi. Özellikle çift guard sisteminde Cem’in değeri bir kat daha artacaktır.

– Wilbekin’i andırıyor

Oyun iştahı üst seviyede, enerjisini sahaya girdiği her an hissedebiliyorsunuz. Cem’in oyunda olduğu dakikalarda daha hızlı daha hareketli bir takım izlenimi ediniyorsunuz. Aslında bu bakımdan biraz Scottie Wilbekin’i andırıyor. Onu bazen oyunu şekillendirirken, bazen de ceza şutlarını keserken görmek mümkün. Yeri geldiğinde ise kendi şutunu yaratabiliyor.

– Dengeyi sağlarsa rahatlatır

İçeri doğru penetre ettiği, potaya gittiği her an, doğrudan ya da dolaylı skora katkı verecek potansiyeli var. Bu özelliğini çok sık kullanmıyor ama eğer iç-dış dengesini doğru ayarlarsa, rakip savunmacıların işini daha da zorlaştırır. Sadece turnikiye yönelmesi değil, oradan uzunlara çıkaracağı paslar da oyunu takımı lehine rahatlatacaktır.

– En önemli sınavı

Topa baskıyı fena değil, ortalamanın üstünde diyebiliriz. Hatta bu sayede top çalma konusunda da öne çıkıyor. Savunmada bir seviye daha atlaması halinde daha komple bir guard olarak öne çıkabilir. Ancak yine de bunun hücumunun önüne geçmemesi lazım. Cem’i özel kılacak en önemli nokta hücum silahları olacak. Savunma kısmına çok fazla takılı kalırsa, bu hücumunu etkileyebilir. Aradaki boşluğu doldurmak belki de en önemli sınavı olacak.

– Tavanı çok yüksek

Özetlemek gerekirse, Cem’in tavanı çok yüksek. Kendine güveni, onun gelişimi açısından en büyük destekçisi olacak. Saha içinde bir önceki pozisyona takılmaması ve sürekli bir sonraki pozisyona odaklanması artısı. Bunu gelişim aşamasında saha dışına da yansıttığı an zaten birçok engel ortadan kalkacak.

– İstatistikler

Bu sezon 14 maçta 28.1 dakika süre alan Cem Cevizci, 13.5 sayı-3.9 asist-3.4 ribaunt-1.5 top çalma ortalaması yakaladı.

Genç oyuncu, Türk Telekom’a 20 sayı-5 asist ve Teşvikiye’ye karşı da 21 sayı-4 asistlik peformanslar ortaya koyarken, 10 maçta çift haneleri gördü.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir