Çınar Durmaz: Enerji Dolu Şutör Kimliği Oturmalı!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Galatasaray Nef forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2006 doğumlu 1.95 boyundaki guard Çınar Durmaz önümüzdeki sezon seviyesini yukarı çekecek isimlerden biri.

BGL’de önümüzdeki sezon bir basamak daha yukarı çıkması beklenen Çınar’ın en önemli özellikleri arasında şutör kimliği yer alıyor.

Geçtiğimiz sezon kısıtlı sürelerde dış şut performansıyla dikkat çeken Çınar, ritmini bulduğunda güvenilir bir el olacağının da mesajını verdi.

– Süresine göre verimi artıyor

En baştan altını çizmek lazım, süresi arttığında verimini de yukarı çekebilen bir oyuncu Çınar. Geçen sezon 20 dakikanın üzerine çıktığı 3 maçta (Gaziantep, Antalya, Anadolu Efes) 8-14 üç sayı isabeti yakalayan Çınar, 10 dakikanın üzerinde süre aldığı 3 maçta (Büyükçekmece, Gelişim, Türk Telekom) maçlarında ise 5-9 üçlükle oynadı.

– Şutör kimliği oturmalı

Altyapılarda, özellikle son yıllarda net bir şutör eksikliği var. Genç milli takımlar seviyesinde bile 2 oyun kuruculu sistemle oynamak zorunda kaldığımız gözüküyor. Çınar tarzı oyuncuları, kimliklerinin çok dışına çıkarmadan, şutör özelliklerinin üzerine giderek geliştirmek gerekiyor. Bu da oyun içinde verilecek kredi ve özgürlükten geçiyor.

– Melih Mahmutoğlu tarzı

Elbette Çınar sadece şut atsın, başka bir şeyle ilgilenmesin, görevi bu olsun demiyoruz. Ancak şutunu daha keskin hale getirmesi, uzun vadede sadece ona değil, bulunduğu takımlara ve çalıştığı koçlara da artı kazandıracak bir değer olacak. Melih Mahmutoğlu dışında BSL’de çok güvenilir bir el var diyemiyoruz. Bu çocuk, ileride Melih seviyesine gelebilir.

– Hücumunu çeşitlendirmeli

Çınar’ın elbette üzerine mutlaka koyması gereken eksikleri var. Hücumunu olabildiğince çeşitlendirmeli. Pasör özellikleri daha da gelişmeli. İkili oyunları daha sık oynamalı. Sadece şutuna güvenmemeli, gününde olmadığı anlarda içeriyi daha fazla zorlamalı. Potaya atak etmeli ve daha sık teması almalı, ki rakip savunmacıyı da faul problemine sokmalı.

– Enerjisini iyi kullanmalı

Savunmada biraz daha uyanık olmalı. Aslında saha içinde enerjisi oldukça yüksek, bunu biraz daha baskıda kullanması ve top çalmaya yönelmesi lazım. İşin bu tarafındaki gayreti de onun hücumdaki kredisini yükseltecektir.

– Gelişimini hızlandırabilir

BGL’de 2023-24 sezonunda dikkatle takip edilmesi gereken oyunculardan biri olan Çınar, saha dışında olduğu gibi içinde de pozitif enerjisini sürdürürse, ayakları yere sağlam basarak çalışmaya devam ederse, gelişimini hızlandırabilir ve hedeflediği noktalara daha çabuk gelebilir.

Çınar, karakteri gereği zaten ‘ben oldum’ havasına girecek bir oyuncu da değil. Yaşına göre gayet olgun düşünen ve gerçekçi bakabilen bir genç. Umarız bu yolda aynı şekilde devam eder ve kendisine güvenenleri yanıltmaz.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir