Deniz Tuncay; Enerjisi Müthiş Hedefleri Büyük Olacak!

U16 Türkiye Şampiyonası‘nda Fenerbahçe forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2007 doğumlu 1.90 boyundaki Deniz Tuncay geleceği oldukça parlak gençler arasında yer alıyor.

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen sahadaki duruşu, fiziksel gelişimi ve karakteriyle ‘oyuncu kumaşı kaliteli’ dedirten Deniz, önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirecek gençlerden biri.

Gelişim süreci yakından takip edilesi olan Deniz Tuncay’ı biraz daha detaylı yazmak istedik.

– Enerjisi müthiş

Müthiş bir enerjisi olan Deniz, aldığı süre ne olursa olsun, sahaya ne zaman girerse girsin, sonuna kadar mücadele ediyor. Savunmadaki hırsı ve yaşına göre pozisyon bilgisi, en olumlu özellikleri arasında. Skora hiç bakmadan, bir an olsun savunmada düşmüyor ve takımın seviyesini bu anlamda da yukarı çekiyor.

– Önsezisi yüksek

Top çalma konusunda önsezisi oldukça yüksek. İyi savunmasını, top çalma özelliğiyle birleştirince ortaya farklı bir profil çıkıyor. Kaldı ki, onun top çalmaları aynı zamanda hızlı hücumları da tetikliyor, zira oyunu yönlendirme konusunda da gelişime çok açık bir oyuncu. Saha görüşünü ve pasör özelliklerini biraz daha geliştirdiği takdirde 1’e yatkın bir profile de bürünebilir.

– Hücumu verimli

U16 Şampiyonası’nda %54.5’le üçlük atan Deniz, aslında savunmasının yanı sıra hücumuyla da çok olumlu sinyaller veriyor. Her şeyden önce bencil değil. Zorlama şutlara girmiyor ve tam bir takım oyuncusu. Doğru yerde şut kullanmaktan çekinmiyor. Deniz’in önümüzdeki sezon BGL’de alacağı süreler ve rolü gelişimi açısından kilit olacak. Özellikle üç sayı çizgisinden alacağı ‘ceza şutörü’ rolüyle birlikte seviyesi bir basamak daha yukarı çıkacaktır.

– İki yönlü

U16’da aldığı 20 dakika sürede 11.7 sayı ortalaması yakalaması zaten onun potansiyelini net şekilde gösteriyor. Savunmada bu kadar enerji koyan bir oyuncunun aynı zamanda hücumda da aktif olması çok rastlanan bir durum değildir. Hem savunmada hem hücumda iki yönlü bir silah gibi. Deniz’in potansiyeli iyi değerlendirilirse farklı bir oyuncu profili ortaya çıkacaktır.

– Yetenekli, çalışkan ve karakterli

Onu izleyen birçok kişi, potansiyeline bakınca oyun tarzını Elijah Bryant’a benzetiyor. Aslında kendisinin de rol modellerinden biri diyebiliriz. Şu an için ideal pozisyonuna 2-3 diyebiliriz. Ama modern basketbolda 1-2-3 pozisyonlarını kıvırabilecek esnekliğe de sahip.

Deniz’in çalışkanlığı iyi biliniyor. Çok çalışkan ve her yeni gün, kendini bir adım daha ileri götürmek için işine sıkı sıkı sarılıyor. Hedeflerine ulaşacaksa ve ileride Ülker Arena’nın bir parçası olacaksa, bunu hiç sıkılmadan yapması gerektiğini o da biliyor.

Yetenek önemlidir ama karakter olmadan yol almanız zorlaşır. Deniz’in hem yetenekleri hem de gün geçtikçe büyüyen karakteri, bulunduğu camianın değerini bilmesi, saygısı, sevgisi ve efendiliği onu ileride daha da büyütecektir.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir