Devran Dönecek; Sana Söz Yine Baharlar Gelecek!

Türkiye‘de altyapılarla ilgili çok ciddi sıkıntılar olduğunu biliyoruz zira liyakat sorunu ülkenin bütün kurumlarına sıçramış durumda.

Baştan söyleyelim bu, kadroda olanlar için bir eleştiri değil, bütün gençler başımızın tacıdır, desteğimiz hep sürdü, sürecektir.

Liyakatsız insanlara görev verdiğiniz zaman keyfi uygulamalar, adalet duygusundan yoksun, haksız ve hukuksuz işler zirve yapar. Çünkü bu insanlara hesap soracak bir merci yoktur. Bu insanlar, hesap vermeyeceklerini bildikleri için güç zehirlenmesi yaşarlar ve yaptım oldu, sıkıyorsa değiştirin derler.

Hiçbir sorunuza cevap vermezler, aksine bir de ellerini ovuşturarak gülerler, eğlenirler, dalga geçmeye kalkarlar! Güç, şimdilik onlardadır, dokunulmazlardır, vicdanlarını koltuğu ele geçirdikleri anda bir daha bulmamak üzere kaybetmişlerdir.

Biz, yine de Fikret Doğan ve ekibine soralım;

– BGL’nin en dominant guardı, MVP performansıyla sezonu bitiren Kutay Güneş hangi kriterlere göre alınmadı? TED’de yine iyi bir sezon geçiren ve üçlük denince akla gelen Kerem Sarıaslan geniş kadroda neden düşünülmez?

– Geçtiğimiz sezon BGL finalinde MVP olan, bu sezonu da iyi geçiren Emirali Göktürk neden yok? Aynı takımda yine iyi bir sezon geçiren ve potansiyeli herkesin malumu olan İbrahim Yılmaz’ın suçu ne?

– Anadolu Efes’in en skorer oyuncularından biri olan, sezonu da ortalamanın üstünde geçiren Tolga Kay’ın nesini beğenmediniz mesela?

– Geçen sezon Fenerbahçe’den Berkay Yılmaz, Baran Aslan gibi gençleri göz göre göre dışarıda bıraktınız. Hiçbir şey olmamış gibi devam ettiniz. Fenerbahçe’den tek bir oyuncu yok listede.

– Berkay Terzi var, double-double ortalaması yakalamış. Akdeniz Akkanat diye bir çocuk var, iyi sezon geçirmiş. Kağan Tor vardı, sezonun iyilerinden. Hiç aklınıza geldi mi bu çocuklar, yoksa düşünmeye bile gerek duymadınız mı? İki yönlü forvet Ata Engin niye yok?

– Can Alpacar var, bilir misiniz? Toronto’da devam ediyor eğitim ve basketbol hayatına. Çok da iyi sezon geçirdi orada, haberiniz var mı mesela bu çocuktan?

– 2005’li bazı oyunculara yapılan haksızlıklar var. Ancak onlar için U18 bahanesi öne sürülecek. Bakalım o listede ne derece büyük eyyamlar olacak, merakla bekliyoruz.

Bu liste uzar gider. Adını yazamadıklarımız kusura bakmasınlar, bizi affetsinler. Burada mesela kimin olup olmadığı da değil aslında, yani olanlar hak etmiyor, olmayanlar %100 hak ediyordu da demiyoruz. Ama insanlar ciddi anlamda merak ediyorlar, kriter ne ve bir oyuncunun kadroya alınması için ne yapması gerekiyor?

– Bu devren elbet dönecek

Aileler isyanda, haklılar. İçleri yanıyor, büyük fedakarlıklarla yetiştirdikleri evlatlarının, vicdana sığmayan, keyfi yönetimler tarafından bir kalemde silinmesinden rahatsızlar. Bazıları bize ulaşıyor, bazıları ulaşamıyor. Arkasında bir güç olmayan, sıradan ve sade insanların, annelerin, babaların göğsünde yumru oluşturmaya ne hakkınız var?

Bu insanların arkasında mayfalaşmış, yozlaşmış ve bazı koçları ele geçirmiş, herkesin malumu bir menajer şirketi yok diye mi bütün bunlar? Bu kurulu düzen hep böyle devam edecek mi sanıyorsunuz, bir gün size dokunmayacaklar, bazı kirli ilişkiler gün yüzüne çıkmayacak mı diye rahatsınız? Bence hiç o kadar rahat olmayın, zira bu devran yakın zamanda dönecek ve kısa çöp uzun çöpten hakkını alacak!

– Gençlerin kariyerleri yok ediliyor

Türkiye’de işini doğru ve dürüst bir şekilde yapan menajerlik şirketlerine asla lafımız yok, onlar zaten üstlerine almazlar. Ancak yozlaşmış ve çeteleşmiş bir menajerlik şirketi var ki, insanların üzerinde kurdukları baskıyla, birçok gencin kariyerleriyle oynuyorlar, onların önüne adeta duvar örüyorlar. Camiadaki hemen herkes bunu biliyor ama çıtı çıkmıyor, korkuyorlar. Zira kimi, kime ve nereye şikayet edeceksin? Ülkede hukukun üstünlüğü olmadığı sürece herkes kafasını kuma gömmeye devam edecek.

– Birileri fitili ateşlemeli

Biz, elimizden geldiğince yazabildiğimiz kadar yazarız. Ama şartlar ne olursa olsun, nefes aldığımız sürece yazmaya devam ederiz, çekinmeyiz. Ancak bu kirli düzen yıkılacaksa, şeffaf bir yönetim olacaksa ve hesap verilebilirlik artacaksa, bu sadece bizim yazmamızla olmaz. Herkes elini taşın altına koyacak. Bu sistemden, kirli düzenden rahatsız olan birçok insan var camiada, biliyoruz. Üst seviyeden, tepeden birilerinin fitili ateşlemesi lazım, ki herkes eteğindeki taşları rahatça döksün ve bazı şeyler rayına otursun. Aksi halde bizim ömrümüz her sene böyle bir yazı yazmakla, ailelerin üzülmekle, çocukların kırılmakla, basketbolseverlerin isyan etmekle geçer, ama hiçbir şey değişmez.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir