Emirhan Yılmaz: Mücadeleyi Asla Bırakmam Pes Etmem

Basketbol Gençler Ligi‘nde Aliağa Petkim forması altında izlediğimiz 2005 doğumlu forvet Emirhan Yılmaz‘la özel bir röportaj yaptık.

Mücadelesi ve hırsıyla dikkat çeken Emirhan Yılmaz, adeta bir ribaunt canavarı haline dönüşürken, izleyenlere de keyifli dakikalar yaşatan oyuncular arasındaydı.

BGL’de yarı finale kadar gelen Aliağa Petkim’in başarısında önemli bir yer tutan Emirhan Yılmaz, sadece saha içinde değil, dışında da farklı bir kimliğe sahip. Çalışkanlığı onun gelişiminde kilit rol oynarken, kimliğini ise savaşçı yapısı oluşturuyor.

Emirhan Yılmaz’la yaptığımız röportaj:

Basketbola annesinin sayesinde başladığını belirten Emirhan, ”Küçükken hem futbola hem boksa aynı anda gidiyordum, ikisini beraber yürütüyordum. Kolum kırılınca ara vermek zorunda kaldım. Ortaokula geçince annem beni basketbola yazdırdı. Biraz annemin sayesinde başladım.” dedi.

– 4 numaraya adapte oluyorum

Aliağa Petkim’e geliş sürecini ve pozisyonuyla ilgili sorularımıza da cevaplandıran Emirhan, şöyle devam etti:

”2022-23 sezonunda Denizli’de olan Türkiye Şampiyonası’nda ribaunt lideri olmuştum. Petkim’le öyle iletişime geçtik. Altyapı sorumlusu Özcan Çete’yle görüştük ve öyle başladık.”

”Petkim’le gelişimle birlikte yazın çok çalıştım. Fiziğim biraz eksikti, sonuçta Antalya’da imkanlar buradaki gibi değil. Her yönden gelişimim için çalışmaya devam ettim. Bu sezon biraz da bunun karşılığı oldu.”

”Antalya’da en uzun benim. Tabii böyle olunca genel olarak seni 5’e koyuyorlar. Geçen seneden beri 4 numara tarzı oynuyorum. Zaten amacım da bu, ayaklarımı çabuklaştırıp, fiziğimi de biraz daha geliştirip tam bir 4 numara olmak istiyorum. Yeri geldiğinde elbette 5 numara olarak oynayabilirim. Hem 4 hem 5 numarayı bilmek benim için bir avantaj oldu.”

– Mücadeleyi asla bırakmam

Jan Vesely’i kendine örnek aldığını söyleyen Emirhan, aslında yapısı ve hırsıyla onu da andırıyor. Genç oyuncu, asla pes etmemeyi öğrendiği belirtirken, şunları söyledi:

”Çocukluğumdan beri Jan Vesely’i beğenerek izliyordum. Vesely’i idol olarak aldığımı söyleyebilirim. Nicolo Melli ve Sasha Vezenkov’u da söyleyebilirim.”

”Mücadeleyi asla bırakmam. Bunu bana büyük abim öğütlemişti. Ne olursa olsun daha fazla üstüme koymam gerektiğini söylerdi. Beni bu şekilde sürekli motive ediyordu. Hiçbir zaman mücadeleyi bırakmamak ve pes etmemek gerekiyor.”

”Uzun vadeli hedeflerim arasında elbette Euroleague’de oynamak var. Çocukluğumdan beri Euroleague maçlarını izliyorum zaten. Bir gün o seviyelere gelmek hayallerimden biri.”

– Sezgilerime güveniyorum

Ligin ribaunt canavarlarından biri olan 2005’li forvet, kendinde gördüğü eksikleri anlatırken, hep daha iyisini yapmak istediğini ifade etti:

”Fiziğimi ve dış şutumu geliştirmem lazım. Bunun için de sürekli çalışıyorum. Sakatlık yaşadığım dönemlerde bile sürekli şut çalışıyordum. Bu yaz dış şutumun çok daha fazla üstüne gideceğim. Bu benim için çok büyük bir avantaj olacak.”

”Ligdeki diğer uzunlara karşı hızımı bir avantaj olarak görüyorum, ki zaten ribauntlarda bu fark yaratıyor, özellikle açık sahada koşarken… Fizik olarak diğerlerine göre biraz zayıf kalabiliyorum ama hızımla bunu kapatıyorum.”

”Ribauntlarda sezgilerime güveniyorum. Mücadeleci bir ruhum var ve bunun yanında sezgilerim de kuvvetli olunca çok rahat ribaunt alabiliyorum.”

”Pasör özelliklerimin gelişmesi gerektiğini düşünüyorum. Ribaunt aldığımda dışa paslar ya da farklı şeyler yapmam gerekebiliyor. Bu özelliğimi de geliştirmem lazım.”

”Rakip uzunlara karşı hızımı kullanarak top çalmaya yönelebiliyorum. Bir anda önlerinde duruyorum. Kovalamak için yapmıyorum ama denk geldiğinde mutlaka topa müdahale ediyorum.”

– Elimden geleni yaparım

Hem bireysel hem takım olarak sezonu değerlendiren Emirhan, sözlerine şöyle devam etti:

”Kötü başladığım maçlarda çok fazla etkilenmemeye çalışıyorum. O gün eğer şutum girmiyorsa diğer alanlara daha fazla katkı yapmaya yöneliyorum. Kötü günlerimde soyunma odasından en son ben çıkarım. Yüzümü yıkar ve kendimle konuşurum. Daha iyi olmam ve daha iyisini yapmam lazım diye.”

”Sezon içinde genelde ilk 5 başladım. Sakatlık sonrası kenardan da geldim ama bu benim için sorun olmadı. Ben sonuçta elimden geleni yapıyorum.”

”Sezona çok iyi başladım ama iniş çıkışlarım oldu. Bu esnada üzerime koymam gereken şeyler vardı. Çok tatmin oldum diyemem ama güzel bir sezon geçirdik. Elbette daha iyisi olsun isterdim. İstatistiğe çok takılmıyorum ama double-double ortalamasıyla bitirmek güzeldi.”

”Takım olarak iyiydik, arkadaşlık ortamamız güzeldi. Sezon başında yarı final hedefimiz vardı. Sonuna kadar gitmek istiyorduk. Sonuçta 20 takım içinde ilk 4’e kalmakta başarıdır.”

”Petkim organizasyonu gerçekten çok iyiydi. Ne kadar iyi bir organizasyon olduğunu gördüm ve bunun da hakkını verdiğimizi düşünüyorum.”

– Itoudis beni çok etkiledi

Efsane koç Zeljko Obradovic’i en sevdiği figür olarak gören Emirhan, Dimitris Itoudis’den çok etkilendiğini belirtti:

”Zeljko Obradovic’le çalışmayı çok isterdim. Dimitris Itoudis’i de söyleyebilirim. Yazın onunla çalışma imkanımız da olmuştu. Antalya’ya gelmişlerdi ve orada çalışma fırsatımız oldu. Obradovic zaten çocukluğumdan beri en sevdiğim koç. Sarunas Jasikevicius’u da seviyorum, yazın onunla da çalışmıştık, beğendiğim koçlar arasında.”

”Beni en çok etkileyen koç Itoudis olmuştu. Oraya gelen koçların tamamı zaten çok değerli. Kimle çalışırsan çalış, 1 saat bile olsa senin için çok önemli oluyor.”

Nick Calathes tarzı bir oyun kurucuyla oynamanın kendisi açısından daha iyi olacağını belirten genç oyuncu, konuyla ilgili sorularımızı cevapladı:

”Nick Calathes tarzı bir oyun kurucuyla oynamak daha çok opsiyon yaratır. Benim imkanım olsa onun gibi biriyle oynamak isterdim. Bir uzun olarak benim açımdan daha iyi olurdu.”

”Yanımda pota altını domine eden, içeriyi tutan bir uzunla yanyana oynamayı daha çok isterdim.”

– Tribüne çok takılmam

Hem iç hem dış sahada oynamanın farklı motivasyonları olduğunu söyleyen 2005’li forvet, şunları söyledi:

”Kendi evimde oynadığımda daha çok üstüne koyarım. Deplasmanda daha farklı olabiliyor, zaman zaman seni daha çok motive ediyor. İki tarafda da oynamak benim açımdan keyifli olur.”

”Tribüne çok takılmam. Yani takılmamak gerekiyor zaten. Oyunumla susturmaya çalışırım. Mental olarak güçlü kalabilmen için zaten bunlara takılmaman gerekiyor.”

– Saha dışı

Emirhan, son olarak boş zamanlarını nasıl değerlendirdiğini anlatarak röportajı sonlandırdı:

”Müzikle uğraşıyorum. Sesim güzel değildir ama gitar çalıyorum. Boş vakitlerimde kitap okuyorum genede. Türk tarihiyle ilgili kitaplar okuyorum son zamanlarda. Zaman böyle geçiyor bir şekilde.”

– İstatistikler

Bu sezon 21 maçta 27.2 dakika süre alan Emirhan Yılmaz, 11.4 sayı-10.5 ribaunt-1.0 top çalma ortamasıyla oynarken, önemli bir gelişim gösterdi.

Emirhan, Merkezefendi karşısında 20-14, Gelişim’e 18-10, Fenerbahçe’ye 21-15, Manisa’ya 18-17 ve Beşiktaş’a da 11-18 gibi istatistikler yakaladı.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir