Erbey Paltacı: Doğru Olanı Yapmak İçin Çabalıyorum

Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes forması altında BGL‘nin yanı sıra TB2L‘de de boy gösteren 2004 doğumlu guard Erbey Paltacı‘yla özel bir röportaj yaptık.

Erbey, bir önceki sezon Sırbistan’da yakından takip ettiğimiz oyunculardan biriydi. Orada başarılı bir sezonu geride bırakmış ve Türkiye’den kendisine gelen teklifleri değerlendirmeye başlamıştı.

Anadolu Efes’in teklifi ve genç koç Özcan Çakar’la görüşmesiyle birlikte kararını vermiş ve son anda Türkiye’ye dönüş yapmıştı.

Saha içinde olduğu kadar dışında da soğukkanlılığını koruyan, ayakları yere sağlam basan ve genç yaşta olgun tavırlarıyla dikkat çeken Erbey’le geçmişten günümüze kariyeriyle ilgili sohbet ettik.

Erbey Paltacı’yla yaptığımız röportaj:

Basketbola başlamasında abisinin etkisi olduğunu söyleyen genç oyuncu, ”Abim basketbol oynadığı için ona özenerek başladım. Çoğunlukla abimin yaptıklarını takip ettim. İdol gibi demeyeyim ama bir özenme oluyordu.” dedi.

Sırbistan’da Novi Pazar formasıyla boy gösteren Erbey, orada çok şeyler öğrendiğine vurgu yaparken, şunları söyledi:

”Türkiye’de bir sezon BGL oynamıştım. Fethiye’nin kapanmasından sonra birkaç yerle görüşmelerim oldu. Sırbistan konusu bir anda gelişti. Denemeye gittim, aslında 1 numara oynamıyordum ama orada benden 1 numara olabileceğimi söylediler. Biraz tereddütlerim oldu ama sonrası benim için iyi geçti.”

”Sırbistan’da günüm tamamen basketbolla geçiyordu. Yaklaşık 8-9 ayım böyle geçti. Bu da benim için şans oldu. Benim gittiğim sezon 3 guarddık. Biri sakatlandı, diğeri de takımdan ayrıldı ve ben sezon boyunca tek guard kaldım. Sürelerim arttı ve iyi rakiplere karşı da oynayınca gelişimim hızlandı. A Takımla süper ligde de oynuyordum, bunun da bana katkısı çok oldu.”

– Rol modelim Micic

Vasilije Micic’i rol model olarak aldığını söyleyen genç guard, çok yönlü oyunuyla ilgili sorduğumuz soruları da cevapladı:

”3 kısa pozisyonunu da savunabilen, top getirebilen ve aynı zamanda skor üretebilen bir guard gibi görüyorum kendimi. O anda neye ihtiyaç varsa onu yapmaya çalışıyorum. Hem Melih Tunca hem Tolga Kay’la oynadık. İkisiyle oynarken de farklı rollerde oldum.”

”Vasilije Micic, benim için inanılmaz bir model. Onunla idmanlara da çıktım. Zaten Anadolu Efes’te yaptıkları ortada. Milos Teodosic’i de hayranlıkla izledim.”

– Asıl yarış TB2L oldu

Koç Özcan Çakar’ın kendisine savunma ve enerji anlamında önemli şeyler kattığını belirten Erbey, Anadolu Efes’e transferi konusunda da bilgi verdi:

”Özcan abinin bana kattığı şeylerden biri de savunmadaki enerjimdir. Savunma yapabildiğimi hep biliyordum ama bu kadar net yaptığımı burada fark ettim. Savunma yapmadan hücumdaki sandığını açamıyorsun. Özellikle yukarıda savunma yapmadığın zaman bir Türk olarak süre alamıyorsun.”

”Aslında benim kafamda 1 yıl daha Sırbistan’da oynamak vardı. A takım kapsamlı kontrat alacaktım. 5 Ağustos’ta oraya gitmeyi planlıyordum. 3 Ağustos’ta Özcan Çakar aradı, onunla yaptığım görüşme sonrası Anadolu Efes’e imza atmaya karar verdim.”

Kendisi için TB2L sezonunun asıl hedef olduğunu vurgulayan genç oyuncu, genel olarak hedeflerine ulaştığını vurgularken, şutuna olan güvenini de dile getirdi:

”BGL’den ziyade benim için asıl yarış TB2L’de oldu. Kendimi yaşım gereği bir üst seviyeye atacak eşiğe gelmiştim. Orada yapacaklarım benim açımdan daha önemliydi. TB2L’de gayet iyi sezon geçirdiğimi düşünüyorum. Kendi hedeflerim doğrultusunda bunu söyleyebilirim.”

”Şutuma çok güveniyorum. Şutumun girmediği gün olsa bile doğru top geldiğinde denemeye devam ederim. Kendime bu anlamda özgüvenim var. Doğru olanı yapmak için çabalıyorum.”

– Şampiyon olacağımızı biliyorduk

Gelişimine devam eden Erbey, sürecin kendisi açısından hızlandığını belirtirken, aynı zamanda finalde Gaziantep’i yenerek şampiyon oldukları başarıya da değindi:

”Basketbolda çoğu şeyi yapabildiğimi düşünüyorum ama sadece tecrübe kısmı eksik. Diğerlerine göre basketbol yaşı olarak küçüğüm. Kendi yaşıtlarıma göre öyle hissediyorum ve bu da oynadıkça kapanacak bir açık. Bundan birkaç yıl sonra, 22-23 yaşlarımda ben kendimi çok daha iyi yerlerde göreceğime inanıyorum.”

”Sezon bizim açımızdan iyi geçti. Tabii kırılmalar oldu, bir Daçka maçımız vardı. Son 1 dakikaya 8 sayı geride girdik, o maçı kazandık, inanıyorduk çünkü. Bizim ilk günden beri hedefimiz şampiyonluktu. Hiç şüpheimiz yoktu ve final maçında kupayı kaldıracağımızı bilerek oynadık.”

”Final maçında çift hanelerle geriye düştük ama bunun suni olduğunu biliyorduk. Bizim hatalarımızdan oluşan bir farktı ve kendimize geldiğimizde yakalayacağımızı biliyorduk. Sonunda da şampiyon olduk.”

– Euroleague’de olacağım

Uzun vadeli hedefleri arasında Euroleague’de oynamak olduğunu söyleyen 2004 doğumlu guard, Sırbistan’da basketbola bakış açısına ve kendisiyle ilgili sorularamıza da cevap verdi:

”Kesinlikle bir gün Euroleague arenasına çıkacağım. Seçimlerimi buna göre yapacağım ve hedeflediğim noktaya mutlaka varacağım. Bu konuda hiç şüphem yok.”

”Benim için maçın 1. dakikasıyla 39. dakikası arasında bir fark yok. Elbette zaman zaman heyecanlanıyorum. Hırslıyım ama soğukkanlığımımı koruyorum.”

”İster istemez eskiden şut kaçırdığımda takılıyordum. Ama Türkiye’ye geldiğimde yenmem gereken şeylerden biri de bu oldu benim için. Sırbistan’da kaçırdığın zaman oynayacağını biliyorsun. Ülkemizde durum biraz daha farklı. A takım seviyesinde sonuçta bu krediyi kolay kolay vermiyorlar.”

”Sırbistan’da bir rahatlık var. Zaten basketbol ülkesi ve çok doğru bir çalışma sistemiyle hazırlanıyorlar. Neyin eksikse onun üzerine gidiyorlar. Bizde altyapılar biraz daha skor odaklı oluyor.”

– Enleri

Elinde olsa çalışmak istediği koçları ve oynamak istediği atmosferi sorduğumuzda ise şunları söyledi:

”Öğretici tarzda koçlar çok hoşuma gidiyor. Elbette Zeljko Obradovic’le çalışmak isterdim. Andrea Trinchieri’yi de söyleyebilirim. Dimitris Itoudis, Obradovic ekolünden geliyor. Hem ateşleyici hem de öğretici bir koç.”

”Stark Arena’da oynamayı isterdim. Partizan-Kızılyıldız derbisini yaşamak farklı olurdu.”

– Hobileri

Erbey, boş zamanlarında neler yaptığını anlatarak röportajı sonlandırdı:

”Çok sade bir adamımdır. Standartım bellidir, sabah uyandığımda kahvaltı ve sonrası idman. Çok fazla dışarı çıkmayı sevmem ama yürüyüş yaparım. Çoğunlukla oyun oynarım, kitap okumayı da severim. Sakin bir yapım vardır.”

– İstatistikler

Bu sezon TB2L’de İstanbul Anka formasıyla 21 maça çıkan Erbey Paltacı, 23.1 dakika süre aldı ve %37.6 üç sayı isabetiyle 12.0 sayı-3.0 asist-2.7 ribaunt ortalama yakaladı.

Genç oyuncu, Nef’e karşı 31 sayı-5 asist-4 ribaunt ve Aykanat’a ise 38 sayı-7 asist-3 ribaunt yapmıştı.

BGL’de 22 maçta görev alan genç guard, 7.8 sayı-2.9 asist-2.5 ribaunt ortalamayla oynadı.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir