Eren İlyem; Heyecan Veren Genç Guardlar Arasında!

Basketbol Gençler Ligi‘nde bu sezon Fenerbahçe Beko forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2006 doğumlu 1.94 boyundaki guard Eren İlyem heyecan veren potansiyeliyle dikkat çekiyor.

Eren İlyem, uzun vadede farklı bir noktaya evrilmesi muhtemel genç guardlar arasında.

Potansiyeli çok yüksek ve sahada bunun sinyallerini net bir şekilde veriyor. Önümüzdeki yıllarda adını daha sık duyacağımız bir isim olarak öne çıkıyor.

– Sorumluluk almaktan kaçmıyor

Eren’in belki de en önemli özelliklerinden biri hata yapsa bile buna takılmaması. Bir guard için olmazsa olmaz özelliklerden biridir aslında bu. Yere düşse de kalkmasını bilmek, aldığı yaralara rağmen devam etmek ve görevini yerine getirmek… Topu teslim ettiğiniz oyuncunun, şartlar ne olursa olsun, sorumluluk almaktan kaçınmayacağını bilmek sizi rahatlatır.

– Enerjisi çok yüksek

Ele avuca sığmayan bir enerjisi var. Parkeye adım attığı anda o enerjiyi alabiliyorsunuz. Çoğu zaman yaptığı top kayıplarının bir nedeni de bu aslında. Bazen her şeyi bir anda yapmak istemesi bu kategoride onu olumsuz etkiliyor. Ancak yaşı gereği bunu zamanla aşacak ve daha sakin kararlar alacaktır. Yüksek enerjinin pozitif etkilerinin yanı sıra bu tip negatif dönüşleri de olabiliyor.

– Topa baskısı iyi

Savunmada bir seviye daha yukarı çıkması gerekiyor. Ancak hırslı ve rakibin peşini bırakmama konusunda da bir o kadar kararlı olduğunu söylemek lazım. Topa baskıda oldukça iyi. Özellikle top çalma konusunda öne çıkıyor. Eren, bana göre ileride savunmadan ziyade hücumuyla öne çıkacak bir oyuncu olacak. Savunmasını belli bir seviyeye getirdikten sonra hücumda da istediği özgürlük alanını açacaktır.

– Çabuk karar alıyor

Oyunun yönünü bir anda değiştirme zekasına sahip. Çok çabuk karar alabiliyor, ki bu zaten bir guardın fark yarattığı alanlardan biri. Bu noktada bir parantez açmak lazım. Fenerbahçe, bu sezon BGL’de yeniden yapılanmaya gitti. Oyuncuların birbirleriyle oynama alışkanlığı kazanması da epey zaman aldı. O nedenle takımdaki birçok oyuncunun adaptasyon sürecinde yaşadığı istikrar sorununu hoş görmek lazım.

– Cesareti artı yazıyor

Eren’in rolü önümüzdeki sezon daha belirgin bir hale gelecek. Hem takım için oyunu kurma hem de bireysel olarak skor potansiyeli yüksek. Şut mekaniği belli bir standart kazanmalı. Bu yönde de çalışmalar yapıyordur mutlaka. Zaman zaman iniş çıkışlar yaşasa da, atması gereken yerde çekinmemesi ve o sorumluluğu cesurca alması, ona artı yazıyor.

– Aceleye gerek yok

Eren’in önünde çok uzun bir yol var. Top kayıplarını sınırlandırıp, şutuna da belli bir istikrar kazandıracaktır. Ancak bu yolda ona sonsuz bir güven ve yeterli kredi verilmeli. Zira arkadan gelen guardlara yapılan en büyük haksızlık bu oluyor. Onlardan bir anda Wilbekin ya da Larkin performansı beklememek lazım. Henüz 17 yaşına yeni girmiş bir gençten bahsediyoruz. Uzun vadede çok farklı bir kimlikle karşımıza çıkacaktır.

– İstatistikler

Bu sezon 14 maçta 23.0 dakika süre alan Eren, 7.2 sayı-3.3 asist-3.2 ribaunt-1.9 top çalma ortalaması yakaladı.

Genç oyuncu, Gaziantep’e karşı 16 sayı-3 asist-6 ribaunt-2 top çalmalık performansıyla, sezonun kendi adına en yüksek rakamına ulaştı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir