Eren Karakaya; Yol Uzun Ama Gelişime Çok Açık!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Beşiktaş forması altında izlediğimiz gençler arasında yer alan 2006 doğumlu 2.05 boyundaki Eren Karakaya önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirecek isimlerden biri.

2006 jenerasyonun potansiyelli gençleri arasında yer alan Eren Karakaya, hem 3 hem 4 pozisyonlarında görev alabiliyor. Genç oyuncu, bu sezon daha çok 3 numaradan süre alıyor.

İstatistikler bir veri olarak kabul edilse de, oyuncunun potansiyelini ve gelecekte yapabileceklerini tanımlama açısından pek bir önem teşkil etmez. Oraya çok bağlı kalmak ve onun üzerinden değerlendirme yapmak, ileride hayal kırıklığı yaratabiliyor. Özellikle 2006 jenerasyonunu değerlendirirken, temel alacağımız en önemli noktada oyun karakteri ve artı, eksi özellikleri olmalı. Artılar nasıl daha iyi olur, eksiler ise ne şekilde kapatılır.

Eren Karakaya, gelişime oldukça açık bir oyuncu ve potansiyeli sayesinde dikkatle izlenmesi gereken oyuncular arasında yer alıyor.

– Oyun açlığı olumlu

Oyuna olan açlığı ve isteği en önemli özellikleri arasında. Aldığı sürelerden bağımsız, buna takılı kalmadan oyuna girdiği anda enerjisini yüksek seviyede tutuyor ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Takımın enerjisi düştüğü anlarda hem savunmada hem hücumda bunu terse çevirebilecek bir yapısı var.

– Boyuna göre top hakimiyeti iyi

Uzun boyuna rağmen topla oynama kabiliyeti gayet iyi. Topu eline aldığında paniklemiyor ve bir kısa gibi yön verebiliyor. Aslında modern sistemlerde 3 numaranın değeri oldukça arttı ve Eren’in de bu noktada potansiyelinden daha fazla faydalanılabilir. Elbette Eren’in de pasör özelliklerini bir adım daha geliştirmesi ve bu yönde de çalışması gerekiyor. Oyunun 3’ten kurulduğu bölümlerde çok daha değerli bir silaha dönüşebilir.

– Hücumunu çeşitlendirmeli

İçeriden sayı bulmakta zorlanmıyor. Yeri geldiğinde ekmeğini taştan çıkartabiliyor. Dış şutlarına ise biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. Hücumunu çeşitlendirmesi ve rakip savunmayı ikilemde bırakabilirmesi adına, oradan da bir tehdit oluşturması şart. Eğer Eren iç-dış dengesini sağlayabilirse, ki önünde uzun bir yol var, bir seviye daha yukarı çıkabilir.

– Maç temposunu yakalamalı

Fiziksel özellikleri itibarıyla Eren’in gelişimi açısından maç temposu çok önemli. Özellikle kısa oyuncuların temposunu bulması daha çabuk olabiliyor. Ama Eren gibi oyuncular, oynadıkça açılan ve maç temposuna girmesi biraz daha zaman alan tarzdalar. Bu krediyi vermek ve ona göre değerlendirme yapmak daha sağlıklı. Her ne kadar aldığı sürelere bakmadan bütün enerjisini sahaya yansıtsa da, şut ritmine girmesi ve o sıcaklığı yakalaması farklı bir olay.

– Yeni sistemlere adapte gelişiyor

Eren, işin hem hücum hem savunma kısmında bir takımın kilit oyuncuları arasında olabilecek potansiyelde. Boyu ve fiziği gereği 3-4 oynayabilmesi çok büyük avantaj. Günümüz basketbolunda artık 3’ten 4’e kaydırmalar çok sık oluyor. Eren, bunlara adapte bir şekilde gelişimine devam edecek ve belki de ileride en büyük artısı da bu olacak.

– İstatistikler

Bu sezon 12 maçta 22.6 dakika süre alan Eren Karakaya, 4.8 sayı-3.8 ribaunt-0.9 asist-1.3 top çalma ortalaması yakaladı.

Genç oyuncu, Teşvikiye’ye 17 sayı-3 ribaunt ve Konyaspor’a karşı da 12 sayı-5 ribauntla oynadı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir