Erim Edvin Lif: Her Şeyin Daha İyisi Vardır!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Türk Telekom forması altında izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2005 doğumlu guard Erim Edvin Lif’le özel bir röportaj yaptık.

Türk Telekom forması altında bu sezon oynadığı basketbolla keyif veren isimlerin başında Erim Edvin Lif geliyor. Genç oyuncu, maç başına bulduğu 3 üçlükle aynı zamanda bu alanda ligin zirvesinde yer aldı.

BGL’deki ilk sezonunda potansiyeliyle öne çıkan gençlerden biri olan Erim, hem saha içinde hem dışında sakin yapısı, çalışkanlığı ve mütevazı kişiliğiyle olumlu puan alıyor. Kendini iyi yetiştirdiği her halinden belli olan genç guard, önündeki zorlu yolun farkında ve buna göre de hareket ediyor.

Lafı fazla uzatmadan Erim Edvin Lif’le yaptığımız röportaja geçelim:

Kulüp altyapısından ziyade spor okulu çıkışlı olan Erim Edvin Lif, basketbola başlama hikayesini ve sonrasını anlattı:

”10 yaşına kadar futbol oynuyordum. Annemin etkisiyle, Ankara Güneş’te basketbola başladım. Türk Telekom’a gelene kadar sürekli spor okulundaydım. Bu senenin başında Telekom’a geldim.”

”Kulüp takımında olanaklar daha farklı tabii. Her şeye erişiminiz daha fazla. Özel bir idman istediğinizde herkes olumlu karşılıyor. Spor okulu farklı, bir adam 10-15 kişiye baktığı için zamanları olmuyordu. Spor okulunda ağırlık idmanları falan da olmadığı için kulüp takımına geldiğimde biraz değişik oldu. Herkesin sana ilgisi farklı.”

– Bu şutlar için çok çalışıyorum

Dış şutlardaki başarısıyla öne çıkan genç guard, bunun için çok çalıştığını vurgularken, bu konulardaki sorularımızı yanıtladı:

”Telekom’a transfer olduğum an ilk baktığım şey üç sayı istitatistikşeri oldu. Kim ne kadar atmış, kim birinci olmuş… Geçen sezonun birincisi de 3 ortalamayla oynamıştı. Sezona başlarken bunu atarım diyordum, ki öyle de oldu, maç başına 3 attım.”

”Sezona istediğim gibi başlayamadım. Ritim bulamadım, özgüvenim pek yerinde değildi. Sakatlıktan döndükten sonra ilk Ege Asist maçıyla birlikte özgüvenim yerine geldi. Takımın da bana güvenmesiyle birlikte iyi bir sezon geçirdim.”

”Doğuştan da gelen bir şey var ama ben bu şutlar üzerine çok çalıştım. Özel idmanlar yaptım. Spor okulu bir yere kadar, özel idmansız olmuyordu. Benim U16 senesine kadar şutum o kadar iyi değildi. Ondan sonra çok çalıştım ve yüzdem artmaya başladı. Spor okulunda oynarken bana güven olduğu için çok şut kullanıyordum. Orada bir özgüven oluştu. BGL’ye gelince ilk başta bir tereddüt oldu ama sonra onu da toparladım.”

– Melih Mahmutoğlu’na benzetiyorlar

Fenerbahçe Beko’nun şutörü Melih Mahmutoğlu’na benzetildiğini belirten 2005’li guard, Scottie Wilbekin ve Shane Larkin’in oyun tarzını çok beğendiğini söylerken, şöyle devam etti:

”Genelde oyun tarzı olarak beni Melih Mahmutoğlu’na benzetiyorlar. Yani 1.5 denebilir ama 2 numaradan yüzdeli olduğum için verimli oluyorum. Artık modern basketbolda çok yönlü olmak lazım. Hem top getirip hem yüksek yüzdeli atarsam zaten iyi olur.”

”Scottie Wilbekin ve Shane Larkin’in oyun stili çok hoşuma gidiyor. Maçları izlerken onların yaptıklarına da dikkat ediyorum. Wilbekin içeri de atak ediyor. Ben biraz onun gibi olmak istedim ama sonlara doğru açıldım. Sezon başı çok dış odaklı kaldım. Hücumumu biraz daha çeşitlendirmem lazım.”

– Her şeyin daha iyisi vardır

Savunmasını biraz daha geliştirmesi gerektiğini bildiğini söyleyen Erim, hücum odaklı oyuncuların bu konuda bazen sıkıntı çekebildiğini belirtirken, şunlara değindi:

”Her şeyin daha iyisi vardır. Savunmada biraz sertleşmem gerekiyor. Sezona yüksek top çalmayla başlamıştım. Ama elbette daha iyi olmam gerekiyor. İyi bir oyuncu olmak istiyorsan her şeyi geliştirmen lazım.”

”Genelde skor odaklı oyuncular, hücumu daha fazla düşündüğü ve savunmada fazla efor sarfedince biraz düştüğü için bu da aksamalarına neden oluyor. Hücumu ön planda olan oyuncular savunmada biraz da ondan kendini geri çekebiliyor.”

– Telekom’un yaptıkları heyecan yarattı

BGL’nin kendisine çok şey kattığını belirten Erim, Türk Telekom’un geçirdiği harika sezonun kendisini daha da motive ettiğinin altını çizdi ve bireysel çalışmalarına da devam edeceğini söyledi:

”Hızlıyım ama daha hızlı olmam gerekiyor. Özellikle uzunlara atak etmek açısından. Yüksek seviyelerde hem adımlar daha hızlı oluyor hem de uzunlar daha atletik olduğu için blok tehditi oluşturuyorlar. Aradaki mesafeyi ne kadar açabilirsem o kadar rahat şut kullanabilirim.”

”BGL, tecrübe açısından bana çok şey kattı. Hayatımda ilk defa deplasmanlara gittim. Daha katı ve disiplinli bir ortam var. Beni daha da olgunlaştırdı.”

”Telekom’un bu sene yaptıkları ister istemez beni daha da motive ediyor. Erdem Can ve akibinin bu sezon burada yaptıkları heyecan yarattı. Euroleague seviyesine doğru gidiyor. A Takım’da olmak da benim hayalim.”

– Hedefleri

Kariyer hedeflerini sorduğumuzda ise şu cevapları aldık:

”Genç milli takım hedefim de var tabii. Eğer kendimi kamp kadrosuna atabilirsem orada fırsatı değerlendirmek isterim. Elbette ileride Euroleague oyuncusu olabilirim. Adım adım gitmek gerekiyor.”

”Melih Mahmutoğlu gibi olmak isterim. Zaten beni de ona benzettikleri için bir sempatim de var. Çok iyi şutör.”

– Edvin’in hikayesi

Euroleague’in NBA’e göre kendisine daha keyif verdiğini belirten Erim, aynı zamanda Final Four’da uygulanan tek maçlık sistem konusundaki sorumuza da cevap verdi.

Genç oyuncu, Edvin isminin hikayesini de anlattı:

”Edvin’in hikayesi, benim babam İsveçli. Annem Erim, babam Edvin ismini koymak istemiş. İkisinin de gönlü olmuş. İki ülke arasında kalırsam elbette tercihim Türkiye olur.”

”Euroleague, NBA’e göre bana daha fazla zevk veriyor. Bireysellikten ziyade takım oyunu. NBA’deki smaçlar falan daha çok heyecanlandırıyor ama takım oyunu olarak Euroleague önde.”

”Bence biraz da olsa adil değil. Tek maçta günlük performans belirleyici oluyor. Elbette bu maça ayrı bir heyecan katıyor. Bunun bir telafisi olması gerekiyor. En azından 3 maç üzerinden olması lazım.”

– Unutumadığı maçları

Bu sezon BGL’de iyi bir performans ortaya koyan Erim, kendi açısından unutamadığı maçları özetledi:

”Galatasaray serisinde takımca elimizden geleni yaptık ama olmadı. Bireysel olarak son 2 maçtaki performansımdan memnundum. İlk maçta tam ritmimi bulamadım, biraz kendime kızdım. Darüşşafaka maçını unutamadığımı söyleyebilirim. O maçta da iyi oynamıştım. Bizim elemelere kalacağımızı belirleyecek maç olması da ayrı bir önem katmıştı. Beşiktaş maçını da ekleyebilirim.”

– Favorisi

Basketbol Gençler Ligi’ndeki şampiyonluk adayını sorduğumuzda ise Anadolu Efes cevabını verdi:

”BGL’de bana göre Anadolu Efes şampiyon olur gibi geliyor.”

– Saha dışı

Basketbol dışında sakin bir hayatı tercih ettiğini belirten Erim, röportajı şu sözlerle sonlandırdı:

”Genelde çok dışarı çıkıp eğlenen biri değilim. Zaten haftada 5-6 gün idman oluyor. Okuldan çıkıyorsun, idmana gidiyorsun ve sonrasında eve gidip dinlemek istiyorsun sadece.”

– İstatistikler

Bu sezon 16 maçta 25.3 dakika süre alan Erim Edvin Lif, 14.6 sayı-1.7 asist-3.8 ribaunt-2.0 top çalma ortalaması yakaladı.

Beşiktaş’a karşı 28 sayıyla en yüksek skora ulaştığı maçını oynadı. Darüşşafaka’ya normal sezonun son maçında 25 sayı-1 asist-9 ribauntla oynarken, Galatasaray serisinin son 2 karşılaşmasında 22 sayı-5 asist-6 ribaunt ve 22 sayı-7 ribauntluk performanslar ortaya koydu.

Maç başına 3 üçlük atan Erim, BGL’nin bu alanda zirvesinde yer aldı.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir