Erim Edvin Lif; Sezonun Dikkat Çeken Potansiyelli Gençlerinden!

Basketbol Gençler Ligi‘nde bu sezon Türk Telekom forması altında izlediğimiz oyunculardan biri olan 2005 doğumlu 1.88 boyundaki Erim Edvin Lif son dönemlerdeki harika performansıyla dikkat çekmişti.

BGL’de dış şutları en etkili kullanan oyuncuların başında gelen Erim Edvin Lif, maç başına 3 üçlük isabeti yakaladı. Bu ortalamayla aynı zamanda ligin zirvesinde yer aldı.

Her iki guard pozisyonunda da oynayabilen genç oyuncu, heyecan veren potansiyeli ve soğukkanlı duruşuyla öne çıkıyor.

– Kabuğunu kırmaya başladı

Sezona yavaş bir başlangıç yapmasına rağmen haftalar ilerledikçe adeta kabuğunu kırmaya başladı. Ritmini bulduğunda savunulması zor bir oyuncu oldu. Her an, her şartta ve her noktada skor bulma potansiyeli onun dikkat çekmesine yetti. Özellikle sezonun son bölümünde performansını tamamen yukarı çekti.

– Denemekten vazgeçmiyor

Genel olarak oyuncuların sorun yaşadığı ya da denemekten biraz kaçındığı yer olan üç sayı çizgisi, Erim’in konforlu alanı olmaya başladı. Kaçırsa da, hata yapsa da, denemekten vazgeçmedi. Zaman zaman bu bölgede yaşadığı istikrarsızlığa takılı kalmadı ve bunun da ödülünü bulduğu kritik isabetlerle aldı.

– Dalgalanmaları normal

Erim tarzı oyuncuların şut yüzdesindeki dalgalanmalar çok normal aslında. Ne kadar çok sorumluluk alırsan, istatistiksel olarak o kadar fazla risk almış olursun. Erim’in bu dalgalanmalara ya da dışarıdan gelecek olası olumsuz sözlere fazla aldırmaması, gelişimine cesurca devam etmesi gerekiyor. Zira içinde barındırdığı skor potansiyeli onu farklı bir noktaya taşıyacak en önemli etken olacaktır.

– Tam olarak 1.5 denebilir

Yeri geldiğinde 1 numaradan süre alsa da, 2 numarada kendini daha rahat hissettiği görülebiliyor. Aslında modern sistemlerde onu tam olarak 1.5 diyerek tanımlayabiliriz. Her 2 pozisyonda da oynayabilmesi hem koçunun hem takımın elini rahatlatan bir koz.

– Hücumunu çeşitlendirmeli

Erim’in yaşına göre şut mekaniği çok iyi durumda. Bu noktada belli şeyleri oturttu. Hücum silahlarını biraz daha çeşitlendirebilir. Potaya gidişlerini daha istikrarlı hale getirebilir. Pas oyununda asist rakamlarını yukarı çekebilir. Önümüzdeki yıllarda, özellikle hücumdaki varlığı, onu bulduğu takımın önemli bir parçası olarak karşımıza çıkartabilir.

– Underrated kaldı

Amerikalıların tabiriyle, BGL’nin underrated oyuncularından biri aslında Erim. Hak ettiğinin altında bir değer ve ilgi gördüğünü net olarak söyleyebiliriz. Performansını sürekli yukarı çektiği dönemde çok fazla gözardı edildi. Elbette kötü maçları da oldu, ritmini bulamadığı ve eleştirilecek dönemleri… Ama onun pes etmeyen yapısı ve savaşmaya devam etmesi takdir edilesi bir özelliğiydi.

– İstatistikler

BGL’de bu sezon 16 maça çıkan Erim Edvin Lif, 14.6 sayı-1.7 asist-3.8 ribaunt-2.0 top çalma ortalaması yakaladı. Beşiktaş’a karşı attığı 28 sayıyla sezonun kendi adına en yüksek rakamına ulaştı.

Playoff eleme turunda ise Galatasaray’a sırasıyla 14 sayı-2 asist-3 rinbaunt, 22 sayı-5 asist-6 ribaunt ve 22 sayı-7 ribauntla oynadı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir