Erman Kunter: Asıl Mesele Yabancı Sınırı Falan Değil

Türkiye Basketbol Federasyonu‘nun olağan seçimli genel kurulu öncesinde başkan adaylığını açıklayan Erman Kunter önemli mesajlar verdi.

Kunter, bir basın toplantısıyla çalışma arkadaşlarını ve projelerini tanıttı. Değişim temasının belirlendiği toplantıda Erman Kunter ve ekibi birçok noktaya ilişkin görüşlerini aktardı.

Değişim temasının öne çıkarıldığı toplantı sırasında ekranda Victor Hugo’nun “Zamanı gelmiş fikirden daha güçlü bir şey yoktur” sözü yer aldı.

Kunter, “Nando De Colo ve Rodrigue Beaubois’yı ben yetiştirdim. Keza Rudy Gobert’i de… 6 yabancılı bir ligde yetiştiler. Mesela oyuncu yetiştirmek. Yabancı sınırı falan değil… Yabancı kuralı konusunda tepeden inme kararlar alamayız. Kulüplerimizle konuşarak ortak bir karar alınacaktır.” dedi.

Erman Kunter’in sözlerinden öne çıkanlar şöyle:

– Değişim diyerek bir yola çıktık. Kiminle konuştuysak sorunların günden güne büyüdüğünü görüyoruz. Sıkıntıları anlatacak muhataplar yok. Kapanan kulüpler, kapanmaya yakın kulüpler var. Bu, bize değişimin artık gerekli olduğunu düşündürdü.

– Basketbol maalesef ki çok dar bir alana sıkışmış durumda. Anadolu’nun özellikle basketbol ile ilgili büyük bir eksikliği var. Bu, bizim değişim hareketimizin önemli noktalarından.

– Basketbolun iyi yönetilmediğini, kaynakların kötü kullanıldığını düşünüyoruz. Büyük bir savurganlık var. Özellikle basketbola büyük önem veren bir sürü insana kulak verdiğimizde değişim talebinin de ne kadar yüksek olduğunu görüyoruz.

– Değişim adına dört tane temel unsurumuz var. Bunlar; şeffaflık, liyakat, verimlilik ve katılımcılık.

– Kulüpler, federasyon bütçesini merak ediyorlar. Ne zaman, nereye harcandığını soruyorlar. Bu yüzden biz denetleme kuruluna çok büyük bir önem ve yetki veriyoruz. Ayrıca bir uluslararası kuruluşundan da ekstra denetleme istiyoruz.

– Herkes TBF’nin bütçesini, harcadığı paraların nereye gittiğini bilecektir. Bunu kamuoyu ile de paylaşacağız.

– Basketbol ailemizin çok şahsi husumetler ile kutuplaşma hastalığına düştüğünü görüyoruz. Yani liyakat ilkesi bir yana atılmış. Böyle olunca da doğru takımı kuramıyorsunuz. Takım kimyası çok önemlidir. Liyakattan uzaklaşırsanız doğru takımı kuramazsınız. Liyakat bence en önemli eksiklerimizden bir tanesi.

– Avrupa’da basketbola ayrılan bütçelerin ne olduğunu biliyorum. Türkiye, Avrupa’da ya ilk 3 ya ilk 4’ün içindedir basketbola ayırdığı parayla. Buna karşılık verimliliğimiz son derece düşüktür. Bizden daha mütevazi bütçelerle Avrupa şampiyonu oluyorlar, olimpiyatlara gidiyorlar. Demek ki verimlilikte bir hata yapıyoruz biz. Birinci noktası savurganlıktan kaçmamız lazım.

– Katılımcılığı çok büyük bir eksik görüyoruz. Basketbolu iyi yönetmek için tüm paydaşlarına kulak vermemiz lazım. Herkesin fikri çok önemli bizim için. Emekçilerin üretimi olmadan bir yere varamayız. Tepeden inmeci değil, tabandan katılımı destekleyen bir yönetim sözü veriyoruz. Herkes bize ulaşabilecek, herkes bize katkı verebilecek.

– Çok sayıda projemiz var. En çok dile getirilen konu kulüp gelirlerinin artırılması. Kadın basketbolunda bu sorun daha da fazla. Finansal sorunları var kulüplerin. Kulüplerimize verebileceğimiz ve sonuna kadar arkasında durabileceğimiz ilk söz katılım bedellerini kaldıracağız. Karşı soru da doğal olarak ‘Basketbol Federasyonu nereden gelir sağlayacak, bütçedeki açık nasıl kalacak?’ geliyor. Savurganlığı kaldıracağız. Kaynakları doğru kullanmıyoruz ki biz doğru kullanmaya çalışacağız. TBF’nin yeterli kaynağı vardır. Mutlaka ve mutlaka savurganlığı ortadan kaldıracağız. Bunun devamında bir sponsorluk var. Sponsorlar, bütün Avrupa basketbolunda çok önemlidir. Görüştüğümüz ve anlaşmış olduğumuz 4 tane sponsor var. Federasyon olarak bizim ihtiyacımız üzerinde bir sponsorluk anlaşması yaparsak bunu mutlaka kulüplere aktaracağız. 4 tane sponsor ile bu yola çıktık şu an için.

– Kulüplerin lig koordinatörünün kulüpler tarafından seçilmesini istiyoruz. Bunun yanında sporcu yetiştirirken hakem de yetiştirmek zorundayız. Milli takımlarda ana hedefimiz 2024 Paris Olimpiyatları’nda hem kadın hem erkek takımlarıyla yer almak. Biz ‘Oyunu değiştir’ diyoruz. Çünkü senin oyun değiştirir. Bizim ana prensibimiz bu.

– Yetiştirici kulüplerin korunması en önemli konularımızdan. Onlara teşvik sağlayacak ve yoğun iletişimle destek olacağız. Ayrıca bir basketbol lisesi kurulacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir