Euroleague 7 Yıl Sonra Efsanesi Olmadan Başlıyor

Turkish Airlines Euroleague 2013’ten sonra ilk kez Avrupa‘nın en başarılı koçu Zeljko Obradovic olmadan başlayacak.

Obradovic, 2001’de itibaren tek isim altında oynanan Euroleague’de ikinci kez yer almayacak. Efsane koç, Panathinaikos’tan ayrıldıktan sonra 2012-13 sezonunda da takım çalıştırmamıştı.

Euroleague’de 7 yıl sonra yer almayacak Obradovic, 25 sezon yer aldığı organizasyonda 9 kez şampiyon olarak tarihin en başarılı koçu olarak dikkati çekiyor.

Euroleague tarafından “efsane” olarak nitelendirilen ve Avrupa basketbolunun en iyi koçu olarak gösterilen Zeljko Obradovic’in Fenerbahçe Beko’dan ayrılması ve bir sezon takım çalıştırmama kararıyla ligin en tecrübelisi Ettore Messina oldu.

Avrupa basketboluna 5 sezon sonra geçen yıl ülkesinin takımı Olimpia Milano için dönen Messina, bu kupayı Virtus Bologna ve CSKA Moskova’yla ikişer kez kazandı.

  • Şampiyonluk yaşayan 5 koç var

Bu sezon Euroleague’de takım çalıştıracak koçlar içinde şampiyonluk yaşayan 5 isim bulunuyor.

Messina 4 şampiyonlukla listenin başında yer alırken, Real Madrid koçu Pablo Laso ve CSKA Moskova koçu Dimitris Itoudis takımlarıyla ikişer kez mutlu sona ulaştı.

Zenit’i çalıştıracak Xavi Pascual daha önce Barcelona’yla, Olmypiakos’a dönen Georgios Bartzokas ise Yunan ekibiyle birer kez Avrupa’nın en büyük kupasını kaldırdı.

  • Ergin Ataman’ın 15. sezonu olacak

Anadolu Efes’in tecrübeli koçu Ergin Ataman, Euroleague sahnesine 15. kez çıkacak.

Tecrübeli koç, Messina, Dusko Ivanovic (Baskonia) ve Aito Garcia Reneses’den (Alba Berlin) sonra organizasyonda en çok yer alan dördüncü koç olarak sezona başlayacak.

  • 4 yeni koç ilk kez sahne alıyor

Bu sezon Euroleague organizasyonunda 4 yeni koç olacak.

Bu isimlerin başında Fenerbahçe Beko’nun Sırp koçu Igor Kokoskov geliyor. Uzun yıllar NBA’de çalışan, Slovenya Milli Takımı’nı Avrupa şampiyonluğuna taşıyan 49 yaşındaki koç, kariyerinin ilk Euroleague deneyimini sarı-lacivertlilerle yaşayacak.

Kokoskov gibi Georgios Vovoras (Panathinaikos), Martin Schiller (Zalgiris) ve TJ Parker (Asvel) da Euroleague sezonlarını takımlarıyla geçirecek.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir