Kadro ve Süre Garantisi Varsa Aday Olmanın Anlamı Yok

2023 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası‘na hazırlanan U18 Milli Takım aday kadrosu geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Kadro tartışmaları her zaman olduğu gibi yine yapıldı, yapılıyor. Bunlar doğal şeyler, zira hemen herkesin kendisine göre eğirisi ve doğrusu vardır.

Ancak kulislerde konuşulan bir konu var ki, bu can sıkıcı.

Bazı oyunculara kadro ve süre garantisi verildiği söyleniyor. Özellikle mevcut koçun kendi takımındaki oyunculara bu garantiyi verdiği ve kadroya çağrılan bazı oyuncuların ise kamp performansı görülmeden baştan elendiği gibi…

Adaletin olmadığı yerde gücü elinde tutanın borusu öter. Biz, bunlara alıştık ama sesimiz kesilene kadar anlatmaya devam…

Aday kadroya Fenerbahçe’den 5 oyuncu davet edildi. Ama bunlardan 4’ü henüz kamp çalışmaları başlamadan liste dışı ilan edildi. Kağıt üzerinde ‘biz 5 oyuncuya davet gönderdik’ imajı baştan verildi, gerisi sorgulanmaz nasıl olsa mantığı işliyor.

Yiğit Yancı, ağzıyla kuş tutsa 5 dakikanın üzerine çıkamayacaksa, bunun nesi adil?

BGL’nin şampiyonu Anadolu Efes’ten bazı oyuncuların durumu da benzer şekilde işliyor. Yine görüntüde bir davet var ama finalin MVP’si dahil kimsenin bir garantisi yok. Zaten garanti diye bir şey olmamalı, bu ayrı konu, ama biz-siz ayrımı olacaksa orası düşündürücü…

Siz birine 25-30 dakika garanti verirseniz, Melih Tunca’nın suçu ne o zaman? Bu çocuk, ne yaparsa yapsın 10 dakikanın üzerini göremeyecek mi?

Aday kadroda olan birçok oyuncunun akibeti zaten aynı. Kadro baştan belli ise bu kadar oyuncuyu bir heves oraya çağırmanın çok bir anlamı yok. Zira kamp performansına ve orada girilecek mücadeleye değil, belirlenen listeye göre oluşacak ana kadro.

Elbette her kadronun bir çekirdeği vardır ancak bunların dışındaki isimler, belli bir performans ve gösterdiği mücadeleyle seçilir.

Milli takım çalışanları, özellikle altyapı seviyesinde, kulüplerden bağımsız kişilerden oluşmalı. Çünkü bu ülkede adalet denilen şey sadece tabelada kalıyor. Herkesin kendine göre bir kontenjanı olduğunda verdiğiniz kararların inandırıcı bir yanı da kalmıyor. Hak edenin hakkı da gölgeleniyor.

Milli ve kulüp takımı ayrımının doğru şekilde yapılmadığı yerde geçici başarı belki gelir ama kalıcı olarak çuvallanır.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir