Kara Şövalye; Gözler Yeniden Kaan Onat’ın Üzerinde!

Türkiye‘nin ev sahipliğinde 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında İstanbul‘da düzenlenecek FIBA U17 Dünya Kupası için gerim sayım şimdiden başlamış durumda.

Milliler, C Grubu’nda Arjantin, Yeni Zelanda ve İtalya’yla karşı karşıya gelecek. Ay-yıldızlılar, ilk maçını 29 Haziran Cumartesi günü 20:00’de Yeni Zelanda’yla oynayacak.

Turnuva öncesi öne çıkması muhtemel oyuncularla ilgili haberlerimiz olacak. Başlangıcı ise beklentilerin çok yüksek olduğu Kaan Onat’la yapıyoruz.

İstanbul’un ev sahipliğindeki bu dev organizasyonda birçok yıldız adayı boy gösterecek. Hiç şüphesiz, bu gençlerin başında 2007 jenerasyonun ülkedeki en iyi guardı olarak öne çıkan Kaan Onat geliyor. Kaan, aynı zamanda yaşıtları içinde dünya genelinde potansiyel ‘elit guard’ adaylarından biri ve FIBA’nın bu turnuvasında gözler bir yandan da onun üzerinde olacak.

– Yüksek perdeden devam ediyor

Türk basketbolunun son yıllarda yetiştirdiği en potansiyelli guardlar arasında yer alan Kaan Onat, sezonu hem BGL’de hem TB2L’de önemli istatistiklerle tamamladı ve gelişimine yüksek perdeden devam etti.

Bir önceki sezonun epey üzerine koyarak devam eden genç guard, oyunun iki tarafındaki enerjisi ve hırsıyla dikkat çekiyor.

Potansiyelli bir kadroyla turnuvaya hazırlanan milliler, madalya hedefiyle yarışa girecek ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için hareket edecek.

– Neye ihtiyaç varsa pakette mevcut

Kaan’ın en büyük avantajlarından biri, yeri geldiğinde sorumluluğu tamamen üzerine alarak oyunu yönlendirebiliyor, yeri geldiğinde ise tamamlayıcı guard gibi yanındaki arkadaşına ayak uydurabiliyor.

O an neye ihtiyacınız varsa aslında paket halinde Kaan’ın oyun kimliğinde bunlar var.

Skora doğrudan katkı yapması gereken yerde yapıyor, skora dolaylı katkı yapması gerekiyorsa bunu da yerine getiriyor. Hücuma hızlı çıkılacaksa temposunu ona göre ayarlıyor, oyunun yavaşlaması gerektiği dakikalarda bunu da incelikle yapıyor.

– The Dark Knight

Kaan’ın liderliği, saha içindeki ve dışındaki duruşu ise belirleyici faktörlerden biri olacak. Kaan Onat, oyuna, formasına ve rakiplerine gösterdiği saygıyla zaten karakter olarak henüz bu yaşlarda oldukça olgun bir tavırla gidiyor.

Yetenekleriniz sizi bir noktaya kadar getirebilir, ki geçmişte bunun birçok örneği var, ama kalıcı olmak istiyorsanız bunu karakterinizle harmanlamanız gerekiyor. Kaan, henüz 17’sine yeni girmiş bir genç olarak bu dengeyi sağlıyor ve farklı bir profil çiziyor.

Kara Şövalye, bir sonraki seviye ve zafer için çalışmalarına devam ediyor.

– İstatistikler

Genç guard, geçtiğimiz yıl U16 Avrupa Şampiyonası’nda 15.4 sayı-3.6 asist-6.4 ribaunt-2.9 top çalma ortalaması yakalamıştı.

Bu sezon BGL’de şampiyon olan Anadolu Efes’te 21 maçta 24.1 dakika süre alan Kaan, 14.1 sayı-4.9 asist-4.9 ribaunt-1.5 top çalma ve 18.3 verimlilik puanı ortalaması yakaladı.

2007’li guard, TB2L’de İstanbul Anka formasıyla 10 maça çıkarken, 13.8 sayı-5.2 asist-4.6 ribaunt-1.2 top çalma ve 14.6 verimlilik puanı ortalaması tutturdu.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir