Kutay Odabaşı: Jan Vesely Gençlere Örnek Teşkil Ediyor

Basketbol Gençler Ligi‘nde Bahçeşehir Koleji forması altında izlediğimiz 2004 doğumlu 1.90 boyundaki guard Kutay Odabaşı‘yla özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla devam eden röportaj serimizin bu bölümünde Kutay Odabaşı’na yer verdik. Henüz yolun çok başında olan Kutay, çıkış noktasını ve kariyer hedeflerini anlattı.

Özellikle normal sezonun son maçlarına doğru formunu yukarı çıkartan ve gösterdiği performansla da dikkatleri üzerine çeken genç oyuncu, sorularımıza verdiği içten cevaplarla da röportajın keyifli geçmesini sağladı.

Lafı fazla uzatmadan Kutay Odabaşı’yla yaptığımız röportaja geçelim;

Genelde hemen her oyuncunun başlangıç noktası futbol olsa da, Kutay burada diğerlerinden biraz ayrılıyor ve basketbola nasıl başladığıyla ilgili şunları anlatıyor:

”İlkokula başladığımız dönemlerde biraz da kötü alışkanlıklardan uzak kalmamız için ailelerimiz bizleri spora yönlendirdi. Arkadaşlarımla birlikte spor okuluna yazılmıştık, orada bir süre oynadım ve ondan sonra bazı şeyler yavaş yavaş çıkmaya başladı. Basketbola karşı yeteneğimi keşfettim. Ailemin de desteğiyle takım bakmaya başladık. İlk olarak Banvit’in seçmelerine girmiştim. Seçildim, yaz boyunca orada oynadım ama yaşım küçük olduğu için Bandırma’da pek durmak istemedim. İstanbul’a geldim ve burada beni gören bir antrenör DSİ’ye almak istedi. Bu şekilde başladım ve böyle devam etti.”

”Ortaokulda DSİ’de basketbol oynarken, futbola da merakım olduğu için okul takımında futbol oynamıştım. Baya da iyi gitmiştik, şampiyon olmuştuk. Bir gün maçtan çıktıktan sonra bir antrenör yanıma gelmişti ve ailemle de görüşüp, beni futbol takımına istemişti. Ama lisanlı bir basketbolcu olduğumu söyleyince baya üzülmüştü.”

– Fazla aceleci davranabiliyorum

Kendinde gördüğü en büyük eksikliği ve üzerinde daha çok durduğu yönlerini sorduğumuzda şu cevapları aldık:

”Fiziksel durumumdan dolayı guard pozisyonu dışında başka bir pozisyonda oynayacak durumda değilim. Bir guard olarak daha sakin kalmam gerekiyor. Takımı biraz daha aktif bir şekilde yönlendirmem gerekiyor. Özellikle topu getirirken daha sakin hareket etmem ve mental açıdan biraz daha rahatlamam gerektiğini düşünüyorum. İşin özü fazla aceleci davranabiliyorum.”

”Aslında değişen basketbol düzeninde kendimi 1.5 numara gibi görüyorum. BGL’yi baz alarak konuşursak hızımı öne çıkartabilirim. Ligin en hızlı oyuncularından biri olarak düşünüyorum kendimi. Bunun da benim için bir avantaj olduğunu söyleyebilirim, özellikle hızlı hücum ve koş koş basketbolunda.”

– Hücum beni daha çok ateşliyor

Değişen basketbol düzeninde hızlanan oyunun kendisine daha fazla hitap ettiğini söyleyen genç oyuncu, yine de işin temelini her zaman savunmanın oluşturduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

”Bana kalsa hücumu biraz daha öne çıkartan basketbolu seviyorum. Ama şu da var, savunma yapmak da bir o kadar önemli. Hücum, izleyeci açısından ne kadar öncelikli olsa da, işin temeli biraz da savunma.”

”Hücum, beni daha çok ateşliyor ama savunma yaparken karşı guardı bunaltmak, ona istediklerini yaptırmamak da inanılmaz hoşuma gidiyor.”

– Euroleague’deki başarılar motivasyon sağlıyor

Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’in son yıllarda Euroleague’de yakaladığı başarıların kendilerini olumlu anlamda motive ettiğini söyleyen genç oyuncu, ileride Türk oyuncuların daha fazla rol aldığı bir düzende aynı başarıları yakalamak istediklerini vurguladı.

Kutay, konuyla ilgili şunları söyledi:

”Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in Euroleague’de yaşadıkları şampiyonluklar, başarılar özellikle Türk basketbolu için oldukça gurur verici. Ama şu da bir gerçek çok fazla yabancıyla bu başarı yakalanıyor. Keşke Türk basketbolcuların daha çok oynadığı bir düzende bu başarıları yakalayabilseydik, çok daha fazla mutlu olurduk.”

”Elbette hem Fenerbahçe’nin hem Anadolu Efes’in Euroleagu’de yakaladığı bu başarılar bizi daha fazla motive ediyor. Oyuna olan iştahımız açılıyor. Daha çok oynamak ve daha çok başarılı olmak istiyorsun.”

– Jan Vesely gençlere örnek teşkil ediyor

Vasilije Micic’i idol olarak aldığını söyleyen Kutay, ülkemizde bir dönem boy gösteren Bogdan Bogdanovic ve Scottie Wilbekin’i izlemekten de büyük keyif aldığını belirtirken, Jan Vesely’nin halen üzerine koyarak devam etmesinin de gençler açısından örnek teşkil eden bir durum olduğunu vurguladı.

Genç oyuncu, bu konu hakkındaki sorularımıza şu cevapları verdi:

”Maccabi’de Scottie Wilbekin’i izlemek inanılmaz keyif veriyor. Biraz kumar gibi oynuyor ama fazla hareketli ve bu da hoşuma gidiyor. Yine de idol olarak Wilbekin’i değil, Anadolu Efes’ten Vasilije Micic’i aldığımı söyleyebilirim. Her şeyiyle onu örnek aldığımı söyleyebilirim. Topu getirmesi, gerektiği yerde öne çıkması, sorumluluk alması, her şey var.”

”BSL’de izlemesi en keyifli oyuncu olarak dönemin Bogdan Bogdanovic’ini kesin olarak söylerim. Zaten kafasını salladığı zaman her şey bitiyordu.”

”Jan Vesely, kaç yaşına gelirse gelsin ‘yeterli’ demiyor ve sürekli üzerine koyuyor. Bu özelliklerimle zaten para da kazanıyorum kafasında değil. Her zaman kendini daha çok geliştirmek için uğraşıyor. Artık karşı taraf onu savunurken iki defa düşünüyor. Şutunu mu savunsam yoksa pota altı oyunlarını mı durdursam diye. Vesely’nin bu yaptıkları örnek teşkil ediyor.”

– Adım adım ilerleyeceğim

”Şu an tabii BGL’de oynuyorum ama bir TB2L sertliği de görmek istiyorum. Yüksek ihtimalle seneye göreceğimi düşünüyorum. Böyle adım adım ilerleyerek TBL ve sonra BSL hedeflerim arasında.”

”Basketbolun temelinin Euroleague’de oynandığını düşünüyorum. NBA, biraz daha şova ve insanları eğlendirmeye yönelik. Euroleague’de oynanan basketbolun izleyeciye büyük keyif verdiğini tahmin ediyorum. İleride elbette Euroleague basketbolcusu olmak isterim.”

– BGL’nin deplasmanlı olması büyük artı

Basketbol Gençler Ligi’nin kendilerine kattıklarıyla ilgili olarak;

”Geçen sene pandemi nedeniyle fanus düzeninde oynanan sezon inanılmaz zorlayıcı olmuştu. Üst üste maçlar oynanıyordu ve bu da bazı oyuncuları epey yoruyordu. Üst üste 3 maç oynandığı haftalar olmuştu.”

”BGL’nin deplasmanlı olması oldukça keyifli. A Takım havasında geçiyor ve bu da bir tecrübe oluyor. Daha profesyonel bir basketbol oynadığımız havasını veriyor bize.”

”Maçların Youtube’dan yayınlanması da ekstra katkı sağlıyor. Kendini de daha kaliteli bir şekilde izleyebiliyorsun. Bu aslında herkes için fayda sağlıyor. Maçı izlemeye gelemeyen aileler ve taraftarlar için de önemli bir artı.”

– Favorileri

Genç oyuncunun, Euroleague, BSL ve BGL için şampiyonluk adayları;

”Euroleague’de net bir şampiyonluk adayım yok. Bu sene biraz daha karmaşık gidiyor. BSL’de formasını giydiğim Bahçeşehir Koleji’ni söyleyeyim, takımıma güveniyorum. BGL’de ise Gaziantep Basketbol’un şampiyon olacağını tahmin ediyorum.”

– Saha dışı

Basketbol dışındaki hayatını da bize kısaca anlatan Kutay, röportajımızı şöyle sonlandırdı;

”Telefon olmasa bile ben çok kolay yaşarım. Benim için önemli olan arkadaşlarım ve onlarla vakit geçirmeyi çok seviyorum.”

”Eğitim ve spor hayatı çok zor oluyor. Her şeyden önce çok yoruluyorsun. Sabah derslere girmek için çok erken kalkıyorum. Akşam derslerden çıkınca antremanlar oluyor. Okula da verebildiğim kadar çok önem veriyorum.”

– İstatistikler

Bu sezon BGL’de 18 maçta 20.1 dakika süre alan Kutay, 9.8 sayı-2.6 asist-1.8 ribaunt-1.6 top çalma ortalaması yakalarken, son oynan Merkezefendi maçında 25 sayı-5 asistle en yüksek skoruna ulaşmıştı.

Genç oyuncu, Tofaş karşısında da 21 sayı-6 asist-2 ribaunt-6 top çalmayla çok yönlü bir oyun ortaya koymuştu. Kutay, BGL’nin en iyi savunma takımlarından biri olan Gaziantep karşısında da her iki maçta çift haneleri (12, 14) görmüştü.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir