Kutay’ın Tercihi; Antalya’da Güneş Farklı Doğacak!

Basketbol Gençler Ligi‘nde geçtiğimiz sezon TED Ankara Kolejliler forması altında A Grubu’nda MVP performansıyla oynayan 2004 doğumlu guard Kutay Güneş kariyeri açısından önemli bir viraja girecek.

Kutay Güneş, TB2L’nin yeni takımı Ayos Antalyaspor’la sözleşme imzalamıştı. Antalya, yola BSL hedefiyle çıkan ve ona göre kadrosunu dizayn eden bir takım. Şu ana kadar son derece akıllı hamleler yaptıklarını söylemek lazım. BGL’de muhteşem bir sezonu geride bırakan genç Kutay’ı aldıklarında ister istemez bizim de yüzümüzde tebessüm oluştu. Gençleri, bu tip projelerin içinde görmek bizleri her zaman mutlu eder.

Kutay’a transferi sonrası tercihinin nedenini sorduğumda, ”Benim bu yaşlarda kenarda oturmaya tahammülüm yok.” demişti. Kendini geliştireceği ve hedefini 2 yıl içinde BSL’ye çıkmak olarak belirlemiş bir takıma gitti. Kariyeri açısından son derece doğru ve bir o kadar da kritik bir tercih yaptı. İleride hedeflediği seviyeye geldiğinde, dönüp arkasına baktığında bu kararının ne derece önemli olduğunu, hem o hem de onu izleyenler daha net anlayacaktır.

İstese herhangi bir TBL takımından çok rahat kontrat alırdı. Hatta maddi olarak daha fazlasını elde ederdi. Bunu yapmadı, gelişimine önem verdi, oynayabileceği ve aldığı süreleri verimli kullanacağı bir takımı seçti. Oyuncu, özellikle genç bir oyuncu kenarda oturarak, maçın sonunda alacağı 3-5 dakikalık sürelerle gelişmez. Hedefleri olan bir takımda, rotasyonun parçası haline gelerek gelişir.

BGL’de geçtiğimiz yıla damgasını vuran Kutay, 22.6 sayı-7.6 asist-7.1 ribaunt-2.5 top çalma-21.0 verimlilik puanı yakalamış ve genç milli takımlar teknik heyeti hariç herkesin alkışını almıştı. Onu izleyenler, gösterdiği performansa hayran kalmış ve bir sonraki seviyesini merak etmeye başlamıştı. Şimdi tam zamanı, bir sonraki adımını atmak için doğru bir basamağa geldi Kutay, bundan sonra top tamamen onda.

Aslında bu yazının temel nedeni, gençlerin doğru yönlendirilmesi ve alacakları kararları belli bir süzgeçten geçirmeleri gerekliliğini net olarak belirtmektir.

Birçok genç oyuncu, özellikle BGL’den çıktıktan sonra hedeflerini çok farklı seviyeye taşıyor. Onları suçlamıyoruz elbette, herkesin bir hayali vardır. Ancak hayallerinize hemen 1 sene içinde ulaşamazsanız. Bazen alacağınız tek bir kararla, o bir sene sizi olduğunuzdan yerden daha geriye de götürebilir. BSL’den ya da TBL’den alacağınız kontratla belki para kazanabilirsiniz ama uzun vadede oturduğunuz yerde ne gelişebilirsiniz ne de kendinizi gösterebilirsiniz.

Türkiye’de bazı menajerler, oyuncunun değil kendi şirketinin çıkarını düşündüğü için ‘bak ben BSL’ye oyuncu götürüyorum’ mantığıyla çocukların kaderiyle oynuyor. Bu tuzağa ne oyuncuların ne de ailelerin düşmemesi lazım. Ülkede işini hakkıyla yapan menajerler de var, onlara asla lafımız yok, aksine Kutay örneğinde olduğu gibi her zaman takdir de edilir.

Uzun lafın kısası, Kutay’ın tercihi olumlu bir örnek olarak artık karşımızada duruyor. Antalya’da yapacakları, göstereceği gelişim ve inancı, arkasından gelenlere ışık olacaktır.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir