Kuzey Livaneli: Çok Yönlü Bir Forvet Olmak İstiyorum

Basketbol Gençler Ligi‘nde bu sezon izlediğimiz oyuncular arasında yer alan 2004 doğumlu 2.02 boyundaki forvet Kuzey Livaneli‘yle özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla devam eden röportaj serimizin bu bölümünde Kuzey Livaneli’ye yer verdik.

BGL’de bu sezon Bahçeşehir Koleji ve Teşvikiye formaları altında izlediğimiz Kuzey, hem fiziksel yapısı hem de potansiyeliyle dikkat çeken oyuncular arasında yer almıştı. Özellikle modern basketbola oldukça yatkın fiziği ve gelişime açık olması onu değerli kılan özellikleri arasında.

Lafı fazla uzatmadan Kuzey’le yaptığımız röportaja geçelim:

Artık bir klasik haline gelen basketbola başlama hikayesini bir de Kuzey’den dinlemek istedik. Genç oyuncu, ”Basketbola 7 yaşımda ailemin yönlendirmesiyle Samsun’da Efes Pilsen Spor Okulları’nda başladım. İlk başlarda çok fazla istekli değildim çünkü o yaşa göre fazla antrenman yapıyoduk. Fakat sonrasında çok keyif almaya başladım ve bu benim için bir heyecana dönüşmeye başladı.” dedi.

– Rekabetin artması olumlu etkiliyor

Türk basketbolunun son yıllarda kulüpler bazında Avrupa’daki dominasyonunun gençleri olumlu etkilediğini söyleyen Kuzey, henüz yolun başında olmanın da kendisine avantaj sağladığını belirtti ve şunları söyledi:

”Evet, ülkemiz takımlarının bu başarılara ulaşması çok gurur verici, umarım devamı gelir. Bununla beraber her geçen sene basketbol hızlanıyor ve genç oyuncular için rekabet artıyor. Bu, beni daha çok çalışmaya zorluyor, bunun da kendi gelişimim için olumlu olduğunu düşünüyorum.”

”Daha yolun çok başındayız. Bu aslında bir avantaj, eksikliklerimiz var tabii ki. Bunları erkenden görüp kapatmak gerekiyor. Ben bir yerden sonra basketbolda bazı şeylerin güçle doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Bu yüzden her geçen yıl daha da kuvvetlenmeyi hedef alıyorum.”

– Çok yönlü bir forvet olmak istiyorum

Şu an için hücum yönünü daha güçlü gördüğünü söyleyen Kuzey, ileride çok yönlü bir forvete dönüşmek istediğini söylerken, kendisini tam olarak 2-3 numara olarak tanımladı ve şu ifadeleri kullandı:

”Kendimi 2 ve 3 numara oyuncusu olarak görüyorum. Kesinlikle ofansif tarafı güçlü bir takım oyuncusu olduğuma inanıyorum. İlerleyen zamanda ise her alanda takıma katkı veren, çok yönlü bir forvet olmak istiyorum.”

– Artık maçları bir ödev gibi görüyorum

Basketbolun değişim yaşadığı süreçte sahne almasının kendisi için bir avantaj olduğunu vurgulayan 2004 doğumlu oyuncu, çok sık maç izlediğini ve bunu da bir ödev olarak görmeye başladığını belirtti.

Kuzey, aynı zamanda hem BGL hem de kariyer hedefleri için ise şunları söyledi:

”Evet, tabii ki avantaj. Kendimin bir basketbolsever olduğunu düşünüyorum. Çok fazla maç izliyorum ve bu değişimleri fark ediyorum. Yolun başında olmamız eksikliklerimizi kapatmamız ve değişen basketbola adapte olmamız açısından olumlu etkiliyor.”

”Artık maçları sadece zevk için değil, bir ödev gibi görüyorum. Beğendiğim hareketleri ise antrenmanlarda çalışıp maçlarda uygulamaya çalışıyorum.”

”Profesyonel hayat elbette çok yoğun ve yorucu. BGL’nin de aynı BSL’deki gibi deplasmanlı olması profesyonel hayata genç yaşta alışmamıza katkı sağlıyor. Aynı zamanda birkaç yaş grubunun aynı ligde oynaması oyuncular arasındaki rekabeti de arttırıyor diyebilirim.”

”İlerleyen zamanda Türk basketbolunda ismi geçen ve ülkemizi temsil eden bir oyuncu olmak istiyorum.”

– Kevin Durant’i izlemek keyif veriyor

Oyun tarzı olarak NBA’de Kevin Durant’i izlemekten keyif aldığını söyleyen Kuzey, Euroleague’deki enlerini ve jenerasyonuyla ilgili sorularımızı da şöyle cevaplandırdı:

”İdol olarak aldığım birçok oyuncu var. Fakat oyun tarzı olarak Kevin Durant’i izlemek çok keyif veriyor. Onun ofansif yönünü çok beğeniyorum.”

”Vladimir Lucic’in oyun tarzını beğeniyorum. Onun yanı sıra Marko Guduric, Vasilije Micic, Bogdan Bogdanovic ve Stephen Curry beğendiğim oyuncular arasında.”

”Jenerasyonumuz çok güçlü ve bir çok yetenekli oyuncunun olduğu bir jenerasyon. Böyle olduğu için de birçok ismin ileride Türk basketboluna katkı sağlıcağına inanıyorum.”

– Saha dışı

Genç oyuncu, basketbol dışı hayatını ise şöyle özetledi:

”Basketbol dışında ailemle vakit geçirmekten, video oyun oynamaktan ve arkadaşlarımla beraber olmaktan keyif alıyorum.”

– İstatistikler

Bu sezon Bahçeşehir Koleji forması altında çıktığı 15 maçta çift haneleri gören Kuzey Livaneli, 12.0 sayı-4.4 ribaunt-1.8 asist-1.2 top çalma ortalaması yakaladı.

Kuzey, aynı zamanda sezonun ilk 7 maçında üst üste çift haneleri görerek harika bir başlangıcın da altına imza atmıştı.

Genç oyuncu, Tofaş’a karşı 26 sayıyla en skorer maçını çıkartırken, Afyon Belediyesi’ne ise 19 sayı-13 ribauntla double-double yapmıştı.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir