Lorenzo Brown İspanya’yı Karıştırdı

İspanya‘nın Lorenzo Brown‘u devşirmesine tepkiler giderek artıyor.

İspanya Oyuncular Birliği, “Kendi oyuncularımızın yolunun kesilmesi İspanya basketboluna fayda sağlamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizde bir dönem Fenerbahçe Beko forması da giyen Brown, İspanya vatandaşlığına geçmiş ve milli takım için görev almaya hazır hale gelmişti.

Yapılan açıklama şu şekilde:

“İspanya’da herhangi bir bağı bulunmayan bir oyuncunun İspanyol vatandaşlığı alması milli sporculara çok kötü bir mesaj veriyor ve bu hem bugünü hem de geleceği olumsuz şekilde etkiliyor. Dünya şampiyonu takımın en üst düzeyde uluslararası müsabakalarda forma giyecek İspanyol bir oyuncu bulamaması inandırıcı mı?

Her basketbolcunun hedefi bir gün ana milli takımda oynayabilmektir. Bu meşru umut yerine, İspanya Basketbol Federasyonu ve İspanya Adalet Bakanlığı’nın yasal ancak etik açıdan kınanması gereken pasaportların verilmesini destekliyor.

Dernek, uzun yıllardır, İspanya Basketbol Federasyonu ve İspanya Adalet Bakanlığı tarafından uygulanan ve diğer ülkeler tarafından da yapılan devşirme sisteminin normalleştirilmesini sistematik olarak kınadı.

Bu tür adımlar basketbola yardımcı olmaktan çok uzaktır. Taraftarları takıma yabancılaştırır ve sporcuların milli takım için oynamayı hayal etmesinin önüne geçer.

Müsabakalarımızdaki profesyonel kadrolarında milli oyuncu sayısının her sezon nasıl azaldığını görmek üzüntü verici.

İspanyol oyuncuların yeteneği var ve bunu yıllardır gösteriyorlar ancak bu yeteneklerini geliştirmek için kulüplerinde ve tabii ki milli takımlarında fırsatlara ihtiyaçları var. Bu şekilde milli takımda oynamak isteyen birçok oyuncunun geleceği için bu kararı kınıyoruz.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir