Maestro; Ozan Yılmaz’ın Güven Veren Yolculuğu!

Anadolu Efes‘in 2003 doğumlu guardı Ozan Yılmaz bu sezon hem BGL‘de hem de TB2L‘de gösterdiği performansla dikkat çeken oyuncular arasında yer alıyor.

BGL’de devam eden oyuncu analizlerimizin bu bölümünde Ozan Yılmaz’a yer verdik.

– Maestro olmak zordur

Bir orkestrayı yönetmek zordur. Sadece müzik bilgisiyle işi götüremezsiniz. Herkese ve her şeye hakim olmanız lazımdır. Bazen olası bir hatayı sezip, bunun önüne geçmeniz ve geçerken de kimseye hissettirmemeniz gerekir. Bu işi layıkıyla yaptığınız zaman size ‘maestro’ denir.

Ozan’ı haftalardır yakından takip ediyorum. Acaba en ufak hatasında bir yerde kırılacak mı, bir noktada düşecek mi, bir an gelecek orada takılı kalacak mı diye bakıyorum. Eğer 1 top kaybediyorsa 2 çalıyor, bir pas hatası yapıyorsa bir daha tekrarlamıyor, şartlar ne olursa olsun sakin kalıyor.

Özellikle oyuna yön veren oyuncunun sakinliği ve duygularıyla değil, mantığıyla hareket etmesi çok önemlidir. Duygu, sizi bir yere kadar taşır ama mantık her zaman kazandırır.

– Rolünü belirlemiş

Ozan, eğer bir maçta 20-25 sayı atmak isterse çok rahat atar. Ama atmaktan ziyade attırma temelli bir felsefesi var, ki bu yaşta bir oyuncu için çok kilit bir nokta. Açıkçası Ozan’a, ”30 sayı mı yoksa 15 asist mi yapmak istersin?” diye sorsak, çok net 15 asist cevabını alacağımıza eminim.

Çok sade ve gösterişten uzak bir oyunu var. Bu genel anlamda olumlu olsa da bazen bir noktasını eksik bırakıyor. Zira riskli paslar denemesinin önüne geçiyor. Aslında zaman zaman biraz daha risk alsa ve hafif gösterişi de işin içine katsa, deyim yerindeyse tadından yenmez.

– Güven veriyor

Ozan gibi oyuncular her takım için büyük şanstır. Kenardaki koçun hiç düşünmeden seti emanet edeceği el, sahadaki oyuncuların ise güvenli limanıdır. Ozan, kendisini izleyen herkese o güveni ve hissi verebiliyor.

Basketbolda yetenek elbette önemlidir ama bunu karakterle harmanladığınız zaman ortaya bambaşka bir şey çıkar, farklı olursunuz. 18 yaşındaki bir oyuncu zaman zaman sinirlenebilir, hırçınlaşabilir, istemedende olsa kötü reaksiyonlar gösterebilir. Bunlar aslında çok normaldir, hani bu tip şeyleri gördüğümüz zaman sert tepkiler de vermemek lazım. Ancak Ozan’ı farklı kılan sanki sahada 38 yaşındaki tecrübeli bir oyuncunun olgunluğunu yaşaması.

Bazı oyuncular size huzur verir, hele ki son zamanlarda ülkece en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bu olunca, Ozan’ı izlerken 40 dakika boyunca onunla birlikte sizde tamamen oyunda kalıyorsunuz. Yüksek stres altında olduğumuz bu dönemlerde Ozan Yılmaz’ın bir maçını da size tavsiye etmiş olalım.

Umarım Ozan, bugüne kadar oluşturduğu ve oluşturmaya devam ettiği bu karakterden hiç taviz vermez, yoluna da bu şekilde devam eder. Çünkü bizim sadece yeteneğe değil, tribünlere oynamayan, rakiple uğraşmayan, herkesin saygısını kazanabilecek figürlere de ihtiyacımız var.

– İstatistikler

TB2L’de Lima Spor forması altında 3 maçta 16.6 sayı-5.0 asist-2.3 ribaunt-2.6 top çalma ve BGL’de ise 7 maçta 10.1 sayı-6.5 asist-2.1 ribaunt-2.7 top çalma ortalaması yakalayan Ozan, aslında dediğimiz gibi istatistiklerin ötesinde duruşu, sakinliği ve güven veren yapısıyla öne çıkıyor.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Insta: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir