Mert Emre Ekşioğlu; Hırsı, İsteği ve Enerjisiyle Öne Çıkıyor!

Basketbol Gençler Ligi heyecanı geçtiğimiz hafta başladı ve dün oynanan maçlarla ilk etap tamamlandı.

Süreç boyunca dikkat çeken ve öne çıkan gençlerin performansını değerlendireceğimiz bu bölümde, karşımıza çıkan ilk isim Fenerbahçe Beko’nun 2002 doğumlu guardı Mert Emre Ekşioğlu olacak.

Mert Emre, ilk 3 maçlık bölümü 20.0 dakika süre ortalamasıyla, 13.6 sayı-2.3 asist-2.6 ribaunt-1.6 top çalmayla tamamladı.

– İstatistikleri bir kenara bırakalım

İşin doğası gereği istatistikler üzerinden bilgi vermek zorunda kalıyoruz, ki bu da zaman zaman oldukça faydalı oluyor. Ancak özellikle genç oyuncularla ilgili her zaman savunduğum bir şey vardır, o da istatistiklerin bazı özellikleri tam olarak karşılamadığıdır.

Emre’yi ilk izlediğimde benim gözüme çarpan en önemli özelliği hırsı ve isteği oldu. İşte bunu istatistik olarak veremiyorsunuz. Saha içindeki hırsı, kaybetme noktasındaki isyanı, kazanma isteği ve oyuna olan tutkusu sadece kendisinin değil, aynı zamanda takımının da enerjisini yukarı çekiyor.

Özellikle bu seviyede genç oyuncularda aranması gereken olmazsa olmaz özellik bu olmalı. Çünkü uzun vadeli hedefler koyduğunuzda sizi varış noktasına götürecek olan istatistikler değil, içinizdeki istektir. Bugün atıp, yarın kaçırdığında modu oldukça düşen ve kısmen inancını yitiren birçok oyuncu gördük. İstatistik temelli gelişim sürecinin verdiği en büyük hasar da budur.

Kaçırdığınız şutlar bir gün mutlaka girmeye başlar ama kaybettiğiniz özgüvenin geri gelmesi ise epey zaman alır. Bazen tren kaçar, hayal kırıklığı tavan yapar.

– Fiziksel olarak çok güçlü

Emre’nin dikkat çeken bir diğer özelliği ise fiziksel olarak sahada kendini rakip guardlardan ayıran güçlü duruşu. Bu alanda çok çalıştığını ve kendine iyi baktığını da anlayabiliyorsunuz. Üstelik yolun çok başında olduğunu hesap edersek, bu fiziksel gücünü daha da yukarı çekip, kusursuz işleyen bir makineye dönüşebilir.

Savunmada fiziksel avantajını iyi kullanan ve topa yaptığı baskıyla hanesine artı yazdıran genç oyuncu, tecrübe kazana kazana oyun aklını da bir üst seviyeye çıkartacak gibi duruyor.

Hücumda skor üretmeyi, biraz da kendi insiyatifyle ikinci plana atan ve o yaşlarda görülmesi zor bir olgunluğu olduğunu da söylemek lazım. Kendine oynamaktansa hemen hemen bütün takımı oyuna dahil etmekten keyif alan bir görüntüsü var. Yeri geldiğinde de dolaylı olarak değil, doğrudan skor üretebileceğini de ilk etap maçlarında gösterdi.

– Beklentiyi doğru ayarlamak lazım

Aslında genç oyuncularla ilgili temel sorunlardan birini Mert Emre’ye de yaşatmamak lazım. Beklentileri doğru ve planlı bir şekilde ayarlamak gerekiyor.

Biz, alttan gelen her genç oyuncudan Luka Doncic gibi çıkıp oyunu domine etmesini ve bir anda o seviyeye gelmesini bekliyoruz. Ancak özellikle bu işlerin bizim ülkemizde çok kolay olmadığını biliyoruz. Sabırlı davranmamız gerekiyor, henüz 18-19 yaşındaki oyunculara en azından 3-5 yıllık sınırsız krediler verirsek, 21-23 yaş aralığında onlara doğru bir temel oluşturmuş oluruz ve en az 10-12 yıl tam verim alacak hale geliriz.

Emre’nin aslında gelişimi açısından yakaladığı en büyük fırsatlardan biri de, Zeljko Obradovic’in bir ekol haline getirdiği ve Igor Kokoskov’un da bunu devam ettireceğinin mesajını verdiği Fenerbahçe gibi bir markanın altyapısında oynamasıdır.

Son olarak, ilk etapta oldukça olumlu sinyaller veren Mert Emre’yi, diğer etaplarda da yakından takip etmekte fayda var. İzlemesi keyifli gençler arasında olduğunu da not düşelim.

Kemal Erdem
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.