Moral Bozmak Yok; Bu Çocuklara Güvenimiz Tam!

FIBA U16 Avrupa Şampiyonası‘na istediğimiz başlangıcı yapamadık ama moral bozmanın hiç zamanı değil.

U16 Milliler, İtalya karşısında 101-68’le kötü bir mağlubiyet aldı.

Ancak bu tip bir yenilginin erken gelmesi belki de ilerisi için avantajımız olacak. Koç Mahir Bayrak ve ekibi, eksikleri iyi analiz edip, önlem alacak bilgiye ve tecrübeye sahip.

Üstelik bu yaş grubunda sonuçtan ziyade takımın vereceği reaksiyonlar, yaşadıkları düşüşleri çabuk atlatmaları ve bir sonraki maça da öncekini unutarak çıkmaları daha önemli olacak.

Elimizde yetenekli oyunculardan oluşan iyi bir kadro var. Belli bir yaşın üstünde oyun adaptasyonu çok çabuk sağlanabiliyor. Ancak özellikle 14-16 yaş seviyesinde bu uyumu yakalamak çok da kolay değil.

Mahir Bayrak, rotasyonu geniş tuttu. Hemen her oyuncuya süre vermeye çalıştı. En düşük süre alan 2 oyuncunun 7’şer dakikası var. BGL’den bildiğimiz üzere maç kazanmaktan ziyade oyuncu kazanmaya yönelik bir felsefeyle hareket ediyor. Kendini kurtarmak isteseydi muhtemelen fark açılırken rotasyonu 7 kişiye sabitleyip, farkı azaltma üzerine kurulu bir düzene geçer ve yalancı dönüşle herkesi oyalardı. Bunu yapmadı, hatalar eleştiriliyorsa, doğrular da alkışlanmalı.

Kaan Onat ve Sarp Coşkun günün iyileri arasındaydı. Kaan’ın en kötü maçımızda bile MVP parıltısı göstermesi ona artı yazdı. Sarp, enteresan bir oyuncu, dikkatle izlemekte fayda var.

Derin Can Üstün, mutlaka bir tık üzerine koyacaktır. Mert Kocagözoğlu, zaman zaman heyecanına yenik düşse de, bu takımın enerji depolarından biri olacağını gösterdi. Atahan Akbaş, daha sakin hareket ederse daha verimli olacak, çünkü o potansiyeli var. Yavuz Selim Kara, iyi niyetle mücadele etti. Aslında takımdaki her oyuncunun bir noktada ‘patlama’ yapacak ateşinin olduğunu görüyoruz.

Bu şampiyonada elbette sıralamadaki yerimiz ve yakalacağımız başarı önemli. Ancak bu turnuvaya sadece sonuç odaklı bakarak çocuklara haksızlık etmeyelim. Unutmayalım, bu çocuklar henüz 16 yaşında ve burada kazanacakları tecrübe onları U18 sahnesinde başarıya hazır hale getirecektir.

U16 Milliler, 6 Ağustos Pazar günü TSİ 14.30’da Slovenya ve 7 Ağustos Pazartesi günü de TSİ 22.00’de Karadağ’la karşı karşıya gelecek.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir