Orhun Ene: Eksiklerimiz Var Ama Bunları Düzeltiriz

FIBA 2022 Avrupa Basketbol Şampiyonası Elemeleri D Grubu son maçında Hırvatistan‘ı 84-78’lik skorla geçen A Milli Takım‘da koç Orhun Ene açıklamalarda bulundu.

Ene’nin açıklamaları şöyle:

“Şimdi tabii ki kadrolarda inişler çıkışlar var. Bunun üzerinden ileriye dönük basketbolla ilgili bir tahmin yapmak doğru değil. Bugün buraya Hırvatistan takımı da eksikleriyle geldi. Bunları biliyoruz ama Avrupa’da milli takımlar düzeyinde hangi maça bakarsanız bakın gözüken bir şey var: Herkes artık mücadele ediyor. Küçük ülke dediğiniz ülkelerin maçı kazanma adına oynadıkları basketbol eskiye göre çok farklı. Onun için her maç zor, kolay bir şey yok.

Fakat yeni bir jenerasyonla tecrübeli oyuncuları birleştirdiğimiz güzel bir yapı var. Bunun bazen işleyen güzel tarafları var, bazen işlemeyen teknik tarafları var. Ama mücadele, takıma sahip çıkma, her maçı ciddiye alma adına da çok önemli bir gayret var. Ben onun için takımımızı tebrik ediyorum.

Eksiklerimiz var, bunları düzeltiriz. Kolay değil. Kendi takımlarında rol oyuncusu olan, önemli rolleri paylaşan Shane Larkin ve Melih Mahmutoğlu gibi oyuncuların burada farklı bir kimya ve yapıda burada hemen devreye girmeleri kolay değil ama onlar da bunun bir parçası olmak adına çok büyük bir karakter koyuyorlar. Diğer oyuncularımız gibi.

Biz bu işe 17 kişiyle başladık. Bu süreçte her idmanda bize gayret sarf eden, her idmanda takıma girmek için mücadele eden tüm oyunculara teşekkür ediyorum. Kulüplere teşekkür ediyorum. Kulüpler burada çok önemli bir duruş sergilediler ve Euroleague takımlarımızdan Türkiye Ligi’ndeki tüm takımlara kadar bu duruşu sergilediler.

Türkiye Kupası’nın olmadığı süreçte çalışma imkanı bulmamız bizi daha iyi bir takım haline getirdi. Buraya göndermiş oldukları oyuncularla idman yapamamaları, bunu göze almaları çok değerli. Bizler de elimizden geldiğince onlara bu süreçte destek olacağız. Bu önemliydi.

Federasyona da teşekkür etmek lazım. Bu maçları buraya almak bizim için önemli bir avantajdı. Belki salgın nedeniyle seyircisiz oynanıyor ama Euroleague sürecinde oyuncuları tekrar takıma adapte etmemiz açısından önemli bir avantaj oldu. Onlara da teşekkür ederiz. Burada teknik ekibe de teşekkür ediyorum. Onlar da gecelerini gündüzlerine kattılar. Milli takımın diğer tüm yönetici ve idarecilerine, herkese teşekkür ederim. Mükemmel bir süreç geçirdik.

Burada bir şeyin başlangıcıdır. Bu başlangıçlar zor olur ama bundan sonrası her gün daha iyiye gidecek. Özellikle kadroya daha sonra katılacak Furkan gibi Cedi gibi oyuncularımızla beraber kadromuz da derinleştiğinde önemli iki nesli birleştirerek güçlü bir takım hâline getireceğiz.

Shane bugün çok önemli, güzel bir örnek verdi. Savunmasıyla çok önemli bir liderlik yaptı. Herkesin burada mutlaka bu düşüncede olması lazım. Bugüne kadar böyleydi, inşallah böyle devam eder.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir