Ozan Bulkaz: Balıkesir’de Yeni Bir Peri Masalı Yazabiliriz

Türkiye Basketbol Ligi ekiplerinden Balıkesir Büyükşehir Belediyespor‘un başarılı koçu Ozan Bulkaz‘la özel bir röportaj yaptık.

Balıkesir’e geldikten sonra oynattığı pozitif basketbolla fark yaratmayı başaran Ozan Bulkaz, playoff konusunda umutlu konuştu ve uzun vadeli olarak düşündüklerini vurguladı. Playoff’lara kalmaları halinde her türlü sürprizi yapabileceklerini söyleyen başarılı koç, şu anki form durumlarından memnun olduğunu ve Balıkesir’de önemli işlere imza atabilecekleri söyledi.

Balıkesir’de harika bir ortam bulduğunu söyleyen Bulkaz, uzun vadeli hedefleri arasında gençlere önem veren ve Uşak’ta olduğu gibi peri masalı yazabilecekleri bir takım yaratabileceklerini belirtti.

Amatörden aldığı Uşak’ı önce BSL’nin dişli takımları arasına sokan ve buradan da Avrupa’ya taşıyan Ozan Bulkaz, benzer bir hikayenin Balıkesir’de olabileceğinin altını çizerek basketbolseverleri heyecanlandırdı.

Lafı fazla uzatmadan Ozan Bulkaz’la yaptığımız röportaja geçelim…

– Zeljko Obradovic’le yaşadığı diyalog

Balıkesir’de farklı bir basketbol oynatmaya çalışan Ozan Bulkaz, bu konuyla ilgili sorduğumuz soruları şöyle cevaplandırdı:

”Çok başka bir basketbola kafa yormaya başladık. Fark yaratıyor ama yaratmaya devam edecek. Henüz yeni yeni oyuncular da bizi anlamaya başlıyor. Bundan sonra daha da iyi olacak. Gün geçtikçe ağırlımızı koymaya başlayacağız.”

”Uşak’ta Fenerbahçe’yi yendiğimiz maçtan sonra Zeljko Obradovic, ‘Ne yapıyorsan onu bırakma, sen farklı düşünüyorsun ve farklı oynuyorsun. Kimsenin dediğine kulak asma. Senin farkın, senin basketbolunu güzel hale getiriyor’ demişti. O günden sonra oyunu biraz daha güncelledik. Savunmayı da daha farklı hale getirdik.”

– Balıkesir’de harika bir ortam var

Balıkesir’e ilk geldiğinde olumlu anlamda çok şaşırdığını söyleyen Ozan Bulkaz, hem organizasyonun hem de yönetimin takıma olan ilgisine değindi ve şunları söyledi:

”Açıkçası çok şaşırdım. Balıkesir çok kurumsal bir yer. Kendi salonu var. Elinin altında istediği zaman kullanabileceği bir yer. Çok iyi bir altyapı organizasyonu var. Önümüzdeki yıl şehir dışında içinde futbol sahaları, yüzme, atletizm, voleybol, tenis kortları olan muazzam bir tesis hizmete açılıyor. Gittim, gördüm ve gezdim. Bu beni acayip heyecanlandırdı. Başkana sorduğumuzda, bu tesislere Anadolu’dan çocukları getirirsem yetiştirebileceğimizi söyledi. Bütün branşlarda hizmet verecek.”

”Mükemmel bir yönetim var burada. Şu an karşılıklı olarak iyi bir hava yakaladık. Ben onlara iyi geldim, onlar bana iyi geldi. Playoff yapmak istiyoruz, yaparsak da nereye kadar gidebilirsek oraya kadar gideceğiz.”

”Ben enerji dolu bir insanım ve iletişime önem veriyorum. Geçmişte Trabzon’da, Sakarya’da, Konya’da ve Uşak’ta seyirci desteğini hep istedik. Ben de seçimlerimi buna göre yapıyorum. Buraya da hiç çekinmeden geldim. Her zaman olduğu gibi heyecanla geldim ve işimi de öyle yapıyorum.”

– Radikal değişiklikler yaptık

Saha içinde yaptıkları cesur dokunuşlarla ilgili de konuşan Ozan Bulkaz, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

”Takımda çok radikal değişiklikler yaptık. Geldiğimde Sercan Ergin 4-5 numara oynuyordu. Onu 3’e çektim, daha fiziksel hale geldik. Kürşat Özdemir’i 1’de kullandım. Benim daha güçlü 3 numaralarla oynama sistemimi buraya kendi içimizde bir çözüm buldum. Sercan da buna çok iyi adapte oldu. Tabii böyle radikal kararlar almak kolay değil. Ben biraz cesur oynamayı seviyorum. Basketbol anlamında buraya farklı bir hava getirdik.”

”Ömercan, Fatih ve Burak Can’a sistem içinde daha fazla sorumluluk verdik. Batuhan ve Kürşat da dahil olmak üzere bunlar da sistem içinde hiç sırıtmadan oynuyorlar. Kişilere değil, savunmaya ve sisteme bağlı bir organizasyon olduk. Sahaya giren her oyuncu savunmada ve hücumda ne yapacağını iyi biliyor. Sistemin içinde roller iyi işliyor.”

– Bu işler karşılıklıdır

Son dönemlerinde formda oyuncusu Carlton Bragg’e de özel bir parantez açan tecrübeli koç, oyuncularla olan pozitif ilişkisine de değindi ve şunları aktardı:

”Herkesin yadsıyamayacağı ve herkesin takdir ettiği bir Carlton Bragg performansı var. Her maç double-double yapıyor. Çok pozitif ve çok enerji dolu. Bana da çok büyük saygısı var ve bunu bile getiriyor. Takıma da müthiş bir enerji veriyor. Böyle bir oyuncuyla çalışmak büyük keyif. CB’ye de buradan teşekkür etmek isterim. Zaten herkesin dilinde.”

”Bu işler karşılıklıdır. İyi bir oyuncu grubu, iyi bir yönetici grubu ve iyi bir organizasyon… Burada bu enerjiyi yakaladık. Onu yakalayamazsan zaten olmuyor. Kötü gidişattan dolayı biraz negatif hava vardı ama bunu dağıttık.”

– Yeni bir peri masalı yazabiliriz

Amatörden aldığı Uşak’la mucizeler yaratan Ozan Bulkaz, Balıkesir’de de bunu yapabileceklerine inandıklarını söylerken, konuyla ilgili sorularımıza şu cevapları vererek röportajı sonlandırdı:

”Zor bir yerden şu an playoff konuşur duruma geldik. Fikstürün zor olmasının yanında 4 maçın içeride olması avantaj. Bu 4 maçı kazanmamız halinde bence playoff yaparız. Biz bunu başarırsak işte o zaman çok özgüvenli oynayacağız. İşin playoff bölümünde farklı bir basketbol oynayacağız. Daha cesur ve daha aktif olacağız. Oraları oynamayı ben de biliyorum, bu takımda Ümit, Reha, Sercan ve Kahlil de oraları oynadı. Biz, oraya gelirsek playoff’larda fark yaratırız.”

”Kesinlikle Uşak’taki gibi bir peri masalı olabilir. Olacağını düşünüyorum ve buna inanıyorum. Bunu hayal ediyorum çünkü her şey böyle başlar. Düşüncelerimde ve hayalimde Balıkesir’de de iyi bir hikaye yazmak, iz bırakmak var. Tabii sadece hayal etmekle değil, çok çalışarak olur bunlar. Hem asistan ekibim hem ben çok çalışıyoruz. Büyük düşünüyoruz, cesuruz. Burada mutlaka güzel bir hikaye yazacağız.”

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir