Sarp Ali Özaydemir; Çok Uzaklarda Aramaya Gerek Yok!

Tofaş altyapısında yetişen 2006 doğumlu 2.05 boyundaki uzun Sarp Ali Özaydemir pozisyonu itibarıyla potansiyelli gençler arasında yer alıyor.

Gençler seviyesinde bile oyuncu devşirmeyi tartışır hale geldiğimiz bu dönemde aslında içimizde yetişenlere ne derece yakınız, onları ne kadar tanıyor ve biliyoruz, bu da tartışılır bir konu…

Sarp Ali, sezon ortasında yaşadığı talihsiz sakatlığa kadar BGL’de Tofaş ve TB2L’de Gemlik Basketbol formaları giyiyordu. Sakatlığını atlatıp yeni sezona en hazır şekilde girmeyi planlıyor. Bu süreçte eksik noktalarını da tamamlamak için ekstra çalışmalar yapacağı da biliniyor.

– Alen Smailagic tarzı

Aslında Sarp Ali’nin oyun tarzını biraz Partizan’dan Alen Smailagic’e benzetiyordum. Ki kendisinin de rol modellerinden biri olduğunu öğrenince tebessüm ettim. Çünkü gelişimine devam eder, kendine olan inancını korur ve geri adım atmazsa, bizim içimizden çıkardığımız bir ‘Smailagic’ olması şaşırtıcı olmayacak.

Yazılı olmayan ama gerçeliğini koruyan genel bir kural vardır. Uzunların gelişimi, kısalara göre daha çok zaman alır. Doğal olarak, onlardan beklentiyi buna göre ayarlamakta fayda var.

– Artıları eksileri

Genç uzun, hem savunma hem hücum ribauntlarda oldukça aktif bir performans göstermişti. Boyuna ve pozisyona göre el hassasiyeti fena değil. Elbette pasör özelliklerini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Günümüz basketbolunda artık kısalar kadar uzunların da oyuna yön vermesi isteniyor ve Sarp Ali kendine bu konuda avantaj yaratabilecek yeteneğe sahip.

Boyalı alanda, çember altında, kısaca içeriden oynadığında skora katkısı yüksek oluyor. Dış şutlarda belli bir potansiyeli var, belki şu an için istenen yüzdelerde değil ama en azından top eline geldiğinde çekinmeden denemesi artı olarak hanesine işliyor. Dışarıdan belirli bir istikrar yakaladığı anda seviyesini otomatik olarak yukarı çekecek.

Sarp Ali, jenerasyonunun değerli uzunları arasında. Yeni sezonda da dikkatle takip edilmesi gerekenlerden biri konumunda. İnsan bazen yakınındakine ‘uzak’ kalabiliyor. Bizim Sarp Ali başta olmak üzere, üzerine düşüldüğünde iyi mesafe alabilecek ve üstüne koyabilecek uzunlarımız var. Yeter ki, değerini bilerek ve kredi vererek destekleyelim.

– İstatistikler

BGL’de geçtiğimiz sezon 11 maçta 20.1 dakika süreyle 6.7 sayı-6.9 ribaunt-1.2 asist-1.2 top çalma, TB2L’de ise 11 maçta 23.5 dakika süreyle 6.1 sayı-5.8 ribaunt-0.9 asist-1.0 top çalma ortalama yakaladı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir