Sosyal Medyada ‘Genç Milli Takım’ Tepkisi!

FIBA Olimpiyat Elemeleri‘ne yarı finalde Yunanistan‘a kaybederek veda eden A Milli Takım‘da özellikle Şehmus Hazer‘in dün gece süre almaması sosyal medyada büyük tepki topladı.

A Milliler’de ortaya konulan proje, hedefler, demeçler ve uygulamadaki tutarsızlık eleştiri alıyor.

Yunanistan karşısında beklentilerin oldukça altında bir performans ortaya koyan A Milliler’de, özellikle hücumun tıkandığı anlarda Şehmus Hazer gibi delici bir oyuncunun hiç düşünülmemesi ve süre almaması eleştiri konusu oldu.

Eleştiriler bununla da sınırlı kalmadı. Kadrosunda NBA ve Euroleague patentli oyuncular bulunan A Milliler’in yaş ortalaması ise 26. Kadro için kullanılan ‘genç ve tecrübesiz’ ifadeleri de eleştiri alan bir başka konu.

34 yaşındaki Ersan İlyasova, 31 yaşındaki Melih Mahmutoğlu, 29 yaşındaki Sertaç Şanlı ve 28 yaşındaki Buğrahan Tuncer gibi tecrübeli isimlerin yanı sıra, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz gibi NBA’de artık rotasyonun parçası olan oyuncular da kadroda yer alıyor.

2002 doğumlu Alperen Şengün ve 1998 doğumlu Ömer Faruk Yurtseven kağıt üzerinde bakıldığı zaman kadroda ‘genç’ kavramının karşılığını veren yegane oyuncular. Kalan oyuncuları halen genç ve tecrübesiz sınıfına sokmak ise bir anlamda onlara yapılmış bir haksızlık olarak duruyor.

Öte yandan gençleştiğini ve uzun vadeli düşündüğünü her açıklamasında dile getiren milli takım heyetinin, BSL’de yılın en iyi çıkış yapan oyuncuları arasında yer alan ve gösterdiği performansla büyük takdir toplayan 1999 doğumlu Şehmus Hazer’i Yunanistan karşısında denememesi ise adeta ironi içeriyor.

Maçlar kazanılır, kaybedilir, bunlar hiç önemli değil. Çoğunluğun eleştiri noktası, maçların kaybedilmesinden ziyade ortaya konulan proje ve uygulamalardaki tutarsızlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir