TBF Basketbol Gençler Ligi’ni Kapatıyor

Türkiye Basketbol Federasyonu önemli bir karar aşamasına gelirken Basketbol Gençler Ligi‘ni önümüzdeki sezon oynatmamayı planlıyor.

Basketbol Gençler Ligi bir sonraki sezonda olmayabilir.

TBF’nin belki de son yıllarda en çok övgü alan projesi olan BGL’nin kapatılmasına karar verildiği belirtiliyor. Bu kararın alınmasında maddi nedenlerin öne çıktığı ifade edildi.

– Giderleri karşılamak istemiyor

BGL takımlarının ve organinazyonun giderlerinin büyük bölümü TBF tarafından karşılanıyor. Federasyonun artık bu topa girmek istemediği ve ligi finanse etmekten vazgeçtiği bilgisi verildi. Bu da farklı tartışmaları beraberinde getirdi. Basketbol camiasından birçok kişiye göre, gençler için yapılan bu yatırımın külfet olarak görülmesi eleştiri alıyor.

– Format kökten değişebilir

BGL’nin kapanması halinde gençlerle ilgili nasıl bir format uygulanacağı ise belirsiz. Bu konuda henüz somut bir projenin olmadığı belirtildi. Ancak gelen bazı bilgilere göre, A, B, C şeklinde 3 sınıfa ayrılacak bir ligin oluşabileceği ve bu liglerde derece yapan takımların Türkiye şampiyonası için mücadele edeceği ifade ediliyor.

– Rekabet sıkıntısı yaşabilir

BGL’de denk güçlerin yarıştığı ve rekabetin daha yüksek olduğu, bunun da gençleri olumlu etkilediği biliniyordu. Değişecek formatla birlikte bu konuda sıkıntı yaşanacak gibi duruyor. İstanbul takımları, kendi aralarında yarışacağı ligde rekabet sıkınıtı çekmeyebilir ancak Anadolu’daki takımların kendilerine daha denk takımları bulması ve rekabetin için nasıl gireceği ise soru işareti.

Kemal Erdem / baskettr.com
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir