U18 Milliler’in Üç Sayı Performansı ve Olmayan B Planı

FIBA U18 Avrupa Şampiyonası‘nda mücadele eden Türkiye grup maçlarında 2 galibiyet, 1 mağlubiyet alarak son 16 turuna ikinci sıradan kaldı.

U18 Milliler, üç sayı çigisinden yaşadığı sıkıntıyla dikkatleri üzerine çekiyor. B Grubu’nda oynadığı 3 maçın toplamında 59 üçlük denemesinde bulunan milliler, bunların sadece 8’ini isabete çevirebildi ve %7.3’le attı.

Türkiye, Polonya karşısında 1-18, Hırvatistan’a 6-28 ve Almanya’ya ise 1-13’le oynadı.

Üç guardlı sistemde kısaların penetre etmekte zorlandığı, rakip savunmanın içeriye gömüldüğü anlarda, ceza şutlarını kesebilen Berkay Dönmez ve Faruk Biberovic gibi isimlerin pek düşünülmemesi, dış şutlarda daha da eksi yazmasına neden oluyor.

Uzun rotasyonunda Efe Demirel’in ekmeğini taştan çıkarması, oyunun tıkandığı anlarda onun dominantlığından yararlanabileceğimiz setlerin hiç düşünülmemesi, buna pek kafa yorulmaması da bir başka handikap.

Zayıf rakipler karşısında bireysel çabalarla bir şekilde sonuca giden millilerimiz, Almanya maçında müthiş bir enerjiyle yine oyuna tutundu ama bu kez sonu gelmedi.

Son 16 turunda yenebileceğimiz bir rakip gelecek. Bu turu rahat geçmemiz bekleniyor. Ancak hedef finale kadar gidebilmekse, staff’ın kenarda hiçbir çözüm üretememesi ve B planından yoksun olması çok baş ağrıtacak gibi duruyor.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir