Ustalara Saygı; Pablo Laso’nun Gençlik Aşısı Devam Ediyor!

Real Madrid‘in tecrübeli koçu Pablo Laso sezon genelinde yaptıklarıyla adeta koçluk dersi vermeye devam ediyor.

Laso’nun zaman zaman düşüşleri, eleştirilecek noktaları elbette oluyor. Ancak onun gençlere verdiği değeri ve gösterdiği güveni ayrı bir yere koymak gerekiyor.

Türkiye’de olsa konu mankeni muamelesi yapılacak, çoluk çocukla bu maçlar mı oynanır denecek, hafif de dalga geçilmeye kalkılcak isimler, Laso’nun elinde rotasyonun değerli bir parçası, yılın en iyi genç oyuncusu haline geliyor.

Kendi gençlerine güvenmeyen ve onları her fırsatta hor gören bir toplum olarak, bize de anca Laso’yu övmek kalıyor. Beşiktaş’ın önemli bir misyonu olduğunu kabul etmekle birlikte, o gençlerin Bandırma’da yetiştiğini ve bundan sonra nasıl bir süreklilik göstereceğini de unutmamak gerekiyor.

Laso, uzun yıllardır bütçe zorunluluğundan değil, tamamen kişisel tercihleriyle gençlerin önünü açmayı başarıyor.

2003 doğumlu Tristan Vukcevic, 2002 doğumlu Usman Garuba ve 2000 doğumlu Carlos Alocen gibi isimler, bu sezon Laso’nun bizlere ezberlettiği yeni yıldız adayları arasında.

Garuba, potansiyeli ve sezon boyunca gösterdiği performansla zaten çok özel bir oyuncu olacağını kanıtladı. Ancak onun gelişiminde Laso’nun etkisini de yabana atmamak lazım. Nice potansiyelli ve yetenekli oyuncuların, şans bulamadıkları için kenarda köreldiklerini ve kaybolup gittiklerini biliyoruz.

Laso’nun asıl yaptığı en önemli iş Vukcevic ve Alocen’e verdiği kredi. Maç koptuktan, sonuç belli olduktan sonra bitime 2 dakika kala oyuna alıp, genç oynatıyorum kafasında değil. Aksine yeri geldiğinde ilk 5, yeri geldiğinde kritik anlarda sahaya sürerek pişmesini sağlıyor bu oyuncuların.

Kimse bu denemelerin zorunluluktan olduğunu söylemeye kalkmasın. Bunun böyle olmadığını bal gibi biliyoruz. Geçmişe dönersek, en üst seviye kadrolarda bile Doncic’lere, Hernangomez’lere cesurca süre vermiş adamdır.

Biz, ”Playoff, adamlar ve çocukların ayrıldığı yerdir.” geyiğini fazla seviyoruz. Hatta bu sözün söylenme amacını, anlamı dışına çıkartıp, vakti zamanında Doncic’leri ezmek için de kullanmaya kalktık. Sonuç, Doncic şu an dünya yıldızı oldu. Çocuklar, büyüdüklerinde yedikleri tokadı! iade etmeyi de biliyorlarmış.

Gönlümüz elbette Anadolu Efes’in Final Four’a kalmasından yana, ki zaten halen favori konumunda. Bu yazının amacı da, bu serinin dışında Laso’nun genel olarak verdiği dersi biraz daha anlamak içindi.

Büyük yıldızlar, onlara güvenen ve inanan cesur koçların elinde parlar.

Kemal Erdem
[email protected]

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir