Yiğit Açar; 2008 Jenerasyonunun Dikkat Çeken İsimlerinden Biri!

2008 jenerasyonunun potansiyelli gençlerinden biri olan Mustafa Yiğit Açar önümüzdeki sezon dikkatle takip edilmesi gereken oyuncular arasında geliyor.

Basketbol Gençler Ligi’nde geride bıraktığımız sezon Manisa BBSK İzmir Bahçeşehir Okulları forması altında rotasyona dahil olan genç oyuncu, sezonun takımı adına son maçında Fenerbahçe Beko’ya karşı 22 sayılık performansıyla göz doldurmuş ve dikkatleri üzerine çekmişti.

2008 jenerasyonunda öne çıkan isimlerden biri olan Yiğit Açar, henüz yolun çok başında olmasına rağmen radara giren ve potansiyeliyle çok şeyler beklenen gençler arasında.

– Fizik olarak güçlü

Yaşıtları içinde fiziksel olarak güçlü yapısıyla göze çarpan Yiğit, aynı zamanda yeteneklerinin dışında, mücadeleci kimliğiyle farklı bir profil çiziyor.

Çalışkanlığının yanı sıra, daha 16 yaşına yeni girmesine rağmen gayet soğukkanlı ve mantıklı kararlar verebilecek bir mental olgunluğunu da oluşturmaya başlamış durumda. Ayakları yere sağlam basıyor, henüz kanatlarının olmadığının farkında ve uçmak için acele etmiyor.

– Gelişim sezonu olacak

Yiğit’in adını önümüzdeki yıllarda daha sık duyacağımıza eminiz. Bu sezon BGL için bile ‘çaylak’ sayılacak bir oyuncuydu. Yeni sezonda ise hem süresi, hem rolü, hem de alacağı sorumluluk çok farklı olacak.

Boyu 1.99 ve aslında tam olarak hangi pozisyona ve role evrileceğinin net sinyallerini, belki de yeni sezonda onun kullanım şekliyle doğru orantılı göreceğiz. Yiğit’ten 3 kısa pozisyonunu da zaman zaman oynayabilecek bir ‘joker’ de yaratılabilir, kısa beş tercihlerinde forvet pozisyonundan verim de alınabilir. Oyun ve pozisyon kimliğinin oturacağı bir sezona hazır olmak gerekiyor. Zira aynı zamanda fiziksel gelişimini de yavaş yavaş oturtacağı bir dönemden geçecek.

– İstatistikler

Yiğit Açar, BGL’de 16 maçta 12.4 dakika süre alırken, 5.1 sayı-1.5 ribaunt ortalama yakalamıştı. Yiğit, 2008’li oyuncuların genel olarak oldukça az süreler aldığı sezonda 3 maçta çift haneleri görmüştü.

U18 Türkiye Şampiyonası’nda İzmir Bahçeşehir Okulları’yla 5 maçta 27.5 dakika süre alan Yiğit, 9.6 sayı-1.4 asist-3.6 ribaunt ortalama yakaladı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir