60 Saniye; Güzel Filmdir Ama O Sürede Oyuncu Yetişmez!

Türkiye‘de gerçekler genelde yanlış algılar üzerinden çok rahat bir şekilde örtülür.

Özellikle genç oyuncuların kullanımı konusunda olayı Fenerbahçe ve Anadolu Efes gibi Euroleague takımları üzerinden okumaya kalkarsanız hata yaparsınız. Gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsanız o kadar ütopik hayaller kurarsınız.

Biz, gerçeklere dönelim…

16 takımlı ligde 14. olmanın başarı sayıldığı kulüpler var. Ne bir playoff baskısı ne başka bir şey. Bu takımlar sezon içinde genelde 8-9 maçlık mağlubiyet serisi de yaşarlar. Ama bu kulüplerden bir tanesinde herhangi bir genç istikrarlı süre bulamaz. Kaybederken aradan güzel bir şey çıkartayım, bir oyuncu kazanayım demezler.

Beşiktaş gibi bir şeyler yapmaya çalışan ama belli menajerlerin ambargosuna uğramaya kalkan, önüne engeller çıkartılan, para hırsıyla gençlerin gelişimine sekte vurmak isteyen oluşumlar ise ayrı bir yazı konusu. Burada renkleri bir kenara bırakıp, Beşiktaş’a daha fazla sahip çıkılmalı. Beşiktaş haklı davasını kaybederse, aslında Türk basketbolu ve gençleri kaybeder.

– Şapkanızı önünüze koyun

Bazı Türk koçlar şapkasını önüne koyup düşünmeli. Yıllardır çalıştırdığınız takımların en büyük başarısı kümede kalmak. Yıllardır da oradasınız. Yabancı koçların gelmesine de karşısınız. Ama bir Dusan Alimpijevic’in yaptığı katkıyı da yapamadınız. Alimpijevic kadar topraklarınızdan yetişen oyunculara güvenmediniz.

Yıllardır 10-14 bandında gezen bir takımın, bir tane kısa ya da bir tane uzun yetiştirememesi tartışma konusu olmalı. Yoksa Fenerbahçe ve Anadolu Efes üzerinden yaygara koparmak popülist söylemden öteye gitmez, gitmiyor da…

Hemen her sezona felaket başlayan demirbaş takımlar var. Ne olacak yani, oraya genç bir kısa koysan, onunla kaybetsen? 0-4 yerine 0-8 mi yazacaklar derecene? Ama günün sonunda bütçe diyeceksiniz, oyun kurucu yetişmiyor diyeceksiniz, yine bulduğunuz tuhaf yabancılara süre vermeye devam edeceksiniz. Sonra hiç kusurusunuz yokmuş gibi ülkeye Avrupa’nın en büyük kupasını getiren Fenerbahçe ve Anadolu Efes üzerinden algı yapacaksınız.

– 60 saniye

Maç kopmuş, son 1 dakikaya girilmiş, malum benchte havlu tutan gençler oyuna sokuluyor, klasik hareketler. Ancak o esnada TV’de yorumculuk yapan kişi, bir dönem aynı parkelerde ter döktüğü arkadaşını övmek için, ”Zaten gençlere değer verir, onlarla oynamayı sever.” gibi bir cümle kuruyor. Bu, insanın aklıyla alay etmekten başka bir şey değil. 60 saniye gençlerle oynamak, onlara değer vermek ise eğer geçmiş olsun. 60 Saniye, Nicolas Cage ve Angelina Jolie’nin oynadığı güzel bir filmdir, başka bir esprisi de yoktur.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

One thought on “60 Saniye; Güzel Filmdir Ama O Sürede Oyuncu Yetişmez!

  1. Çok doğru bir yorum maçı açık farkla almış veya kaybetmiş halen bençe dönüp bakmıyorlar sadece A takımında değil gençlerdede böyle herkes genci kazanma yerine kendini kurtarma çabasında istersiniz bgl istatistiklerini gözden geçirin bazı gençler badketbolü bırakma aşamasına geliyor yazık çok yazık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir