ABD’ye Geçiş Yapan Türk Gençlerini Unutmayalım

Bu yazla birlikte Türkiye‘den ABD‘ye geçiş yapan genç oyuncuların sayısında artış olmuştu.

Birçok genç oyuncu, hem gelişimlerine hem eğitimlerine devam edebilmek için ABD’ye geçiş yapıyor. Geçtiğimiz sezon BGL’de izlediğimiz önemli gençler var aralarında. Bu sezon, onların ilk yılları ve zorlu bir maceraya dalmış durumdalar.

Gözden uzak gönülden de uzak kalmasın. Bu istatistiklerden öte bir yazı, sezon devam ettikçe kendileriyle ilgili daha çok haber yapacağız zaten.

Fenerbahçe’den 2003’lü Berkay Yılmaz ve Türk Telekom’dan 2004’lü Cenker Evran tercihlerini Gannon Üniversitesi’nden yana kullandı. Anadolu Efes’ten 2004’lü Zekeriya Yiğit Tekin ise Siena Koleji’nde. Yine Fenerbahçe’nin 2003’lü oyuncusu Sayhan Yetkin de Casper Koleji’yle anlaşmıştı.

İnsan, şehir değiştirdiğinde bile zaman zaman adapte olmakta zorlanıyor. Bu çocuklar, ailelerinden uzakta ülke değiştirmiş durumdalar.

Yakın zamanda içlerinden bazılarıyla sohbet etme fırsatı bulduk. Keyifleri yerinde, adaptasyon sürecini hızlandırmışlar ve yavaş yavaş alışmaya başlamışlar.

Yiğit’in enerjisi her zamanki gibi yüksekti. Geçen hafta ESPN’in düzenlediği turnuvada 3. olmuşlar. Berkay’ın karakteriyle adapte olamayacağı herhangi bir ortam zaten yok. Cenker’in orada olması da elbette bir şans. Sayhan’ı parkelerden biliriz, içinde fırtınalar kopar, hırslıdır, azimlidir.

Bu çocuklar, aslında sadece bu çocuklar da değil, ülke içinde olduğu halde ne kadar iyi performans gösterirlerse göstersinler ‘görmezden gelinenler’ önemli bir mücadele veriyorlar, ayakta kalıyorlar.

Onları unutmamak, arada hatırlamak, hatırlatmak lazım.

Tüm bunların dışında genç oyuncular artık bir seçim yapmak zorunda kalıyorsa, gelişimlerine ve eğitimlerine uzaklarda devam etmeye itiliyorsa, bizim de kendi içimizdeki sistemi sorgulamamız gerekiyor.

Unutmadan, daha önce oraya giden Ata Can Atsüren gibi gençlerimizde var. Yani bu liste, bu sene gidenlerle sınırlı değil. Epey bir oyuncumuzu gönderiyoruz oralara.

Kendileri, bu tip şeylerin yazılmasını istemiyor, o derece mütevazılar. Hatta şikayet bile etmiyorlar. Ama biz yine de yazalım, kızmasınlar. Türkiye’de oynarken bile görmezden gelinen, genç milli takımlar seviyesinde haksızlığa uğrayan, hak ettiklerini almakta zorlanan çocuklara, ABD’de kolaylıklar dileyelim.

Zira burada onları görmezden gelenler, ABD’ye gittikleri anda derin bir oh çekmişlerdir.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir