Salih Altuntaş; Seviyesi Korkutucu Olabilir!

Basketbol Gençler Ligi‘nde Anadolu Efes forması altında izlediğimiz 2006 doğumlu Salih Altuntaş önümüzdeki yıllarda adından en çok söz ettirecek uzunlar arasında yer alıyor.

Efes altyapısı oyuncu fabrikası gibi işlemeye devam ediyor.

Son yıllarda hem potansiyelli hem karakterli gençlerin sayısı da hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl 2005’li uzun Mehmet Efe Demirel sahne almış, bu sezon A takıma kadar yükselmişti. Şimdi ise bir başka uzun 2006’lı Salih sahneye çıkmaya başladı.

– Yazın mesajı vermişti

U16 Avrupa Şampiyonası’ndaki performansı Salih’i pek tatmin etmemişti. Mütevazı bir karakteri var, ancak olduğuyla yetinecek bir yapısı da yok. Her zaman daha iyisini yapmak istiyor. Belki istatistik olarak şampiyonada öne çıkmamıştı ama öyle bir enerjisi vardı ki, işte o, bugünlerin habercisi gibiydi.

– Tam bir savaşçı

Salih’i tek kelimeyle özetleyin deseniz ‘savaşçı’ der, susarım. Bir an bile gerim adım atmıyor. Pota altı onun ‘güvenli alanı’ haline gelmiş. Ribauntlara girdiği zaman onun bileğini bükebilmek çok zor. Çünkü o havaya sıçradığı an, özellikle söz konusu hücum ribauntları ise, almadan yere inmiyor.

– Kendini oyuna adamış

Elbette her genç oyuncunun olduğu gibi Salih’in de eksikleri var. Uzunların gelişimi, kısalara göre biraz zaman alır. Yine de Salih buna rağmen olabildiğince hızlı ilerliyor, hatta şaşırtıcı. Net bir şekilde kendini oyuna adamış, çalışıyor. Bunun zaten başka bir açıklaması olamaz.

– Seviyesi korkutucu olabilir

Özellikle çember altında hiçbir şekilde bitirme sorunu yaşamıyor. Zaten kaçırsa da bir şekilde ribauntu alıyor, yine bitiriyor. Uzun vadede şutunu çemberin biraz daha uzağına taşıması gerekiyor. Hatta 2.10 boyuna rağmen sık sık dış şutlarına da ağırlık vermesi lazım. Kendisi de zaten bunun farkındadır ve buna göre bir çalışma düzeni yapacaktır. Çemberden uzaklaştıkça şutuna getireceği istikrar onu ‘korkutucu’ bir seviyeye çıkartacaktır.

– Caydırıcı savunma potansiyeli

Salih’in ribauntlar kadar, blok sezgisi ve zamanlaması da iyi. Daha iyi olabilir mi, olabilir. Henüz yolun çok başında, zaman zaman pozisyon hataları yapabiliyor, çok normal. Oynadıkça, çalıştıkça ve maçlarını tekrar tekrar izledikçe tüm bu sıkıntıları da aşacaktır.

– İstatistikler

BGL’de bu sezon 9 maçta 17.1 dakika süre alan Salih, 11.2 sayı-7.0 ribaunt-1.5 blok ortalaması yakaladı. Genç oyuncu, aynı zamanda 5.1 hücum ribauntu ortalamasıyla oynuyor. 6 maçta çift haneleri gördü ve son oynanan Beşiktaş karşılaşmasında ise 20 sayı-9 ribaunt-2 asist-3 top çalma-2 blok yaptı.

2006’lı pivot, TB2L’de ise 4 maçta 16.3 dakika süre aldı ve 5.7 sayı-4.2 ribaunt-1.5 blok ortalaması yakaladı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir