Adaletli Olun Çünkü Size Güven Sıfır

Gençler seviyesinde kadrolar her zaman konuşulur ama özellikle son yılların en tartışmalı U18 Milli Takımı var karşımızda.

Biz, burada defalarca altını çiziyoruz ama pek anlaşılmıyor herhalde. Burada konu oyuncular değil, düzenin bozukluğu ve yarın kendi başlarına geldiğinde daha iyi anlayacakları adaletsizliktir. Bazı oyuncular ısrarla bunu anlamamakta diretse de, gerçek budur ve bu ülkede her vatandaş bir gün o adaletsizliğe uğrayacaktır. Çünkü sistemin bozuk.

Dün gece biraz geç saatlerde, Twitter’ın sohbet odasında U18 Milli Takımı’yla ilgili bir konu açıldı. İnsanların çoğu U18’deki idari ve teknik ekibe güvenmiyor. Onlar, kendi dünyalarında ‘mükemmel’ olduklarını düşünebilir, sorun yok. Ama işin bu tarafında kendilerine olan güven sıfır. Ayrımcılığın, kıyakçılığın, torpilin ve kulüpçülüğün alıp başını gittiğini düşünüyor herkes.

İdarecisi neyi idare ediyor belli değil. Koçu kendini Zeljko Obradovic sanıyor. Kendi gibi olanlardan staff oluşturmuşlar, hayat onlara güzel.

Bayıla bayıla ‘adamlar ne oyuncular yetiştiriyor’ dediğiniz Sırbistan’da, Slovenya’da ya da herhangi bir balkan ülkesinde böyle bir düzen olsa, medya bu düzeni başlarına yıkar. Çünkü orada oyuncunun gelişimi düşünülüyor, adalet var, birileri cebini doldursun derdinde değiller.

Bir oyuncuyu kadrodan dışarı atarken boyunu bahane ediyorsunuz. Ama onunla aynı boyda olan bir başka oyuncuyu pamuklara sarmalıyorsunuz. Dürüst olsanız, yalan dolanla çocuk kandırmaya çalışmaz ve açıkça derdinizi söylersiniz.

Menajerlerin adamı olmaya o kadar alışmışlar, benliklerini öyle kaybetmişler ki, birileri çıkıp eleştirdiği zaman şaşkına dönüyorlar. Dokunulmaz sanıyorlar kendilerini ama bir dokunan çıkıyor. Menajerler demişken, bir menajerlik şirketi var, malum. Herkes hemen anlıyor. İşinize gelen oyuncunun kadroda olması için baskı yapıp, işinize gelmeyenler için safa yatıyorsunuz ya, onu da artık kimse yemiyor, bilin.

Aykut Kocaman’ın sürekli gündemde kalan bir sözü vardır, ‘gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır!’ diye, sizinki de o hesap olacak.

Birçok oyuncu ailesi isyan ediyor. Hepsi mi haksız bunların, kaldı ki seslerini çok fazla duyuramıyorlar diye, onlara her yaptığınızı mübah görmeniz nasıl bir vicdansızlıktır. Her şeyi geçtim, benim de U18’deki ekibe sormak istediğim bir şey var, geceleri yastığa kafanızı nasıl rahat koyabiliyorsunuz, hiç mi içiniz sızlamıyor, hakkını yediğiniz çocuklar hiç mi aklınıza gelmiyor?

Bu kirli düzeni siz yarattınız, biz değil. Yarattığınız bu düzen, aldığınız ve uyguladığınız her kararı sorgulanır hale getiriyor. Sağa sola laf yetiştirmek yerine biraz aynaya bakmanızı tavsiye ederim.

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kime hangi haberi sipariş edeceksiniz edin, biz susmayacağız. Sandığınızdan çok daha geniş bir kitle var ve günü geldiğinde bunların hesabı mutlaka sorulacak.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

One thought on “Adaletli Olun Çünkü Size Güven Sıfır

 1. Basketbol camiası ikiyüzlüdür,konuşurken tüm doğruları söyler ama iş uygulamaya gelince tüm yanlışları bile isteyen yapar,tamamen ticari bir sistem hakimdir,benim çarkım dönsün de gerisi banane zihniyeti hakimdir, menfaat ön plandadır.
  İşin aslı kendilerini anlı şanlı altyapı kulübü ilan edenlere bir bakalım;
  Bu kulüpler değil mi ki yaş küçültmeyi,devirmeyi, başka takımdan hülle ile oyuncu çalmayı, oyuncu olacak yetenekleri transfer edip kenarda havlu sallamaya su servisi yapmaya mahkum eden,avukat ordusu ile basketbolun yasal açıklarını kovalayıp kendilerine menfaat sağlamayı büyük kulüp olmakla eş değer bulan,eurolig maçım var milli takıma oyuncu gönderemem diyen bunlar değil mi?
  Menejerlerle ortak koçlar yok mu?
  Kendi takımı üzerine iddia oynayıp yakalanan koçlarımız yok mu?
  Bu yakalanan koça görev veren kulüplerimiz yok mu?
  İddiadan para kazanmak için kulüp satın alan menejerlerimiz yok mu?
  Menejerler şirketlerine kayıtlı altyapı oyuncuları milli takımlara daha kolay alınmıyor mu? Bu oyuncular daha çok süre almıyor mu?
  Bu anlı şanlı altyapı kulüplerinde bireysel gelişim koçu var mı? İleriye yönelik oyunculara takım antremanı haricinde eksiklikleri ile ilgili geliştirici antrenman yaptırılıyor mu?
  Bu anlı şanlı kulüplerin altyapı seçmelerine gelen ailelerin iş durumlarına göre altındaki arabalarına göre,maddi güçlerine göre seçim yapılmıyor mu?
  Bu kadar ahlaksızlığın olduğu yerden doğru şey çıkar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir