Kaan Onat; Kara Şövalye Yükseliyor!

Anadolu Efes‘in 2007 doğumlu 1.95 boyundaki guardı Kaan Onat beklentilerin çok üst seviye olduğu oyuncular arasında başı çekiyor.

2007 jenerasyonunun en potansiyelli guardı olarak öne çıkan Kaan Onat, beklenen gelişimine devam eder ve çizgisini bozmazsa pozisyonunda son 20 yılın en iyisi olmaya aday konumda.

Kaan, aslında sadece Türkiye açısından değil, Avrupa basketbolunda da elit seviyeye çıkması muhtemel gençlerden biri.

– Sinyal güçlü

BGL’de sahaya adım attığı ilk maçla birlikte (kısıtlı sürelerde) neler yapabileceğini göstermişti. Farklı bir havası vardı, tam bir oyun kurucu duruşu gösteriyordu. BGL diyoruz ama Kaan’ın U16 ve U18 liglerinde yaptıkları zaten dillere destan olmuştu. Sinyali çok güçlü veriyordu.

– BGL finali

Finalde sahanın en küçük oyuncusuydu. Hani deyim yerindeyse BGL’nin bile çaylağı sayılırdı. Oyuna girdi, ki izleyenler net hatırlayacaktır, 10 dakika içinde yaptığı baskı, çaldığı toplar, getirdiği enerji, asistleri ve skora etkisi, şampiyonluk yolunda kilit rollerden biri olmuştu.

– Enerjisi inanılmaz

Kaan’ın enerjisi inanılmaz boyutlarda. Son yıllarda hem hücumda hem savunmada eforu bu kadar yüksek oyuncu profili gelmemişti. Hemen her şeyi yapmaya çalışıyor. Hücum gücü çok yüksek olmasına rağmen savunmada mücadeleden kaçmıyor. Elbette zaman zaman pozisyon hataları oluyor ama bu çocuğun henüz 16 yaşında olduğunu unutmamak lazım.

– Liderlik mayasında var

Maçı adeta yaşıyor Kaan ve hücumda pozisyon takipleri çok iyi. Boşta olan arkadaşını çok çabuk buluyor. El yakan anlarda sorumluluk almaktan çekinmiyor. Kaybetmeye hiç tahammülü yok, ilk isyan bayrağını o çekiyor, gerektiğinde itiraz etmekten geri durmuyor. Hem kendisinin hem de takım arkadaşlarının hakkını yedirmiyor. Liderlik sonradan kazanılmaz. Kaan’ın doğasında ve mayasında liderlik en baskın özelliklerinden biri.

– Kolaymış gibi gösteriyor

Bazı oyuncuların, ironik ama en büyük şanssızlıkları, zor olan şeyleri kolaymış gibi göstermesidir. Kaan, birçok şeyi çok basitmiş gibi yapıyor. Çok rahat skor üretiyor ve bir anda asist canavarına dönüşebiliyor. Ribauntlara korkusuzca giriyor, aldıklarıyla hızlı hücumları başlatıyor, top kaybı olduğunda ya da rakip guard topu oyuna sokmaya çalıştığında müthiş bir baskı kuruyor, ben yazarken yoruldum ama Kaan bunları yaparken yorulmuyor.

– Yol çok uzun

Kaan’ın önündeki yol çok uzun, zira hedefleri büyük. Elbette eksikleri var, başta eski basketbolcu olan babası Gazi Onat olmak üzere, onunla çalışan koçlar zaten bunları söylüyorlardır. Şutu belli seviyenin üstünde, biraz daha istikrar kazanması lazım, ki bu da oynaya oynaya olacak bir şey. Yüzdelerini bir tık daha ileri attığında durdurulması imkansıza yakın bir silah haline gelecek.

– Yeni bir Diamantidis gelebilir

Avrupa basketbolunun efsanelerinden Dimitris Diamantidis, Kaan’ın idol olarak gördüğü isimlerden biri. Diamantidis, oyun kurucu olmasına rağmen çok yönlülüğüyle diğer kısa pozisyonlarına da hemen adapte olabiliyordu. Takımına, hem bu özelliği hem de zekasıyla inanılmaz bir esneklik kazandırıyordu. Aynı Diamantidis, kariyerinde hep doğru kararlar verdi ve bunun meyvesini de Avrupa’da efsaneleşerek aldı.

Kaan, aslında fiziksel özellikleri ve oyun çeşitliliğiyle idolünü andırıyor. Elbette Diamantidis olmak kolay değil ama buna imkansız gözüyle de bakmamak lazım. Çalışırsa, çizgisini hiç bozmazsa, yolun başında ‘ben oluyorum’ demezse, 18 yaşına geldiğinde Euroleague’de çıkar çatır çatır süresini alır. Bu, uzak bir ihtimal değil, oldukça yakın. Her şey ona bağlı…

– İstatistikler

Genç oyuncu, U16 Türkiye Şampiyonası sürecinde de müthiş bir performans gösterdi. Üst üste 4 karşılaşmada triple-double yapan Kaan, 6 maçta 25.0 sayı-8.6 asist-9.3 ribaunt-4.3 top çalma ve 31.0 verimlilik puanı yakaladı.

Kaan, Antalya’ya karşı 27 sayı-11 asist-10 ribaunt, İTO’ya 23 sayı-10 asist-12 ribaunt, Tofaş’a 32 sayı-10 asist-10 ribaunt ve TED Ankara Kolejliler’e de 22 sayı-11 asist-10 ribauntla triple-double yaptı.

Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir