Ahmet Kandemir: Fenerbahçe ve Anadolu Efes’te Olması Tesadüf Değil!

Beşiktaş Icrypex koçu Ahmet Kandemir gündeme dair önemli açıklamalar yaparken özellikle devşirme oyuncular konusunda çarpıcı mesajlar verdi.

Milliyet gazetesine konuşan Kandemir, birçok konuda açıklamalarda bulunurken, şunları söyledi:

”Altyapı isteği yok kimsenin. Taraftarın genç oyuncuya ne kadar tahammülü var. Biz kısa vadede başarı istiyoruz. Altyapıyla ilgili Türkiye’de inanılmaz bir tesis atılımı var. Ben ilk bu mesleğe başladığımda yetenekli çocukları biz arıyorduk. Şimdi onlar gelmeye başladı. Çok iyi bir malzeme var. 90’lı yıllarda herkes kısaydı. Şimdi kısa bulamıyoruz. Türk basketbolunun iki sorunu var. Birincisi basketbolcu biraz kendisini gösterdiği zaman bunu paraya çevirmek istiyor. Bu yüzden oyuncular kayboluyor. Bütçesi yüksek takımlar da iyi yabancıları olmasına rağmen bir kaç yerliyi süre veremese de elinde tutuyor. Halbuki süre veremediğiniz isimlerin oynamasına izin vermelisiniz.”

”Bazı Anadolu kulüpleri de var. Bir iki sene ligde kalıp düşüyorlar. Bu kulüplerin yabancıya yatırım yapmak yerine yerli isimlere şans vermeleri gerekiyor. Eskiden biz Balkanlar’dan oyuncu getiriyorduk. Şimdi oynayamayan oyuncu oraya gidiyor. Türkiye Avrupa’nın en iyi ligi diyoruz. Kim tespit etmiş bunu. Oyun kalitesiyle mi üçüncüyüz, yoksa para yatırma durumuyla mı üçüncüyüz. Bu kadar yabancı, devşirme… Ben Fransız bir takımda Amerikalı gördüğümde ya da Türk Milli Takımı’nda bir Amerikalı gördüğümde ben onu milli takım olarak görmüyorum. Milli takım başka bir şey.”

”Kulüplerde de yabancı kuralı tartışılıyor. Burada şu kuralı koymamız gerekir. İstenildiği kadar yabancı alınsın, ama iki Türk sahada olsun. Bu rekabeti de artıracak. Türkiye’de devşirme isimler var. Bütün devşirme oyuncuların Fenerbahçe’de, Anadolu Efes’te olması tesadüf değil. Bu konu diğer kulüpleri de zora sokuyor. Anadolu Efes’le maç yapıyoruz. İlk 5’te hangi yabancılar sahaya çıkacak bunu tahmin bile edemiyoruz.”

”Alperen kısa bir zamanda buralara geldi. NBA’e gitmeden 14 ay önce onu kimse tanımıyordu. En erken yaşta draft olan oyuncu oldu. Takımının kötü gitmesi onun şansı. Daha iyi bir takıma gidip kulübede oturabilirdi. Takımda sorumluluk alması onu her geçen gün daha fazla geliştiriyor”

”Şehmus’un gitmesini biz istemedik. Ama ülkede takımlar arasında bütçe farklılıkları var. Bir tarafta 1 milyona, bir tarafta 30 milyona kurulmuş takımlar var. İyi oyuncular da performansını bir an önce paraya çevirmek istiyor. Fenerbahçe’de 12 yabancı ve kaliteli yerliler var. Bu yüzden hata yaptığında sahada kalma şansı azaldı. Ama bu da bir eğitim. Rekabet oyuncuyu geliştirebilir. Bence takım değiştirmesi hata yapma şansını biraz azalttı.”

”Bir maç oynayarak yıldız olunmuyor. Potansiyeli var tabii ki. Fakat Türk basketbolunun hastalıklı bakış açıları var. Genç isimler bir anda parlayıp sonra da sıradan bir isim haline geldi. Türkiye’de futbolda da durum böyle. Bir maçta 15 dakika çok iyi oynuyor. Ardından televizyonda eurolar-dolarla havada uçuşuyor. Fakat yıldız olunması için çok ciddi süreler alması gerekir. Bir oyuncu 25 yaşında da kendisini geliştirebilir. Kerem benim gözümde çok potansiyeli olan bir oyuncu. Ama daha yolun başında.”

”Amatör branlar zarar tabii ki ediyor. Siz gelirlerinizin üç katını harcarsanız tabii ki zarar edersiniz. Altyapıya yatırım yapmayın, Türk oynatmayın ardından zarar ediyoruz deyin. Zarar etmemek için yerli yatırımı önemli.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir