Akkan Atasoy: Fiziksel Oyundan Zevk Alıyorum

Kariyerine Avusturya‘nın Traisen takımında devam edecek olan Aliağa Petkim‘in 2003 doğumlu forveti Akkan Atasoy‘la özel bir röportaj yaptık.

Genç oyuncularla devam eden röportaj serimizin bu bölümünde Akkan Atasoy’a yer verdik.

Geçtiğimiz sezon Basketbol Gençler Ligi’nde gösterdiği performansla öne çıkan oyuncular arasında yer alan Akkan, Avusturya Süper Ligi takımlarından Traisen’le anlaşmış ve 3 yıllık kontrata imza atmıştı.

Akkan’la hem geride bıraktığı hem de gelecek sezonlarla ilgili hedeflerini konuştuk. Saha içinde olduğu gibi dışında da soğukkanlı yapısını koruyan genç oyuncu, sorularımıza içtenlikle cevaplar verdi.

Lafı fazla uzatmadan Akkan Atasoy’la yaptığımız röportajına geçelim…

Çocukluğunda önce futbolla ardından basketbolla ilgilendiğini belirten genç oyuncu, ”İlk başta futbola ilgim vardı ama ortaokulda bir arkadaşım sayesinde basketbola adım attım. Karabağlar Belediyesi’nin spor okullarına yazılmıştım. Basketbolu çok sevmeye başladım ve kendime bu yolda kariyer yapmayı planladım.” dedi.

– Rol modelim Nikola Kalinic

BGL’de geride bıraktığımız sezonda genelde 3 ve 4 numara pozisyonunda oynayan Akkan, rol modelinin Nikola Kalinic olduğunu söylerken, kendinde gördüğü en büyük eksiği savunma olarak tanımladı ve sorularımızı cevaplandırdı:

”Koçum bana hangi pozisyonda görev verirse onu en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Bu sezon 1’den 5’e kadar hemen her pozisyonda oynadım aslında.”

”Her iki forvet pozisyonunda oynayabiliyorum. 3 ya da 4 çok fark etmiyor benim için ama kendimi 3 numara olarak görüyorum.”

”Rol model olarak Nikola Kalinic’i örnek alıyorum. Fenerbahçe yıllarından sonra direkt idolüm haline geldi.”

”Savunma konusunda eksiklerim olduğunu düşünüyorum ve bunun üzerinde çok duruyorum. Hücum özelliklerim bir avantaj ama savunma olmayınca onun bir anlamı kalmıyor. Benim üzerimden bir sayı atılıyorsa bu büyük bir sorun demektir.”

– Bayern Münih’te oynamak isterim

Avusturya kararını alırken zorlanmadığını belirten genç oyuncu, kariyeriyle ilgili şunları söyledi:

”Aslında Avusturya kararını herkes biraz garipsedi. Ben Türkiye’yi ve buradaki basketbolu seviyorum. Avrupa’nın en iyi liglerinden biri. Ama benim annemden dolayı Avusturya vatandaşlığım vardı ve bunu da değerlendirmek istedim. Bu kararı alırken fazla zorlanmadım. Aliağa Petkim’de bu konuda bir sıkıntı çıkarmadı.”

”Benim için neresi iyi olacaksa her zaman orayı değerlendirmek isterim. Euroleague hedefim var. Çocukluğumdan beri Bayern Münih’e karşı biraz sempatim vardı, biraz futboldan dolayı da oldu bu, ileride orada oynamak isterim.”

– Obradovic’in Fenerbahçe’si çok başkaydı

Zeljko Obradovic’in çalıştırdığı dönemde Fenerbahçe’nin oynadığı basketboldan keyif aldığını belirten Akkan, maç izlemeyi çok sevdiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

”Maç izlemeyi seven biriyim. Şu an devam eden U20 maçlarını da izliyorum. Eski maçları izlemeyi severim. Zeljko Obradovic’in Fenerbahçe’sini hala izlerim, o takıma karşı sempatim vardı, o kadro çok başkaydı.”

”Evet, basketbol biraz şuta yönelik olmaya başladı ama fizik bence hala çok önemli. Ben açıkçası şut atarken rahat kafayla atıyorum, o an hiçbir şey düşünmem. Ama penetre ederken hep bir tereddüt oluyor.”

”Saha içinde soğukkanlıyımdır, her zaman kafam yukarıdadır ve nerede ne olacağını hesaplarım. Skorer kimliğimi öne çıkarmak istemiyorum çünkü her zaman takım kazansın isterim.”

”Teması seviyorum, fiziksel oyundan zevk alıyorum. Biri benimle laf dalaşına girince aslında daha çok hoşuma gidiyor. Bu beni daha çok motive ediyor. İşte o zaman soğukkanlı olmanın faydasını görüyorum.”

– İlk tercihim yine Petkim olur

Geçtiğimiz sezonun değerlendirmesini de yapan 2003 doğumlu forvet, Petkim’in kendisinde ayrı bir yeri olduğunu ve ileride Türkiye’ye dönüş yapması halinde ilk tercihi olacağını söyledi.

Akkan’ın konuyla ilgili sorularımıza cevapları:

”BGL’nin en büyük artısı biraz daha profesyonel bir lig olması. A takım seviyesinde idmanlar ve maçlar yapıyoruz.”

”Elimdeki kırık nedeniyle sezona biraz kötü başlamıştım ama sonra toparladım. Geriye baktığım zaman genel olarak iyi oynadığımı düşünüyorum. Belki beklenen performansı tam olarak veremedim ama elimden geleni yaptığımı düşünüyorum.”

”Benim üst yapıya çıkma aşamasında herhangi bir tedirginliğim yok. Burada kalsaydım da oynayabileceğimi düşünüyordum. Çalışmalarıma devam ediyorum ve başladığım andan itibaren maximum performans vereceğimi de düşünüyorum.”

”İleride elbette Türkiye’ye dönüş olabilir. Burada her zaman bir kapım var. Aliağa Petkim benim ailem gibi oldu, oradaki insanlar benim için çok değerli, olur da Türkiye’ye dönersem ilk tercihim Aliağa Petkim olur.”

– İstatistikler

Geride bıraktığımız sezon BGL’de 30 maça çıkan Akkan Atasoy, 16.4 sayı-8.5 ribaunt-2.4 asist-1.2 top çalma ortamalası yakalamıştı.

2003 doğumlu forvet, Yalova’ya 22 sayı-10 ribaunt, Tarsus’a 32 sayı-10 ribaunt, Büyükçekmece’ye 26 sayı-17 ribaunt ve Bursaspor’a karşı ise 28 sayı-16 ribauntluk özel performanslar ortaya koymuştu.

Röportaj: Kemal Erdem
Mail: [email protected]
Instagram: @kemalerdem54

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir