Aleksandar Djordjevic’in Fenerbahçe Macerası Başlıyor

Ülkemizi Euroleague‘de temsil eden Basketbol Süper Ligi‘nin iddialı takımı Fenerbahçe Beko‘nun yeni koçu Aleksander Djordjevic gündemin bir mumaralı konusu olmuş durumda.

Igor Kokoskov’un yaz ortasındaki sürpriz ayrılığı, bunun getirdiği sancılar ve yolun sonunda Djordjevic’le buluşulması… Bu birliktelik Fenerbahçe’ye tam olarak neler katacak bunu zaman gösterecek. Ancak biz, sizler için geçmişten günümüze bir Djordjevic değerlendirmesi yapmak istedik.

Aleksander ‘Sasha’ Djordjevic, Yugoslavya tarihinin gördüğü en iyi guardlardan biri. Her büyük oyuncu iyi teknik adam olabilir mi sorusu bir kez daha akıllarda.

– Yıllar sonra Duda’ya hak verdi

Sale, 1989 Eurobasket öncesi Partizan’la Koraç Kupası’nı kazandı. Harika bir sezon geçirdi ve milli takıma seçilmesi beklenirken, o dönemin Yugoslavya koçu Dusan Ivkovic, Sale’yi kadroya almadı. Sale, bu kararı yadırgadı, çok kızgındı.

Ancak koç olduğunda durumu şu şekilde açıklıyordu:

”Duda’ya o zaman çok kızmıştım ama koç olduğumda ona hak verdim. Çok doğru bir karar vermişti. Topla oynamayı seven bir guarddım ve takımda Drazen vardı, o da topla oynamayı çok severdi ve maç başına 30 sayı atardı. Elinde böyle bir oyuncu varken, aynısının maç başı 19-20 atan versiyonunu kadroya neden alasınki?”

– Obradovic’le özel bir bağı vardı

1 kez Euroleague, 3 kez Koraç Kupası, 3 kez İspanya Ligi, 2 kez Yugoslavya Ligi, 2 kez Yugoslavya Kupası, 3 kez Eurobasket ve 1 kez Dünya Kupası şampiyonluğu. Sayısız madalya ve bireysel ödül de cabası. Kısacası müthiş bir oyunculuk kariyeri.

Birkaç şampiyonluğun detaylarından bahsedelim. 1992 Euroleague şampiyonluğuyla başlayalım. Zeljko Obradovic’in ilk koçluk yılı. 1991’de Zeljko ve Sale takım arkadaşı, hatta birbirlerinin oda arkadaşı. Sonra bir anda Zeljko koç oluyor, takımın başına geçiyor ve 1992 sezonunda Zeljko’nun ilk koçluk deneyiminde Sale’nin son saniye basketiyle Partizan, Badalona’yı Euroleague finalinde İstanbul’da yenip kupayı kazanıyor.

1992 sezonu, ligde çeyrek final maçında Zeljko, Djordjevic’i oyundan atıyor. Nemanja Bjelica’ya yaptığının bir benzeri gibi. Sale, Zeljko’nun oyun planına uymayacak zıtlıkta bir hareket yaptıktan sonra soyunma odasına gönderiliyor.

Sale, bunu şu şekilde açıklıyor daha sonra:

”Yıllarca oda arkadaşımdı ve yaptığım bir hareketle beni soyunma odasında gönderdi. Soyunma odasında dakikalarca hareketsiz şekilde oturdum. Maç sonu Zeljko soyunma odasının başından bana doğru bakıyordu ve kafamı ona doğru çevirdim, bana gülümsedi. Yanıma geldi ve birbirimize sarılarak dakikalarca beraber ağladık. Bu adam, benim yıllarca soyunma odası arkadaşımdı ama beni oyundan atmıştı. Bu hareket aslında takıma verilen bir mesajdı. Beni atabiliyorsa herkesi atabilirdi.”

Zeljko’nun saha dışı detaylarda oyuncu psikolojisine ne kadar önem verdigini anlatırdı Sale.

– Barcelona’dan intikamını aldı

Daha sonra 1999 yılında Barcelona’yla lig şampiyonu oldular. O sene kontratı bitti ve sezon sonu Aito Garcia Reneses, kendisiyle sözleşme uzatmak istemediklerini söyledi. Sale, neden diye sorduğunda daha uzun bir guard istiyoruz cevabını aldı. O transfer sezonunda kendisinden daha kısa bir guard aldı Barcelona ve Sale de gidip Real Madrid’le sözleşme imzaladı. 2000 İspanya Ligi finali Sale’li Real Madrid ve Barcelona arasında oynandı. Real Madrid, seriyi 5. maçta Barcelona’nın sahasında kazandı.

– Koçluk kariyeri

Oyunculuk döneminden yeterince bahsettik, artık koçluk dönemine geçelim. Oyunculuk döneminden bahsettiğimiz detayların sebebi ise koç olduktan sonra bu olayların hepsinden ders çıkardığını anlatması.

Koçluk kariyerinde en net şekilde başarılı oldu diyebileceğimiz takım Sırbistan Milli Takımı’ydı. Sırbistan’la 2014 Dünya Kupası’nda finalde ABD’ye kaybederek gümüş madalya aldı. 2 yıl sonra Rio Olimpiyatları finalinde yine ABD’ye kaybedip gümüş madalya aldılar. 1 yıl sonra Eurobasket 2017’de Igor Kokoskov’un çalıştırdığı Dragic’li, Doncic’li Slovenya’ya finalde kaybedip gümüş madalya aldılar.

Finalleri kaybetti gözüküyor olabilir ama çok iyi takımlara kaybettiler. Kulüp takımlarında da Pao’yla 2016’da Yunanistan Kupası’nı, Bayern’le de 2018’de Almanya Kupası’nı kazandı. Bologna’yla 2019’da Basketbol Şampiyonlar Ligi’ni aldı.

Koçluk kariyerine, oyunculuğunu bitirdiği Milano’da başladı. Milano macerası 2007’de kupa kazanamadan sona erdi. 2011’de Benetton’ın başına geçti, Eurocup’ta top 16’da elendi ve ligde de takım playoff göremedi.

2013-2019 arası Sırbistan’ı çalıştırdı ve aldığı madalyalardan bahsettik. 2019 Dünya Kupası’nda çeyrek finalde Arjantin’e kaybettikten sonra görevine devam etmedi. Çok iyi bir kadroyla madalya umuduyla gittikleri kupayı beşinci tamamladılar. Klasman maçlarında ABD’yi yendiler.

– Oyuncularla yaşadığı problemler

Milli takımda Micov, Nedovic, Micic ve Raduljica gibi oyuncularla problemler yaşadı. Hemen hemen hepsi oyun ve oyuncuların verdigi reaksiyonlarla alakalıydı. Micov’la ilgili sorunu büyüktü ve ‘ben olduğum sürece bir daha milli takım forması giyemeyecek’ demişti. Sözünü tuttu ve Micov bir daha milli takım forması giyemedi.

Daha sonra bu olayla ilgili çok detay vermese de şunları söylemişti:

”Kendisinden çok daha büyük oyuncular bu formayı giydi ve hepsi bu formaya çok saygı duydu. Bu formayı giyerken kafanıza göre hareket edemezsiniz.”

Raduljica’yla ilgili problemi oyun içinde istediklerini yapmamasıyla alakalıydı ve ilişkileri o zamandan beri çok güçlü. Nedovic’le ilgili problemi de yazları sakatlığını bahane ederek milli takıma katılmamasıydı, ki hala Nedovic’le arası çok iyi değil.

– İletişim sorununu aşmaya çalışıyor

Daha önce oyuncularıyla iletişim problemleri yaşadığı aşikar ama sürekli bu yönünü geliştirmeye çalıştığını görebiliriz. Sırbistan’da koçluk yaparken çok büyük oyuncularla çalıştı ve kendisine hem çok saygı duyuluyor hem de oyuncuları tarafından çok seviliyor.

Sale, oyunculuğundan beri çok egolu ve dominant bir karakter olduğu için kendisiyle anlaşmak pek kolay değil. Röportajlarında, Obradovic’in saha içine verdiği önem kadar, oyuncularla iletişimine, onlarla bağ kurmasına, ondan sonra oyuncularının Obradovic için her şeyi yapmasına değindi daha önce. Altyapılara ve oyuncuların psikolojisine önem veren bir koc. Yukarıda oyunculuğunda verdiğimiz örnekleri bu yüzden belirttik. Oyunculuğunda bu durumlara verdigi tepkilerle, koçluğunda verdiği tepkilerin farklığından bahsediyor Sale. Oyuncu psikolojisini anlamanın önemini belirtiyor.

Bu tarz şeylere, bu kadar önem verip neden bazı oyuncularla iletişim problemi yaşadı derseniz eğer yukarıda bazı örneklerini verdik. Oyun zekası çok yüksek bir basketbolcuydu ama kenardan oyunu izleyip oyuna etki etmek çok baska bir şey. Parkeden oyunun gidişatını görmekle, kenardan görmek apayrı şeyler. Bu yüzden her büyük oyuncu büyük koç olamıyor.

– Yunanistan’da pek sevilmiyor

2016’da Pao’yu çok da iyi olmayan bir kadroyla playoff’lara soktu ve o takım, çeyrek finalde Baskonia’ya 3-0’la elendi. Hani şu CSKA’ya ribauntu verip finalin kaybedildiği sene, yarı finalde Fenerbahçe’nin eledigi Baskonia. Bunun üzerine Pao’dan gönderildi ve Yunanistan’da pek sevilmez. Hatta Djordjevic’in Fenerbahçe’yle adı geçmeye başladığında Pao taraftar forumlarında yazılan şeylerden biri dikkatimizi çekmişti. Bir taraftar, ”Sale’nin Nando’ya koçluk yapması kanun hükmüyle yasaklanmalı.” diye bir yorum yapmıştı. Yunanistan’da kendisinden bu denli haz edilmiyor.

– Topu iyi paylaşan takımlar kuruyor

Bayern Münih’in başında iki sezon geçiren Djordjevic, burada Danilo Barthel ve Devin Booker’a koçluk yaptı. Booker, Sale’nin koçlugunda 2 sezonda 12.5 sayı-6.0 ribaunt ortalamaları tutturdu. Barthel de 6.0 sayı-3.5 ribaunt ortalaması yakaladı. Bayern’den 2018 Eurocup yarı finalinde Daçka’ya elenince kovuldu.

Çalıştığı kulüperde her zaman savunması sorunlu takımlar oluşturdu. Savunma koçluğuna iyi diyemeyiz fakat takımları hücumda her sezon 20 asist ortalamasını geçti. Bu şu demek, Sale’nin takımları topu paylaşıyor. Sale, eski Yugoslav ekolünden geldiği için saha içi yerleşimine her zaman çok önem veren bir koç oldu. Zeljko’dan bu konuda hep fikirler aldığını söylediği röportajları var. Oyun felsefesi topla yaratıcı kısalar, spacing ve p&r üzerine kurulu. Tempolu basketbolu sevmeyen, sete set oynatan bir tarzı var. Uzunlara pota altında iyi spacing’le alan açıp, low postta özgür bırakmayı seven bir koç. Devin Booker da Bayern’de bu yönüyle ön plana çıkmıştı. Raduljica’yı Sırbistan’da nasıl kullandığını hepimiz hatırlıyoruz. Örnekleri çoğaltabiliriz, fakat genel olarak oynattığı basketbol felsefesi bu şekilde.

– Şimdiden başarısız ilan edilmesi haksızlık

Hırslı, tutkulu ve agresif bir koç. Eğer oyuncularla ilişkisini iyi tutarsa ve momentumu arkasına alırsa başarılı olabilir. Bu seneye kadar çok kez kovuldu çalıştırdığı takımlardan. Bu sezon da Bologna’yla ayrılığı söz konusuydu, oyuncular ikna etti ve takımda kaldı. Eurocup yarı finalinde Kazan’a elenip, Euroleague’den oldular ama lig finalinde Messina’nın Milano’sunu 4-0’la süpürdüler.

Her zaman savunma yanı problemli takımlar oluşturan Sale, Milano’ya uyguladığı eşleşmeli alan savunması, double team, doğru zamanda topa ve pas kanallarına baskıyla rakibini çok iyi durdurdu. Buna rağmen Bologno’yla devam etmedi. Kulüp kariyer CV’si bu zamana kadar pek iyi değil. Ama genel görüşün aksine de kesinlikle başaırısız olur denebilecek bir koç olduğunu düşünmüyorum.

Sonuç olarak doğru yaptığı şeyleri söylerken, yanlış yaptığı şeyleri de dile getireceğiz. Ama henüz parkeye çıkmadan önyargıyla yaklaşıp eleştirilmesini doğru bulmuyorum.

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir