Ali Koç: Basketbolda Bu Kültürü Devam Ettirmek Zorundayız

Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün mevcut Başkanı ve aynı zamanda kongrede yeniden aday olan Ali Koç önemli açıklamalar yaparken amatör branşlara da değindi.

Başkan Ali Koç, basketbolda yatırımları kesmeyeceklerini söylerken, bir kültür oluştuğunu ve bunun devam etmesi gerektiğini belirtti.

Fenerbahçe’de kongre sürecine girilirken, Başkan Ali Koç açıklamasında amatör branşların bir değer ve kültür olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

”Bunun bir ekonomik modeli yok. Fenerbahçe’nin futbolda karı var ama basketbolda böyle değil. En büyük açık erkek basketbol ve kadın voleybolda. Ama senin 12.000 kişilik salonun var, Euroleague lisansın var, böyle bir kültürün var, bundan geri adım atamazsınız.

Ben göreve geldiğimde ‘Yeter ya, futbola para aktaralım!’ diyenler vardı. Bu böyle olmuyor. Zaten amatör branşlara yaptığımız yatırım futbol tarafından feragat ettiğimiz anlamına gelmiyor. Böyle devam etmek zorundayız.

Basketbolda küçük bir sendeleme yaşamıştık. Avrupa’nın gelmiş geçmiş en iyi koçlarından biri 7 yıl sonra ayrılmaya karar verdiğinde bir geçiş süreci oldu. Obradovic’le ben 1 sene çalıştım. Devam etmek istemediğini, dinlenmek istediğini söyledi. Kişisel olarak bir sorunum olmadı. Obradovic, Fenerbahçe’nin basketbol seviyesini başka bir noktaya taşımıştır.

Dimitris Itoudis gibi çok başarılı bir hocayı getirdik. Ama maya tutmadı. Çok hızlı hareket ettik, 1 numaralı adayımız Saras’tı ve onu ikna ettik. Hatta ben ona biraz takılmıştım. İlk başta sezon ortası olduğu için gelmek istemedi. Herhalde dedim yanlış hocayı seçtik, ben seni çok cesur yürek zannediyordum. Buraya gelirsen sana kimse bir şey diyemez, sonuçta kendi kurmadığın kadro, alışma dönemi olur. Sonra bizi aradı ve kabul etti. Biz, bu kültürü devam ettireceğiz.”

About The Author

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir