Ali Koç: Biz Yine Final Four Hedefiyle Yola Çıkıyoruz

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç dün akşam Habertürk’te Türkiye’nin Nabzı programına konuk olurken basketbol takımıyla alakalı da önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Ali Koç, Zeljko Obradovic’ten yeniden yapılanma sürecine kadar merak edilen konularda geniş bir açıklama yaptı.

Ali Koç’un açıklamaları şöyle:

”Geçen sezon içinde Semih Bey basketbolla ilgileniyor. Basketbol aslında anahtar teslim bir şubedir. Biz ihtiyaç duyuldukça devreye gireriz. Bir şey istendiği zaman, transfer döneminde devreye gireriz. Birkaç kez yeni sözleşme yapmak istedik sezon içinde. Sıkıntılı bir dönemden geçiyorduk. Demin de bahsettiğim gibi EuroLeague’e kötü başlangıç yapmıştık. Kendisi hep dedi ki, ‘Şu an konuşmayalım, sezon sonu konuşalım.’

İkincisi, aralık civarıydı. Bir maç sonrası yine beklenmedik bir mağlubiyet. O da artık bunalmıştı ne yapsak meyve vermiyor diye. İstifasını sunmuştu. Dedik ki, ‘Bu camiaya vazgeçmemeyi sen öğrettin. Vazgeçemezsin.’ Velev ki kötü bir sezon geçirdik. Ne olacak. Öyle kredin var. Her sezon başarılı olacaksın diye de bir şey yok. Biz senin sonuna kadar arkandayız.’ Ben nereye çıktıysam dedim ki, ‘Hocamız istediği müddetçe bu kulüpte kalabilir.’ Hatta ‘Belki de EuroLeague tarihinin en büyük geri dönüş yapma fırsatımız olacak.’ dedik. Belki de olacaktı. ‘İstiyorsan transfer yapalım.’ dedik, 2 tane daha transfer yaptık. Ama onu da anlayışla karşılıyorum. Bazen ne deneseniz olmuyor. Ondan sonra bize teşekkür etti ‘Arkamda durdunuz’ diye. Sonra biz bütün planlamamızı hocamızla devam etmek üzerine yaptık. Yoksa niye Vesely’le 3 sene, başka oyuncularla 2 sene uzatalım? Dolayısıyla hem yeni transferlerimizi hem de eski oyuncularımızı uzatmalarını devam edeceğiz diye yaptık. Dolayısıyla verdiğim 3 örnek; sözleşme uzatma talebimiz, istifadan döndürme talebimiz, kontratları uzatmamız gösteriyor. Biz hep bu yönde hareket ettik.

Sonra pandemi araya girdi. O dönem Semih Bey kendisiyle görüşüyordu. Sınırlar açılır açılmaz kendisi İstanbul’a geldi. 3-4 görüşme yaptık. Biz kendi bütçemiz çerçevesinde ne yapabileceğimizi, 30’u 20’ye çekebileceğimizi en fazla 20 yapabileceğimizi anlattık. Sağ olsun ona da olumlu baktı. Hatta burada 3-4 gün kaldığı sürede kendisi de ifade ettiği gibi yeni sezon planlamaları üzerine çalıştı arkadaşlarıyla. Ve bütün bunları yaparken ‘Aileme sorma ihtiyacım var.’ dedi.

(O sırada maaş teklifi yapıldı mı sorusu üzerine) Teklif tabii yapıldı, maaş aşamasına hiçbir zaman gelmedik. Beraber devam edeceğimizi, bu bütçelerle neler yapabileceğimizi, sezon açılış tarihini bile istişare ettiler. Ama demin de dediğim gibi her şeyden önce aile gelir. Bir insan ailesiyle istişare edip 1 sene off oluyorum derse buna saygı duymaktan başka hiçbir şey yapamazsınız. Ve üzüldük. Herkesten daha çok üzüldüm. İstemiyoruz ya, mobbing yapıyoruz gitsin diye… Her Fenerbahçeli nasıl duygular hissettiyse biz de aynı şeyleri hissettik. Hatta bu bütçeyle onun için böyle engelleri, kısıtlamaların onu daha motive edeceğini falan anlattık. Olsun, sağlık olsun. Her şey için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Hoca bu sene çalışmıyorum diyorsa çalışmayacaktır. Bu seneden sonra çalışmıyorum diyorsa çalışmayacaktır. Bu seneden sonra ne olur? Kim bilir. İnşallah demin ifade ettiğim gibi Fenerbahçe’ye döner. Biz olalım, olmayalım.

Tabii hocamızın ayrılıyor olması bazı yerleri çok sevindirdi. Hatta bir eski yöneticimiz var, çıkıyor, konuşuyor. Ödeme sıkıntımız vardı, evet. Özellikle bu sene yaşadıklarımızdan dolayı. Ama ödeme sıkıntısı ilk defa yaşanmıyor. Bu görevi devraldığımızda ilk yaptığımız iş, 10 milyon dolar basketbol şubesinin ödemelerini yaptık. 2-3 ay geriden geliyordu. EuroLeague Final Four biletleri ödenmemişti. Dolayısıyla sanki o dönemde her şey vaktinde ödeniyormuş, bu dönemde ödenmiyormuş gibi intiba yaratıyorlar. Bunu son derece yakışıksız buluyorum. Neyse sağlık olsun.

Bir de gece açıklaması. Orada da yerden yere vurulduk. Sanki biz gece açıklaması yapacağız, ertesi gün küçük çıksın, ertesi gün, bir sonraki gün zaman aşımına uğrayacak, haberi yapılmayacak. O salı günü saat 4, 4 buçuk gibi kendisiyle konuştuğumuz zaman kararını iletti. Üzüntülerimi ilettim, saygı duyduğumu söyledim. O zaman yarın sen, ben, Semih Bey, Maurizio istişare toplantısı yapalım, açıklayalım. ‘Ben de çalışma arkadaşlarıma ifade etmem lazım.’ dedi. ‘Eş zamanlı yapalım.’ dedim. Anlaştık. Akşam 9 sularında, ‘Sabahı beklemeyelim, arkadaşlarıma aktarmaya başladım. Açıklamam budur.’ dedi. Hemen tercüme ettik. Sabah yayınlamayı düşündüğümüz üzücü açıklamayı gece 11’de yayınlayabildik. Bundan dolayı da yerden yere vurulduk ama madalyonun bir de diğer yüzü var. Keşke Obradovic burada olsa. Keşke bizde kalmış olsa. Olmadı. Bu hayatın içinde olan beklenmedik virajlar.

(20 milyon Euro’nun basketbol bütçesi için fazla olup olmadığı yönündeki soru üzerine) Bu seviyede 30’dan 10’a inilemez. Nasıl futbolda 90’dan 50’ye bir seferde inemiyorsun. Bizim inancımız 20’yle de başarılı bir takım yaratabileceğimiz. Maurizio Gherardini kaldı. O da başarımızın temel direklerinden biridir. Hummalı bir çalışma yapıyor. Bu işi kafasına koymuş. İleriye dönük olarak konuştuğumuz kişiler var. Açıklamalarımız çok yakında olabilir. Šarūnas Jasikevičius gelecek vaat eden hocalardan biri Avrupa’da. O olur, başkası olur ama kim olursa olsun çok iyi bir isim olacak. Bazı oyuncularımız kontratı bittiği için ayrıldı; Williams, Thomas, Nunnally gibi. Datome, Obradovic kadar olmasa da yakın derecede sevilen biri. Tam bir karakter. Fenerbahçe’yi benimsemiş, her şeyini veren, bir lider. Ama o da, ‘Anlayışla karşılayın beni.’ dedi. 3 sene kontrat almış. Yaşı belli bir seviyede. Orada yeniden bir yapılandırma yapılacak. Pandemi fırsattır. Biz, yine Final Four hedefi olan bir takım olarak yapılanabileceğimize inanıyoruz bilhassa son birkaç gündür aldığımız haberler çerçevesinde.

Her sezon gelen olur, giden olur. Bizim NBA’e kaptırdığımız başka gençlerimiz de var. O yüzden ben isterdim ki ‘altyapı’ diyorsunuz, ‘genç’ oyuncu diyorsunuz da basketbolda da keşke birkaç tane olsa…
Aynı kalitede biri yok. Obradovic’e haksızlık, saygısızlık olur. Kim gelirse gelsin ondan sonra işi kolay değil. Hocamızın ayrıldığı kulüplerde hoca ayrıldıktan sonraki dönemlerde sıkıntılar yaşanmış, inşallah biz o sıkıntıları yaşamayacağız. Basketbol altyapısından oyuncu çıkma ihtimali kesinlikle var. Bizim DNAmızda genç yıldızlar çıkarabilecek, her türlü meyveyi yaratabilecek unsur var. Sistemin buna müsaade etmesi gerekiyor. Sadece erkek basketbolda değil; kadın basketbolda da voleybolda da alttan gelen çok iyi oyuncular var ama dediğim gibi biraz cesaret bulup onları oynatmamız lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir